سی وسومین جلسه آموزشی هزاز روز طلائی رشد و تکامل دوره کودکی
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی دانشگاه، همایش " شکوفایی کودکان"  سه شنبه شانزدهم مهر 98 در سالن همایش مرکز بهداشت اسلامشهر، با حضور دکتر الهام حبیبی رئیس گروه ارزشیابی معاونت تحقیقات فناوری وزارت بهداشت، دکتر علیرضا عباسی رئیس دبیرخانه سلامت و امنیت غذایی، مرضیه امیری مسئول امور عمومی معاونت فرهنگی دانشگاه، دکتر نرجس توکلی کیا مدیرگروه جمعیت خانواده معاونت بهداشت، دکتر قره خانی کارشناس مسئول بهداشت خانواده شبکه بهداشت اسلامشهر، فاطمه شریفی کارشناس برنامه کودکان دانشگاه علوم پزشکی تهران، حمیرا پشتکوهی کارشناس کودکان ستاد اسلامشهر، زهرا اسلامی نیا کارشناس فرهنگی سلامت معاونت فرهنگی و جمعی از رابطان و مادران برگزار شد.
در ابتدا دکتر عباسی ضمن خوش آمدگویی گفت:  سونامی حوزه سلامت در دنیای امروز، بیماری های غیرواگیر است که شما مادران، در این طرح توانمند خواهید شد که پیشگیری از مسائل و مشکلات آینده که ناشی از بیماری های غیرواگیر است را از اکنون به کودکان خود آموزش می دهید و امید میرود روزی برسد که این طرح بصورت ملی در کشور اجرا شود.
دکتر توکلی کیا به بیان اهداف طرح ECD پرداخت و گفت: در دوران کودکی به خصوص سن سه سالگی رشد مغز خیلی سریع است اگر کودک مهارت و آموزش لازم را ببیند، می‌تواند در آینده او بسیار تاثیرگذار باشد هدف این است اگر مشکلی در رشد و تکامل پیش آید، والدین سریع از آن مطلع شده و در جهت بهبود مشکل اقدام کنند. هدف بعدی ما ارتقای رشد و همچنین تکامل کودکان است و موضوع مهم که ما به آن پرداخته‌ایم تقویت بُعد معنوی و اخلاقی در کودکان است.
 در ادامه دکتر حبیبی افزود: از بدو تولد بازی با کودک را باید شروع کنید که ابزار این بازی پدر ومادر هستند، آدم ها برای وکیل،دکتر و مهندس شدن باید آموزش ببینند اما تاکنون برای پدر و مادر شدن هیچ گونه آموزشی دیده نشده است، آیا بزرگ کردن کودک کار مهم و بزرگی نیست؟
به همین دلیل این طرح را در اسلامشهر اجرا کرده ایم که با آموزش به مادران در توانمند شدن آنها در بزرگ کردن کودک که شأن و شوکت و عظمت دادن به رشد کودک در همه حیطه ها می باشد بتوانیم کار کرده باشیم.
وی به مراحل تکامل کودک که شامل حیطه های حرکات درشت، حرکات ظریف، شناخت و یادگیری، اجتماعی هیجانی و گفتار و زبان است پرداخت.
دکتر حبیبی درادامه به قوانین بازی با کودکان اشاره کرد و گفت: اجازه دهید کودک در بازی تلاش خود را بکند حتی اگر نا امید شود در این روش کودک تجربه کسب می کند و می آموزد. در این مرحله از بازی، والدین باید صبور باشند و فرصت را برای کودک ایجاد نمایند همراهی و راهنمایی با کودک مستمر می باشد زیرا بازی برابراست با یادگیری.
رئیس گروه ارزشیابی معاونت تحقیقات فناوری وزارت بهداشت افزود:ضروری است که به چهار اصل توجه کنیم که شامل موارد زیر است: اول به بچه امنیت بدهیم، یعنی بچه بداندکه جای امنی برای زندگی دارد که دوستش دارند، دوم به بچه عزت نفس بدهیم، سوم خلاقیت بچه را پرورش دهیم و چهارم اعتماد به نفس به کودک خود بدهیم اگر این چهار کار را برای بچه ها انجام دهیم آنها یاد میگیرند در زندگی چگونه رفتار کنند نیاز نیست همه چیز را به بچه یاد داد این چهار اصل را به بچه ها آموزش  دهیم باقی موارد  به صورت اتوماتیک در کودک رشد و تکامل پیدا خواهد کرد.
در پایان وی برای ایجاد هیجان در کودکان به بازی های معروف  قایم موشک  و غیره پرداخت و کودکان را برای گرفتن عکس یادگاری به بالای سن دعوت کرد و هدایایی به رسم یاد بود از این همایش به کودکان اهدا کرد.
گزارش : زهرا اسلامی نیا
عکس : بیاتی


   1398/7/16 15:31     
  
تعداد بازدید :  112