هفته دفاع مقدس را گرامی بداریم

دفاع مقدس هشت ساله در مقابل دشمن بعثی تا دندان مسلح، درخشان­ترین دوره دفاع از تمامیت ارضی و عزت مردم مسلمان این مرز و بوم، در طول 200 سال اخیر اسـت. در این جنگ نابرابر، صدام با پشتوانه قدرت هاي جهانی غربی و شرقی و همچنین کشور هـای عرب منطقه، بـه کشور اسلامی ایران حمله ور شد.
صدام که در تیرماه سال 1358 رئیس جمهور عراق شد ، تحت تأثیر استکبار جهانی در همین سال بـه بهانه هاي واهی 84 بار مرزهای ایران اسلامی را مورد تعرّض قرار می‌دهد. در اوّلین تعرض، نیروهای بعثی عراق بـه دو دهکده در سردشت یورش برده و شش نفر رابه قتل رساندند. پس از تسخیر لانه جاسوسی، در آبان ماه 1358 نیروهای عراقی پاسگاه هاي مرزی ایران در پیشگان، تلخاب و کانی شیخ را مورد حمله قرار دادند.
همچنین درتیر ماه سال 1359 آشکار شد کـه دولت عراق مشوق یک توطئه کودتای نظامی بـه رهبری شاپور بختیار بوده اسـت. علاوه بر این دولت عراق بـه منظور وارد ساختن فشار بیشتر بـه ایران دست بـه اخراج دسته جمعی ایرانیان مقیم آن کشور زد. همچنین بررسی ها نشان می‌دهد کـه در شش ماه اول سال 1359، نیروهای عراق حدود 552 بار بـه مرزهای مقدس جمهوری اسلامی تجاوز کردند.
دولت عراق در 26 شهریورماه 1359 عهدنامه مرزی 1975 الجزایر رابه طور یک جانبه لغو کرد و پنج روزبعد ازآن یعنی در 31 شهریورماه 1359 پس از کسب موافقت واشنگتن تهاجم گسترده اي را از طریق زمین و هوا و دریا بـه خاک مقدس جمهوری اسلامی ایران آغاز نمود. در این روز صدام در مقابل دوربین هاي تلویزیونی جهان قرارداد 1975 را مغرورانه پاره کرد و با توطئه اي مشترک و ازپیش برنامه ریزی شده بـه جنگ با ایران برخاست
جنگ عراق علیه ایران 2887 روز بـه طول انجامید کـه طی آن هزار روز نبرد فعال صورت گرفت کـه 793 روز حمله از سوی نیروهای ایرانی و 207 روز از سوی ارتش متجاوز عراق بوده اسـت. در طول جنگ شمار381 هزار و 680 نفر از نیروهای دشمن کشته یا مجروح شدند و 72 هزار نفر بـه اسارت نیروهای ایران در آمدند. در این 8 سال 371 فروند هواپیما و 82 فروند هلی کوپتر دشمن منهدم شد.
   1700دستگاه تانک و نفربر،480 قبضه توپ و سه هزار و 363 دستگاه ماشین نظامی بـه غنیمت ایران در آمد و 5758 دستگاه تانک و نفربر،532 قبضه توپ و 5152 دستگاه ماشین نظامی دشمن منهدم شد. جانفشانی نیروهای ایران سبب شد تا ذخایر ارزی عراق کـه در ابتدای جنگ حدود30 میلیارد دلار بود، پس از شکست آنها در عملیات آزاد سازی خرمشهر بـه صفر برسد و پس از پایان جنگ این کشور بیش از 70 میلیارد دلار بدهی داشته باشد.
اثبات وجود دوگانگی در موضع سازمان ملل متحد طی دو جنگ خلیج فارس «جنگ عراق علیه ایران و جنگ عراق علیه کویت» چندان نیازی بـه ارائه دلیل ندارد. اما علت این دوگانگی چـه بود؟ پاسخ هاي متعددی بـه این سئوال داده شده اسـت؛ از جمله:
در جنگ عراق علیه ایران، بر خلاف حمله عراق بـه کویت تجاوزی صورت نگرفته اسـت. جنگ عراق علیه ایران، علی رغم حمله عراق بـه کویت، از شدت عمل کـه شرط تحقق تجاوز اسـت، برخوردار نبوده اسـت.
منافع اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، در جنگ عراق علیه ایران سیاست صبر و انتظار ودر حمله عراق بـه کویت، استراتژی شدت عمل رابه دنبال داشته اسـت.
  
دفاع مقدس در آینه آمار و ارقام
آمار تسلیحاتی و نیروی نظامی دو کشور در آخر جنگ بیانگر بخشی از این نابرابری تسلیحاتی و نیروی نظامی دو کشور اسـت.
 
هواپیمای جنگی:
موجودی ایران: 200 فروند؛ موجودی عراق: 610 فروند + 90 فروند هواپیمای آمریکایی و اروپایی کـه در ناوهای این کشورها در خلیج فارس بودند.
 
هلی کوپتر
موجودی ایران: 300 فروند؛ موجودی عراق: 325 فروند+تعدادی هلیکوپتر کـه درناوهای کشور هـای غربی درخلیج فارس بود.
 
تانک و خودروی زرهی:
موجودی ایران: 1050 دستگاه؛ موجودی عراق: 6230 دستگاه.
 
توپخانه دور برد:
موجودی ایران: 600 دستگاه؛ موجودی عراق: 3900 دستگاه.
 نیروی نظامی:
موجودی ایران: 655000 نفر؛ موجودی عراق: 800000 نفر.
 
امروزه جامعه شناسان برای ارزش هاي دفاع مقدس پنج ویژگی اصلی قائلند: عینیت یافتن، تاریخی بودن، معاصر بودن، تبلور در اقشار خاصی از مردم، حامل بار معرفتی خاص بودن
براساس شرایط داخلی کشور و قدرت نظامی عراق و نیز در سایه حمایت­هاي بی دریغ نظامی کشور هـای غرب و شرق و حمایت هاي مالی کشور هـای عرب منطقه از نظام بعثی، همه ی تحلیل ها خبر از پیروزی قطعی ارتش بعثی در زمانی کوتاه می­دادند. هنگامی که تاریخ معاصر ایران و جنگ هاي عصر قاجار و پس ازآن را بررسی می‌کنیم، همواره با شرمندگی و شکست تحقیرآمیز ایران، مواجه می‌شویم.
بخش هاي وسیعی از ایران در جنگ هاي 13 ساله ایران و روس ودر دو قرارداد خفت بار و ننگین گلستان و ترکمانچای از وطن مـا جدا شد ودر جنگ دیگری هرات و افغانستان را از ایران گرفتند؛ اما در دوره هشت ساله دفاع مقدس، باوجود پشتیبانی هاي همه ی قدرت هاي جهان و کمک هاي کشور هـای عربی، دشمن نتوانست حتی یک وجب از این سرزمین را جدا کند ودر رسیدن بـه اهدافش ناکام ماند.
 نقش روحانیون را در دفاع مقدس می توان بـه چند دسته تقسیم کرد:  تشویق مردم بـه حضور در جبهه و بسیج آنها. تأثیر بر فرماندهان جنگ.  شوق روحانیون بـه جهاد و عشق بـه جبهه و حضور آنان بعنوان رزمنده در خطوط نبرد.
 کیفیت حضور زنان بـه دو شکل، مستقیم و غیرمستقیم، در این دوران خلاصه می‌گردد. در شکل مستقیم، اگرچه زنان از حضور در صحنه و خط مقدم معاف بودند ولی با شروع جنگ شهرها و حملات موشکی، حالت تدافعی همگان خصوصاً زن ها بیشتر گردید، چون در این رزم بی امان از سوی ارتش عراق مورد حمله ي موشکی واقع شده بودند.
 حتی در اوایل جنگ، این زنان شیردل خرمشهر و سوسنگرد و هویزه بودند کـه در هجوم ناجوانمردانه ي دشمن درکنار مردان خود قدم بـه قدم با بعثی ها درگیر شدند و در عقب راندن دشمن از جان خویش هم مایه نهادند. در شکل غیرمستقیم، زنان حکایت 70 مَن مثنوی دارند کـه چگونه با کارهای خدماتی و پشتیبانی خود در عقبه، موجبات دلگرمی رزمندگان را فراهم نمودند.
   پس از سرنگونی صدام توطئه های اسرائیل در منطقه با روی کار آوردن داعش و جنایات متعدد در کشور عراق و سوریه و حتی نفوذ در خاک ایران ادامه یافت و عربستان با تحریک اسرائیل پس از قیام مردم یمن، این مردم را آماج حملات توپخانه ای و موشک های کشتار جمعی قرار داد تا بتواند از گسترش انقلاب اسلامی به کشورهای عربی پیشگیری کند.
   دانشگاه علوم پزشکی تهران شهدای بسیاری در زمان جنگ تحمیلی تقدیم این انقلاب کرده است. در کتاب طبیبان عرشی که به کوشش آقای دکتر محسن پرویز و توسط بنیاد شهید در سال 1392تدوین شده به زندگینامه 27 شهید از شهدای جنگ تحمیلی که جزو کارکنان واحدهای تابعه دانشگاه علوم پزشکی تهران بوده اند، اشاره شده است. از میان شهدای پزشک زندگینامه  شهید دکتر علیرضا کاظمیان، شهید دکتر احمد هجرتی  و شهید دکتر اکبر عرب زاده  بیان شده است. امیدواریم راه این شهدا که سرافرازی اسلام و میهن اسلامی ایران می باشد همواره پر رهرو باشد.
 
گردآوری: مسعود ایرجی
 


   1398/6/31 08:22     
  
تعداد بازدید :  68

انتقادات و پیشنهادات:
ارسال
انتقادات و پیشنهادات: