کارگاه قدرت عاطفه در خانواده ویژه اعضای هیئت علمی برگزار شد
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران، کارگاه فرهنگی قدرت عاطفه در خانواده  ویژه اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌ها، باحضور  دکتر حسینعلی مومنی عصر روز چهارشنبه 13 شهریور ماه 98 در محل تالار G6 ستادمرکزی دانشگاه برگزار شد.
دکتر مومنی مبنای بحث را بررسی استراتژی هایی که به تعمیق عاطفه در خانواده می انجامد قرار داد و با توجه به اینکه خانواده ها از ظرفیت های متفاوتی برخوردارند، یکی از شیوه های تعمیق عواطف را تغییر نگرش به مسئله دانست و گفت شیوه دیگر اینست که بر عوامل موثر بر قدرت عاطفه در خانواده متمرکز بشویم و ببینیم که چه عواملی می تواند به تحکیم عواطف در خانواده بیانجامد. یکی از این موضوعات مسئله شادی است. موضوع شادی یکی از فاکتورهای بسیار موثر در تحکیم قدرت عاطفی در خانواده است. ما در کنار احساس شادی، حس رضایتمندی نیز داریم. با استفاده از شادی روابط مستحکمتری با اعضای خانواده برقرار می کنیم. در موضوع شادی همواره یک پارادوکس وجود دارد و آن این است که شادی یک احساس لحظه ای است. اما در برابرش اگر بخواهید این لحظات خودمان را شادبکنیم با یک حقیقتی روبرو می شویم و آن اینست که افق زمانی و آینده را از دست می دهیم. مثلا ما می دانیم خوردن چلوکباب لحظات ما را شاد میکند ولی افق زمان و آینده را از دست می دهیم و آن حالت بیماری است که در آینده ایجاد خواهد شد.
 بنابر این برای حفظ افق زمانی سعی می کنیم لحظات را مدیریت کرده یا کاهش دهیم. ولی ممکن است در افق زمان شرایط مناسبی پیدا نکنیم، مثلا در هفتاد سالگی دیابت نگیریم ولی از سوی دیگر لحظات شادمان را از دست می دهیم. لذا این پارادوکس را چطور حل کنیم. یعنی چطور می توان هم لحظه شاد و هم افق زمانی خوبی داشته باشیم. به همین منظور محققان علوم شناختی و روانشناسان مطالعاتی انجام داده اند.
استاد مومنی افزود: مطالعاتی که در دانشگاه هرفوردشایر پرفسور ریچارد وایزمن  انجام شد، وی متوجه شد، افرادی که احساس خوش شانسی می کنند و در نهایت شادی بیشتری دارند از تمرکز بر روی نقاط منفی زندگی دوری میکنند. و باصطلاح عامیانه ذهن بازتری دارند. آن ها هم متوجه گرفتاری های روزمره زندگی می شوند ولی برخلاف دیگران کمتر متمرکز روی نقاط منفی زندگی می شوند. لذا دیدگاهی با ظرفیت پذیرش بزرگتری دارند و پذیرش موقعیت های شاد کننده در آنها بیشتر است. سئوال اینچا بود که چرا روابط عاطفی و کنش احساسی در ما تغییر پیدا می کند.
ما در برابر موقعیت های زندگی چهار مرحله را خواسته یا ناخواسته پشت سر می گذاریم. 1- مرحله توجه  2- مرحله واکنش، پاسخگویی و عکس العمل 3- مرحله معنا یابی و توضیح دادن 4- مرحله انطباق سازی.  واقعه که اتفاق می افتد ابتدا توجه و سپس مهمترین مرحله معنا یابی است. چرا این اتفاق افتاد و عواقب آن بر روی نگرش و شرایط ما چگونه است. در رابطه با شادی ما این چهار مرحله را به سرعت طی می کنیم. هر چه مرحله سوم را طولانی کنیم دیرتر به مرحله انطباق می رسیم و نمی توانیم مسئله را کشف کنیم ومجدد عاطفه را بازسازی کنیم.
کارگاه قدرت عاطفه در خانواده با استقبال گرم، پرسش و پاسخ شرکت کنندگان در ساعت 16 به پایان رسید.


   1398/6/13 09:30     
  
تعداد بازدید :  66