آغاز امامت امام زمان(عج) بر تمام شیعیان جهان گرامی باد
آغاز امامت امام زمان(عج)، فصل جدیدی را در حیات دینی و اجتماعی مسلمانان رقم زد و اینك منتظران مكتب انتظار، امیدوارانه ظهور آن یگانه منجی عالم بشریت را از معبود بی همتا می طلبند تا در پرتو دولت فراگیرش، پرچم عدالت و آزادی را در سراسر گیتی به اهتزاز درآورند.
امام زمان (عج) دوازدهمین پیشوای شیعیان جهان در روز جمعه هشتم ماه ربیع الاول سال 265 هجری برابر با شهادت پدر بزرگوارشان امام حسن عسگری (ع) درسامرا، امامت را آغاز كردند. خلفای عباسی به دلیل ترس از نفوذ ائمه معصوم (ع)، تهدیدی جدی برای حیات و زندگانی امام مهدی (عج) محسوب می شدند، بنابراین به خواست خداوند آن حضرت از دیده ها پنهان شد و به این ترتیب، غیبت صغری شكل گرفت. 
هرچند ایشان در زمان غیبت نیز سرپرستی و هدایت شیعیان را بر عهده دارند اما این غیبت و هجران، درد و حرمان بزرگی برای پیروان آن حضرت محسوب می شود. اینك مسلمانان جهان و به ویژه شیعیان، مفهوم انتظار را به عنوان متعالی ترین وظیفه دنبال می كنند تا به خواست خداوند در روز موعود، نور آن حضرت بر پیروان راستینش متجلی و جهان از چراغ حقیقت منور گردد. 
نظر به اهمیت مقوله امامت امام زمان(عج) در جهان اسلام، با حجت الاسلام «مصطفی صادقی» پژوهشگر تاریخ و سیره اهل بیت (ع) و عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی سخنانی را به این شرح بیان کردند. 
**آغاز امامت امام زمان (عج)، شروع وحدت بیشتر مسلمانان
روز آغاز امامت امام زمان(عج) در مناسبت های رسمی كشور، در سال‌های اخیر مورد توجه بیشتری قرار گرفته است. نگاه اهل‌بیت(ع) همانند نگاه قرآن بر مساوات میان مسلمانان متمركز بوده، بنابراین آغاز امامت ولی عصر (عج) روزی است كه با تاكید بر برادری و برابری و همچنین «ید واحده» بودن مسلمان ها در برابر كفار، مشركان و دشمنان، انگیزه ای بر تحكیم بیش از پیش اتحاد و همدلی به شمار می رود. 
پاسداشت چنین روزی در برهه ای از زمان كه كشوری مانند عربستان سعودی به جای آن كه با ایران و دیگر كشورهای اسلامی ارتباط بهتری داشته باشد، با یهودیان و صهیونیست‌ها رفاقت می‌كند، بسیار حساس و ضروری است، چرا كه رفاقت با دشمنان اسلام سبب مخدوش شدن اتحاد و دامن زدن به اختلافات فرقه‌ای میان مسلمانان و گرامیداشت چنین مراسم باشكوهی، فراهم آورنده زمینه های حفظ ارزش های میان مسلمانان محسوب می شود. 
تفاوت مهدی موعود(عج) با دیگر ائمه پیشین در این است كه ایشان امام زمان، زنده و حاضر هستند و به نوعی اختصاص به همه افرادی دارند كه در این عصر زندگی می‌كنند؛ پس لازم است از وجود مقدس ایشان به عنوان واسطه فیض الهی و رابط میان زمین و آسمان بهره ها برد و مناسبت‌های مربوط به ایشان به بهترین شیوه، ارج نهاد شود. 
**مهدویت و اهمیت خاص آن در جهان 
از دیدگاه دشمنان اسلام شیعه دو بال مهم دارد كه یكی عاشورا و دیگری مهدویت محسوب می شود. عاشورا به اندازه كافی از اهمیت در میان اجتماع برخوردار است اما مهدویت گاهی با غفلت هایی همراه شد كه درج این مناسبت نشان از اهمیت ویژه این روز دارد. 
عده ای در فضای مجازی مسایلی را مطرح می كنند مبنی بر این كه عزاداری برای از دنیا رفتن یك امام نباید همزمان با جشن برای امامت امام دیگری باشد. این مطلب هرچند درست و مورد قبول است و در تاریخ هم چنین سابقه ای وجود ندارد اما باید گفت كه اهمیت این روز موجب پاسداشت آن خواهد بود و نه جشن به آن معنا كه بهانه جویان مد نظر دارند. 
شیعیان باید با هوشیاری در گرامیداشت این روز پر اهمیت، شادمانی خود را سمت و سویی سوق دهند كه از هرگونه تفرقه و اهانت به مقدسات جلوگیری شود و توجه نكردن به این مساله سوء استفاده دشمن را در پی دارد. 
مهدویت مساله ای است كه حتی غیر مسلمانان نیز آن را قبول دارند، این كه منجی برای نجات بشر خواهد آمد. حضرت مهدی (عج) مورد قبول همه مسلمانان اعم از شیعه و سنی هستند، هرچند در جزییات این پذیرش اختلاف هایی به چشم می خورد اما در كلیات، حضرت مهدی موعود (عج) مورد پذیرش عمومی هستند كه باید سعی شود با برادران اهل سنت تعارضی ایجاد نشود. 
**تمركز بر اصل امامت امام زمان (عج) و دوری از حواشی 
رویت آن حضرت را بر پایه روایت هایی كه از امام عصر(عج) موجود است، نمی توان تایید كرد چرا كه حضرت، خود فرمودند: «اگر كسی ادعایی در این باره داشت، تكذیب كنید» و چنین دیداری اتفاق نیفتاد مگر علمای بزرگی كه ارتباطی با امام زمان(عج) داشتند و خودشان گفتند: «در زمان حیات ما این مساله را منتشر نكنید.» 
در مورد ارتباط با امام عصر(عج) با افراد، اختلاف هایی هست، هرچند مرحوم كافی مواردی از این موارد را بیان كرد. در این راستا، سایر ادعاهایی كه از طرف عده ای سودجو صورت می گیرد نباید مورد وثوق قرار گیرد. 
حضرت قائم (عج) برپایه فرمایش حضرت محمد(ص) كه فرمودند: «12 خلیفه و جانشین برای من می آید» و روایت های بسیاری كه بر این مساله مهر تایید می زند، به عنوان امام دوازدهم شیعیان جهان هستند و حتی اهل سنت هم اصل امام مهدی (عج) را قبول دارند. اعتقاد به منجی در میان همه ادیان جهان، اعم از یهود و مسیح و حتی بودا، وجود دارد كه برای مسلمانان، این منجی، مهدی موعود (عج) محسوب می شود. 
اهمیت این مساله اجازه ورود به مباحثی را كه در حواشی عنوان می شود نمی دهد از جمله این شایعات كه: «نشانه ای رخ داده است، امام عصر (عج) به زودی ظهور می كنند، ظهور از خراسان با پرچمی سیاه یا در سوریه اتفاق می افتد، عربستان میزبان امام زمان خواهد بود و ...» كه نمی توان بر این شایعات صحه گذاشت. همچنین ادعاهای زیادی از جانب افراد مبنی بر داشتن نیابت از طرف آن حضرت مطرح می شود كه به این مسایل بی اساس به هیچ عنوان نباید ترتیب اثر داد. 
انتظار؛ مهم ترین وظیفه در دوران غیبت 
شیعیان با حركت بر مدار قرآن و در مسیر آن حضرت(عج)، اهل بیت(ع)، دین و مذهب، باید سایر مسلمان ها را حركت دهند تا توحید، ایمان و اخلاق برقرار بماند. آغاز امامت امام دوازدهم(عج)، ولایت امامی است كه همه جهان در انتظار ایشان به سر می برند. انتظار نیز باید به شیوه صحیح باشد یعنی با علم و عمل به آنچه از ما خواسته‌ شده كه همان دستورات الهی است. انتظار مهم ترین وظیفه در دوران غیبت امام عصر(عج) به شمار می رود و منتظر واقعی فردی است كه اعمال، عبادت ها و آنچه واجب به شمار می رود، ترك نكند تا بهانه به دست سود جویان در این مسیر ندهد
   1398/8/16 08:37     
  
تعداد بازدید :  63

انتقادات و پیشنهادات:
ارسال
انتقادات و پیشنهادات: