حضور اوقاف در عرصه سلامت پر رنگ ‌می شود
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی، جلسه ای به پیشنهاد دانشگاه علوم پزشکی تهران‌ چهارشنبه ۲۲ آبان ۹۸ در سازمان اوقاف و‌امور خیریه استان تهران با حضور دکترمجتبی عبداللهی مدیر کل سازمان اوقاف و امور خیریه استان تهران، دکتر عبدالرحمان رستمیان معاون فرهنگی و مشاور ریاست دانشگاه در امور اجتماعی سلامت  محور، حجت الاسلام و المسلمین سید هاشم حسینی المدنی معاون اجتماعی فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه استان تهران، دکتر‌مهدی نوروزی مدیر مشارکت های مردمی دانشگاه و دیگر مسئولان هر دو سازمان تشکیل شد.
در ابتدا دکتر رستمیان گفت: در کشور نظام های مالی اکثرا به دولت وابسته است که مشارکت های مردمی و توانمندی های مردمی با توجه به ‌پتانسیل خوبی که دارد می تواند در اداره کشور سهم بزرگتری داشته باشد.
وی در ادامه برخی از پیشنهادات خود را مبنی بر راهکارهای همکاری با سازمان او‌قاف در حوز ه سلامت عنوان کرد.
دکتر رستمیان گفت: تشکیل اداره یا ستاد بهداشت و درمان در سازمان اوقاف می تواند بسیار موثر باشد، با توجه به اینکه  تامین هزینه های درمان برای نیازمندان بخصوص در این شرایط سخت است، تشکیل این ستاد برای حمایت و رسیدگی به این قشر نیازمند پیرو وظیفه ذاتی آن سازمان به عنوان تبیین امور خیریه،  در تامین هزینه های دارو  و درمان می تواند بسیار کار ساز باشد و پل ارتباطی موثری  بین حوزه سلامت و اوقاف برای رسیدگی و ساماندهی به امور مشترک وقفیات حوزه درمان و‌ رقبات آن ایجاد کند.        
معاون فرهنگی دانشگاه گفت: پیرو شعار امسال که سال رونق تولید نام گذاری شده دانشگاه با داشتن واحدهای فناوری و دانش بنیان و حمایت از آنها از سوی سازمان اوقاف می تواند به تولید علم و فناوری در زمینه سلامت کمک شایانی انجام دهد و در صورت سود آوری، درصدی از سود خود را در امور جاری در زمینه خیر هزینه کند. حمایت از دانشجویان نخبه با تامین فضای خوابگاه و بورسیه تحصیلی برای وی نیز از دیگر حمایت های آن سازمان می تواند باشد.
رستمبان افزود: همچنین کمک به تامین بخشی از فضای  پروژه  "احداث پردیس ۲ دانشگاه" در منطقه ۱۸ (به نام موقوفه جراح تهرانی)، که یکی از اقدامات خوب دانشگاه در مناطق جنوب شهر تهران می باشد، لازم به توضیح است در بخشی از آن مرکز طبی کودکان ۲ در حال ساخت می باشد و در بخشی دیگر نیز قرار است پارک فناوری ایجاد شود، می توان خدمات مناسبی را چه در زمینه درمان و‌ چه اشتغال زایی در آن منطقه ارائه نماید.
مشاور رییس دانشگاه در امور اجتماعی گفت: حمایت از پروژه های نیمه کاره حوزه سلامت که به دلیل کسری بودجه دولتی هنوز به بهره برداری نسریده، با راه اندازی آن می توان خدمات مناسبی در زمینه بهداشت و همچنین حمایت از اردوهای جهادی، که در حال ارائه خدمات داوطلبانه به مردم حاشیه نشین و کم برخوردار استان تهران است کمک شایانی انجام دهد.
وی گفت: پشتیبانی از منابع محدود دولتی در بیمارستان ها و  حمایت از برخی واحدها برای کاهش آسیب های اجتماعی، که نهایتاً با حمایت این‌موارد از سوی سازمان اوقاف، دانشگاه می‌تواند بر کیفیت ارائه خدمات خود به مردم در حوزه سلامت بی افزاید.
در ادامه دکتر عبداللهی مدیر کل سازمان اوقاف و امور خیریه اسان تهران با اشاره به عملکرد مناسب سازمان اوقاف در امور خیریه، به نبود ساختار مدون و مشخصی در حوزه سلامت اشاره کرد که با توجه به تعدد بیمارستان های خیریه در سطح کشور و سایر موقوفات درمانی، این سازمان در صدد تشکیل معاونتی به عنوان معاونت امور خیریه در حوزه درمان است و مکاتبات اولیه در این خصوص با سازمان مدیریت و برنامه ریزی انجام گرفته است.
دکتر عبدالهی گفت: در حال حاضر ایشان در این خصوص جایگاهی را به عنوان مشاور امور خیرین در حوزه درمان از میان همکاران پزشک فعال در سازمان، تعیین کرده اند تا به امور مربوطه در حوزه سلامت رسیدگی نماید. 
ضمناً ایشان درخصوص همیاری و حمایت از پروژه ساخت پردیس 2 دانشگاه واقع در منطقه 18 تهران قول مساعد داده و خواستار تشکیل جلسات مستمر بین دانشگاه و سازمان اوقاف شدند.
در پایان دکتر نوروزی ضمن تاکید بر پیشنهادات مطرح شده، لزوم تشکیل کارگروهی مشترک مبنی بر بررسی و رسیدگی به اهداف دو مجموعه در حوزه وقف و سلامت را مطرح کرد و تشکیل جلسات فصلی و مدون و همچنین ارائه گزارشات پیشرفت پروژه های مشترک مربوطه در این خصوص را فی ما بین دانشگاه و سازمان اوقاف و امور خیریه لازم و ضروری دانست.
عکس و خبر : سعادت

   1398/8/24 10:01     
  
تعداد بازدید :  53