همایش سلامت معنوی به میزبانی بیمارستان بقیه الله
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی همایش کشوری «سلامت معنوی اسلامی» ویژه اساتید دانشگاه‌های علوم پزشکی، روز پنجشنبه ۲۳ آبان به میزبانی دانشگاه علوم‌ پزشکی بقیه‌الله(عج) برگزار شد.
در ابتدا دکترعلیرضا جلالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله(عج) ضمن خوش آمد گویی به حاضران و تشکر از حضور ایشان در  این همایش اظهار کرد:  با وجود بی‌توجهی‌هایی که تاکنون به مقوله «سلامت معنوی اسلامی» شده است، دانشگاه علوم‌پزشکی بقیه‌الله(عج) با همکاری فرهنگستان علوم پزشکی کشور، مشتاقانه اهتمام به پیگیری و فعالیت در این زمینه دارد.
وی گفت اگر رابطه حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌های علوم پزشکی بیش از پیش تقویت شود می‌توانیم منابع بسیار خوبی را در زمینه سلامت معنوی اسلامی در کتب درسی بکاربگیرم، ما در دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله(عج) آموزش توحید محور را دنبال می‌کنیم و به دنبال این هستیم پزشکی را به جامعه تحویل دهیم که حکیم باشد.
سپس دکترعلیرضا مرندی رئیس فرهنگستان علوم پزشکی کشور در این همایش گفت: در زمینه سلامت معنوی، مقالات کمی در کشور ما تدوین شده بود که اغلب آنها دنباله‌رو سبک مطالعات غربی بود و لکن ما طی ۱۰ سال اخیر جلسات زیادی را برای توجه به موضوع سلامت معنوی در فرهنگستان علوم پزشکی برگزار کرده‌ایم.
وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری به ما گوشزد کردند که در زمینه پژوهش درباره موضوع «سلامت معنوی» آثار غربی‌ها را بخوانید اما به آن‌ها تکیه نکنید، اظهار کرد: ایشان تاکید ویژه‌ای داشتند که درباره موضوع سلامت معنوی با راهنمایی «روحانیت» کار خود را به پیش ببرید.
رئیس فرهنگستان علوم پزشکی کشور با بیان اینکه «معنویت» زیربنای اخلاقیات و اعتقادات و‌ پایه سلامت جسم ماست، خاطرنشان کرد: موضوع سلامت معنوی‌ نباید صرفا در دروس تئوری خلاصه شود بلکه باید در تمام شئون وجود داشته باشد و به صورت ملکه ذهن دربیاید.
در بخش دیگری از این همایش، دکتر اصغر قربانی عضو هیات علمی و عضو ستاد اقامه نماز دانشگاه علوم پزشکی تهران در رابطه با « تسهیلات سلامت معنوی برای بیماران » به بیان ویژگی های این طرح و نحوه اجرای آن در بیمارستان بهارلو پرداخت.
وی در قسمتی از سخنان خود گفت: در حال حاضر تمامی اتاق های بیماران و کارکنان بیمارستان بهارلو مجهز به کمد نماز با محتوای ( سنگ تیمم، قرآن، مفاتیح، مهر پایه دار، چادر نماز، سجاده و...) است و احکام وضوی جبیره و تیمم به شکلی ساده و قابل فهم، لمینت شده و در تمامی بخش ها قابل رویت است.
در ادامه دکتر مرندی رییس فرهنگستان علوم پزشکی از دکتر اصغر قربانی تقاضا کرد تا در صورت امکان به کمک فرهنگستان علوم پزشکی و وزارت بهداشت این تسهیلات در تمام بیمارستان های کشور  نصب شود.
همچنین دکتر محمد حسین نیکنام از اساتید دانشگاه علوم پزشکی تهران و عضو فرهنگستان علوم پزشکی مطالبی را در مورد تجارب بین المللی، مقوله سلامت معنوی گفت و در ادامه  توسط دیگر اساتید دعوت شده، موضوعاتی از قبیل: مبانی سلامت معنوی اسلامی و تمدن نوین اسلامی، انسان سالم در کلام امام علی(ع)، سلامت معنوی با رویکرد صحیفه سجادیه و ابعاد آن در متون اسلامی، از جمله محورهایی بود که در این همایش به آنها پرداخته شد.
خبر: محمود اشتیاقی


   1398/8/25 15:44     
  
تعداد بازدید :  62

انتقادات و پیشنهادات:
ارسال
انتقادات و پیشنهادات: