برگزاری جلسه‌ شورای راهبردی تدوین برنامه جامع سلامت استان تهران
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی، جلسه شورای راهبردی تدوین برنامه جامع سلامت استان تهران دوشنبه  13 آبان ماه‌ 98 در سالن اجتماعات معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران، با حضور دکتر عبدالرحمان رستمیان مشاور رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران در امور اجتماعی سلامت محور، دکتر سید علی جواد موسوی مشاور اجرایی و هماهنگی رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران، دکتر شهرام عرشی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر بابک عشرتی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران، دکتر عباس وثوق مقدم از دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی ، دکتر حسن برکتی مدیرمولفه های اجتماعی موثر بر سلامت، دکتر علیرضا عباسی رئیس دبیرخانه سلامت و امنیت غذایی دانشگاه علوم پزشکی تهران، سلیمانی نماینده سازمان مدیریت و برنامه ریزی و جمعی از مدیران وکارشناسان معاونت های درمان، بهداشت و امور اجتماعی دانشگاه های علوم پزشکی ایران، شهید بهشتی و تهران برگزار شد.
در ابتدا دکتر برکتی مدیرمولفه های موثر بر سلامت اجتماعی فرهنگی دانشگاه تهران گفت: تدوین برنامه جامع سلامت استان تهران با حُسن همکاری چهار دانشگاه علوم پزشکی تهران، ایران، شهید بهشتی و توانبخشی در حال اجرا است و خانه مشارکت و شورای پیامگزاران سلامت با توجه به نظام نامه و با برنامه ریزی های انجام شده تشکیل شده است.
سپس دکتر گشتائی مدیر گروه آموزش سلامت دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: از سال گذشته برنامه تدوین جامع سلامت استان تهران شروع شده است و پروپوزال این طرح در کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان تهران مصوب شده است که با پشتیبانی شورای عالی سلامت و امنیت غذایی در حال تدوین و جلسات شورای راهبردی در پیشبرد این طرح موثر می باشد.
دکتر وثوق مقدم ضمن اشاره به نظام نامه برنامه تدوین جامع سلامت استان تهران افزود: به دلیل تغییر و تحول ساختاری اقدامات کارشناسی انجام شده است و درحال پیگیری اصلاح ساختار جدید می باشیم و همچنین انتظار می رود  برنامه مشترک  بیماریهای غیرواگیر وزارت بهداشت از این طرح گذشته تا به دانشگاه ها برسد، که در این روش باید از ظرفیت خانه مشارکت و پیامگذاران نیز استفاده کرد.
در ادامه دکتر عشرتی گفت: دانشگاه ها باید با انسجام کار را پیش ببرند و با همکاری معاونت بهداشت و امور اجتماعی هر چهار دانشگاه و سازمان برنامه و بودجه در  استان تهران می توان تدوین برنامه جامع را انجام داده و اجرا کرد.
 دکتر رستمیان به معظل زباله گردی و آبیاری مزارع فاضلاب و تبعات اجتماعی و بهداشتی این مشکلات اشاره کرد و گفت: می توان زباله گردی یا آبیاری مزارع با فاضلاب را در برنامه جامع سلامت استان تهران گنجاند و در رفع آنها با همکاری بین بخشی اقدام کرد.
وی در ادامه افزود: همیشه پیشگیری مقدم بر درمان است و می بایست با استفاده از ظرفیت علمی دانشگاه ها و به خصوص دانشکده ها ضمن تقویت حوزه پیشگیری و بهداشت در مسائل اجتماعی سلامت محور ورود کرد و برنامه های علمی را با مشارکت مردم اجرا نمود. سازمان مدیریت برابر قانون با رصد و پایش اقدامات انجام شده و بودجه های تخصیص داده شده در اجرای برنامه جامع سلامت نقش مهم و محوری را دارا می باشد و هدف، استفاده بهینه از منابع و نیروی انسانی است.
 دکتر تأملی معاون فنی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: بعد از تدوین سند سلامت، اجرای سند مهم است و باید به شکلی تنظیم شود که قابلیت اجرا داشته باشد و سهم هر یک از شرکاء نیز معلوم شود.
دکتر عباسی نیز با اشاره به نقش مهم معاونت های بهداشت در مرحله تدوین برنامه و اجرای آن افزود: با توجه به اجرای برنامه های پیشگیری از بیماری های غیرواگیر مثل دیابت، فشار خون در معاونت های بهداشتی، هماهنگی تنگاتنگ آنها در تدوین و اجرای برنامه مهم و راهبردی می باشد و سهم هر یک از ادارات کل و سازمانها در پیشبرد اهداف برنامه جامع سلامت و اولویت های احصاء شده در قالب تفاهم نامه مشخص اجرا و رصد خواهد شد.
سلیمانی نماینده سازمان مدیریت و برنامه ریزی گفت: تدوین برنامه یک مهم و از آن مهمتر اجرایی آن است،  در برنامه ششم اجرایی استان تهران، برش برنامه سالیانه را مشخص کرده و نحوه اجرایی کار در سال 98 را به دانشگاه های علوم پزشکی اعلام کرده ایم و سازمان مدیریت در کنار دانشگاه ها در تدوین و اجرایی برنامه مشارکت فعال دارد.
دکتر سعید تاملی معاون فنی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: برای اجرای برنامه پشتیبانی، وزارت بهداشت و استانداری مهم می باشد که با حمایت مدیریت عالی استان می توان سند جامع را پیش برد و در این راه اقدامات لازم را انجام داد.
در پایان دکتر توکلی کیا متخصص پزشکی اجتماعی گزارشی از خلاصه برنامه جامع سلامت استان تهران برای حضار ارائه داد.
گزارش : اسلامی نیا
عکس: یاشار احمدی فر
 

   1398/8/18 09:11     
  
تعداد بازدید :  82