برگزاری کارگاه تعهدافزایی خانواده ویژه اعضای هیات علمی
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی، کارگاه تعهد افزایی و مقابله با خیانت ویژه اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌ها، باحضور  حجت الاسلام و المسلمین  ناصر نقویان چهارشنبه 24مهر 98 در تالار G6 ستاد مرکزی برگزار شد.
 
محتوای این جلسه  اهمیت  ایجاد محبت بین اعضای خانواده و حفظ قداست خانواده در کنار احساس مسئولیت  بود که در ادامه به گوشه هایی از مطالب مطرح شده می پردازیم.
حجت الاسلام نقویان گفت : ما باید در ساختار فرهنگ ملی و دینی خود به این باور برسیم که تشکیل خانواده صرفا رفع نیازهای عاطفی، جسمی، جنسی و یا بیولوژیک نیست بلکه وظیفه ایست در کنار یک آرمان خواهی، اگر به تشکیل خانواده به عنوان کار اصلی زندگی بنگریم نسبت به آن تعهد خواهیم داشت و اگر ازدواج  را صرفا به عنوان رفع نیازهای طبیعی بشناسیم دیگر نمی توانیم به آن تعهد داشته باشیم. حجت الاسلام نقویان افزود: در دین اسلام حقوق شهروندی به این گونه تفسیر شده است که ما باید به همنوعان خود از منظر برادرانه و خواهرانه و به عنوان اعضای یک خانواده بزرگتر رسیدگی کنیم.
وی در خصوص  اهمیت مهر و محبت در بین زوجین  به حدیثی از پیامبراسلام (ص) اشاره کرد که همنشینی محبت آمیز مرد در کنار همسرش را از عبادت در مسجدالنبی محبوبتر شمرده اند. در روایت دیگری خواب شخص متاهل به عبادت شبانگاهی شخص مجرد برتر دانسته شده است.
استاد نقویان به حصن ازدواج اشاره کرد و افزود: ازدواج در اسلام مانند داخل شدن در دژ و چارچوب محکمی است که لازمه اش تعهد و احساس مسئولیت است. قرآن می فرماید در روز قیامت مردم از یکدیگر گریزان می شوند و علت اینست که در دوران زندگی به مسئولیت هایمان به خوبی عمل نکرده ایم.
وی در پایان گفت از منظر عرفا هدف خلقت عشق بوده است و همانگونه که نماز باید عاشقانه خوانده شود، تشکیل خانواده هم باید بر اساس عشق انجام گیرد و روابط همسران و فرزندان بر اساس عشق مستحکم شود.
خبر: مسعود ایرجی
عکس: حسین میری


   1398/7/29 09:30     
  
تعداد بازدید :  82