برگزاری هفتمین جلسه ستاد فعالیت های جهادی دانشگاه
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی هفتمین جلسه ستاد فعالیت های جهادی دانشگاه یکشنبه 3 آذر در سالن شورای معاونت فرهنگی برگزار شد.
در ابتدای جلسه دکتر صادقیان مدیر امور فرهنگی دانشگاه ضمن خوشامدگویی به حاضران توضیحات کوتاهی در مورد جلسه برگزار شده با بخشدار و دهداران شهر آفتاب و تفاهمات فی ما بین ارائه داد و افزود: طبق تفاهم انجام شده قرار شد در اردوهای جهادی بخش آفتاب، تامین نیروی انسانی و تجهیزات بر عهده ستاد فعالیت های جهادی دانشگاه و تامین مالی یعنی هزینه های ایاب و ذهاب، دارو و مواد اولیه دندانپزشکی و ... برعهده بخشداری و دهداری ها باشد.
در این جلسه اعضا بر لزوم آموزش و پیشگیری مردم در اردوهای جهادی تاکید کردند. دکتر رستمیان رئیس ستاد اردوهای جهادی دانشگاه نیز ضمن تاکید بر آموزش مردم در اردوهای جهادی افزود: ما آمادگی داریم برای فعالین اردوهای جهادی دوره ها و کارگاه های آموزشی برگزار کنیم تا بتوانند نکات ساده و کلیدی را به مردم آموزش دهند و ما نیز در صورت لزوم می توانیم این کارگاه ها را در روزهای تعطیل مانند پنجشنبه و جمعه برگزار کنیم.
دکتر پور غریب معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه نیز بر لزوم وجود یک نفر به عنوان مسئول آموزش بهداشت در کانون های جهادی تاکید کرد و افزود: می توان بسته های آموزشی را برای کانون های جهادی تهیه کرد تا پس از آموزش بتوانند با زبان ساده، آموزش بهداشت و کمک های اولیه را به مردم ارائه دهند. این آموزش های ساده می تواند از مشکلات بزرگی جلوگیری کند و حتی جان افراد را نجات دهد. ما آمادگی داریم این بسته آموزشی را تهیه و نحوه ارائه آموزش به مردم را به فعالین کانون های و گروه های جهادی آموزش دهیم.
در بخش دیگری از این جلسه دکتر درگاهی نماینده بسیج جامعه پزشکی دانشگاه گفت حجم مراجعین به بیمارستان های دانشگاه زیاد شده است و علیرغم تلاش پزشکان و پرستاران و فشار کاریی که این گروه متحمل می شوند بیشترین تعداد شکایت هم از این دو قشر است.
به نظر می رسد اگر از افراد داوطلب برای راهنمایی بیمار و همراهان او استفاده شود، این افراد در بیمارستان دچار سرگردانی نمی شوند و رضایت آنان بیشتر حاصل می شود، برای این کار می توان از افراد داوطلب مانند بازنشستگان داوطلب و یا سایر افراد آشنا به محیط و فرایند های بیمارستانی استفاده کرد.
 شعله سعادت رئیس اداره امور خیرین نیز با مفید خواندن این طرح گفت: این طرح به نام «سلامت یاران» در بیمارستان های امام خمینی و ضیائیان برای مدتی بصورت پایلوت اجرا شد البته این کار حرکتی نوپاست و زیر ساخت های اداری و حقوقی آن هنوز محیا نشده است باید قانونی باشد که مسئولان بیمارستان بتوانند با شرایط و مقررات مشخصی از افراد داوطلب استفاده کنند.
دکتر رستمیان معاون فرهنگی دانشگاه نیز افزود: در دنیا بین 5 تا 10 درصد نیروهای حوزه سلامت از نیروهای داوطلب تامین می شود و ما نیز لازم است شرایطی را فراهم کنیم که دانشگاه بتواند به این سمت و سو برود.
زهرا حسینی تبار نیز با تاکید بر آموزش سبک زندگی سالم گفت: آموزش سبک زندگی سالم می تواند نقش مهمی در پیشگیری از ابتلا به بیماری ها و آسیب های اجتماعی داشته باشد. بعد از فرمایشات مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب و توصیه  به سبک زندگی سالم، دانشکده طب ایرانی نیز در این راستا تفاهم نامه های خوبی را با سازمان های خارج از دانشگاه منعقد کرده است که مهمترین آنها یکی تفاهم با حوزه علمیه برای آموزش سبک زندگی سالم به 700 خانم مبلغه و به تبع آن انتقال این آموزش ها از طریق آنان به مردم است و تفاهم نامه دیگر با گروهی از برادران سپاه پاسداران است برای اینکه آموزش های مربوط سبک زندگی سالم را فراگیرند واین دانش  در فعالیت های جهادی از طریق آنان به مردم منتقل شود.
زهرا حسینی تبار مسئول فرهنگی دانشکده طب ایرانی در ادامه بحث به یکی از گروه های نیازمند شناسایی شده اشاره کرد و درخواست کرد که به آنان خدمات جهادی سلامت ارائه شود که با استقبال نمایندگان گروه ها و کانون های جهادی حاضر در جلسه مواجه شد.
در ادامه بحث حجت الاسلام ابوالفتح غفاری معاون نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری، دکتر فاطمه خوشنوای فومنی مدیر امور فرهنگی و فوق برنامه، فاطمه عابدین دبیر کانون جهادی محیا، آقای عسگری نماینده بسیج دانشجویی و کامران ایراندوست دبیر کانون هلال احمر و آرزو چراغی دبیر حاشیه جنوب تهران در دانشگاه نکته نظرات خود را در موارد مختلف بیان کردند.
عسگری نماینده بسیج دانشجویی گفت دانشجویان بسیجی دانشگاه در اربعین در قالب یک  تیم سیار و یک تیم ثابت که در عمود 392 مستقر بود به مردم عراق و زائران حسینی خدمات سلامت، آموزشی و فرهنگی ارائه کردند. وی افزود تیم ثابت بسیج دانشگاه با دانشگاه امام صادق علیه السلام مشترکا ارائه خدمات می کردند. اهدا هدایای فرهنگی به کودکان عراقی، نوشته های وحدت آفرین به زبان های مختلف، 300 ویزیت درمانی توسط تیم سیار و 1000 ویزیت توسط تیم ثابت را از خدمات رائه شده به زوار اربعین در این اردوی جهادی 8 روزه عنوان کرد.
فرحناز ابراهیمی نماینده گروه رایت العباس (ع) از  بیمارستان سینا نیز افزود: در اردوی جهادی اربعین این گروه که مدت 10 روز به طول انجامید خدمات چشمگیری به زوار اربعین ارائه شد به طوری که ستاد اربعین در گزارش اعلامی خود ارزش ریال خدمات ارائه شده توسط گروه جهادی رایت العباس(ع) را 400 میلیون تومان اعلام کرد این گروه در شش موکب  ارئه خدمت کرد که موکب ها عبارتند از موکب نجف اشرف (واقع در باب القبله حرم مطهر امیرالمؤمنین)، موکب عمود 313 با همکاری نیروهای حشد الشعبی عراق، موکب امام محمد باقر- موکب کاشانی ها واقع در شارع البغداد)، مدرسه علمیه محمدیه شهر نجف اشرف، موکب مقام امام زمان عجل اللع تعالی فرجه با همکاری عتبه حسینیه کربلا معلی و موکب میدان ترویه کربلا با همکاری شیعیان عربستان.
لازم به ذکر است هزینه های اردوهای اربعین کاملا خودجوش و توسط دانشجویان، کارکنان و خیران خارج از دانشگاه تامین شده است.
خبر: علی فصیحی
عکس: حسین میری

   1398/9/5 08:58     
  
تعداد بازدید :  59