برگزاری نشست شورای تخصصی فرهنگی اجتماعی باحضور دکتر کریمی
گالری عکس
در این نشست که بعدازظهر شنبه 9  شهریور 98 در سالن شورای دانشگاه تشکیل شد، ابتدا دکتر رستمیان معاون فرهنگی دانشگاه، با اشاره به بررسی سه دستور جلسه گفت: در زمینه آموزش مسئولان و رابطان فرهنگی، انتظار داریم، هریک از واحدها نیروهای برجسته خود را به‌عنوان رابط فرهنگی معرفی کنند تا با شرکت در دوره‌های توانمندسازی فعالیت‌های اجتماعی، مهارت‌های لازم را کسب کنند.

تأکید بر پشتیبانی گروه‌های علمی و تحقیقاتی از برنامه‌های اجرایی دانشگاه 
وی به موضوع دانشگاه عاری از دخانیات اشاره کرد و گفت: دانشگاه‌های دنیا به سمت دانشگاه عاری از دخانیات رفته‌اند و دانشگاه‌های علوم پزشکی نیز در این عرصه پیشگام بوده‌اند چراکه عوارض سیگار و دخانیات را بر سلامت به‌خوبی می‌دانند. ما هم در دانشگاه علوم پزشکی تهران این بحث را شروع و جلساتی را در شورای شهر به این منظور برگزار کرده‌ایم.
دکتر رستمیان با اشاره به استقبال واحدهای مختلف دانشگاه در تحقق ساختمان عاری از دخانیات گفت:  تعدادی از دانشکده‌ها، بیمارستان‌ها و خوابگاه‌ها اعلام آمادگی کردند که ساختمان‌های خود را عاری از دخانیات کنند. 
وی با اشاره به ایجاد زیرساخت‌های لازم برای ایجاد دانشگاه عاری از دخانیات گفت: باید امکانات مناسبی را در ساختمان‌ها، بخصوص خوابگاه‌ها فراهم کنیم تا بتوانیم شاهد محیط‌های عاری از دخانیات باشیم. در این مدت که حدود دو ماه از اجرای این برنامه می‌گذرد؛ رشد خوبی داشتیم و شماری از فضاها فیزیکی عاری از دخانیات شده‌اند.
معاون فرهنگی دانشگاه، خواستار مشارکت گروه‌های علمی و تحقیقاتی با سیستم اجرایی دانشگاه شد و گفت:  آمار مشخصی در زمینه میزان مصرف دخانیات در دانشگاه وجود ندارد  و انتظار داریم همکاران فوق تخصص ریه که مرتبط با این حوزه هستند و همکاران مرکز ملی مطالعات اعتیاد به ما کمک کنند تا با تهیه آمار و اطلاعات دقیق بتوانیم نقطه‌ضعف‌ها و قوت‌های برنامه را شناسایی کنیم.
وی افزود: حوزه بهداشت و درمان در خط مقدم سلامت مردم کار می‌کنند و گروه‌های علمی و تحقیقاتی با مستندات علمی خود باید از این حوزه پشتیبانی کنند؛ تا برنامه‌ها در جهت درست اجراشده و کارها اثربخش باشند.  

اخلاق و تعهد حرفه ای مهمترین مولفه فرهنگی دانشگاه 
در ادامه دکتر درگاهی جانشین مسئول مرکز بسیج جامعه پزشکی و اساتید دانشگاه، به بیان نتایج مطالعه  انتخاب مؤلفه‌های فرهنگ‌سازمانی براساس الگوی ایرانی اسلامی در دانشگاه پرداخت و گفت: با همکاری نهادهای مختلف، بیش از 900 شاخص فرهنگی تعریف شد که پس از بررسی، از بین آن‌ها 43 مؤلفه فرهنگی استخراج و به‌صورت پرسشنامه در اختیار بیش از هزار نفر از اعضای هیئت‌علمی، دانشجویان و کارکنان دانشگاه قرار گرفت.
دکتر درگاهی با اشاره به مشارکت 70 درصدی کارکنان، اعضای هیئت‌علمی و دانشجویان در تکمیل این پرسشنامه گفت: در بین 43 مؤلفه فرهنگی بالاترین امتیاز به مؤلفه اخلاق و تعهد حرفه‌ای تعلق گرفت که نشان‌دهنده اهمیت  این موضوع برای همه گروه‌ها در دانشگاه است.
وی افزود: به‌زودی نتایج این مطالعه در قالب مقاله منتشر می‌شود.
دکتر درگاهی در بخش دیگری از سخنان خود از طراحی دوره آموزشی توانمندسازی  فرهنگی  خبر داد و گفت: در این مطالعه، برگزاری دوره‌های توانمندسازی موردتوجه کارکنان قرارگرفته بود. براین اساس به سفارش معاونت فرهنگی، دوره آموزشی توانمندسازی مسئولان و رابطان فرهنگی در قالب 60 ساعت در دستور کار قرار دارد که شامل موضوعات اجتماعی، فرهنگی و روانشناسی می‌شود.
در ادامه دکتر موسوی مدیر دفتر بازرسی،ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات، به تشریح برنامه‌های دهه امربه‌معروف و نهی از منکر پرداخت و خواستار همفکری و تقسیم‌کار شورای فرهنگی دانشگاه در پیشبرد بهتر برنامه‌ها شد.
سپس هریک از اعضای شورای فرهنگی دانشگاه به بیان دیدگاه‌ها و پیشنهادهای خود پرداختند.

اعلام خبرهای خوش دانشجویی فرهنگی در آینده نزدیک 
سپس دکتر کریمی رییس دانشگاه به جمع‌بندی مباحث مطرح‌شده پرداخت و در زمینه ترویج مسائل فرهنگی در خوابگاه‌ها و ایجاد محیط عاری از دخانیات گفت: زندگی دانشجویی در خوابگاه‌های دانشگاه واقعاً دشوار است و من  بارها این مسئله را در جلسات متعدد بیان کرده‌ام.
دکتر کریمی  با اشاره به امکانات محدود خوابگاه‌ها گفت: خوابگاه‌های دانشگاه در شأن دانشجویان این دانشگاه نیست و متأسفانه ردیف بودجه‌ای هم برای آن وجود ندارد. درحالی‌که پیش از ترویج مباحث فرهنگی، باید وسایل و امکانات مناسب برای زندگی دانشجویان فراهم شود.
وی بر ایجاد دانشگاه عاری از دخانیات تأکید کرد و گفت:  ابتدایی‌ترین کار برای جلوگیری از شیوع مصرف سیگار در بین دانشجویان و ترویج مباحث فرهنگی، ایجاد سالن ورزشی و سالن مطالعه است که دانشجویان بتوانند در هر ساعت از شبانه‌روز به آن مراجعه کنند. بنابراین ابتدا باید امکانات اولیه را برای دانشجویان فراهم و سپس خوابگاه عاری از دخانیات را معرفی کنیم.
رییس دانشگاه بابیان اینکه دانشجو مهم‌ترین رکن دانشگاه است افزود: همان‌طور که بیمار مهم‌ترین رکن بیمارستان است؛  دانشجو هم اساس دانشگاه را تشکیل می‌دهد و بدون حضور دانشجو هیچ‌یک از ما بهانه‌ای برای کار کردن نخواهیم داشت. با این رویکرد، ببینیم چقدر برای تأمین نیازهای اولیه زندگی و اوقات فراغت این دانشجویان تلاش کرده‌ایم؟ 
دکتر کریمی  با اشاره به ظرفیت خوابگاه‌های دانشگاه و شمار دانشجویانی که در آن  اسکان دارند گفت: دانشگاه  دارای ظرفیت حدود هزار اتاق خوابگاهی است که  500 اتاق آن به دختران و 500 اتاق دیگر به پسران تعلق دارد. این درحالی است که حدود 3هزار و 600 دانشجو در خوابگاه‌های دانشگاه زندگی می‌کنند. با توجه به اینکه 60 درصد دانشجویان را دختران تشکیل می‌دهند، حدود 2 هزار دانشجوی دختر و حدود هزار و 500 دانشجوی پسر در خوابگاه‌ها زندگی می‌کنند. 
وی افزود: با توجه به فضا و شمار محدود اتاق‌ها، به نسبت تعداد دانشجویان، هر اتاق به‌طور متوسط 4 تخت دارد که اغلب دوطبقه هستند. حال در نظر بگیرید دانشجوی دختری که از بعدازظهر به این خوابگاه می‌آید، برای انجام کارهای روزمره باید روزی چند بار از طبقات تخت خود بالا و پایین برود.
رییس دانشگاه با تأکید براینکه انتظارمان از دانشجویان باید متناسب با امکاناتی  باشد که در اختیارشان می‌گذاریم افزود: ابتدا باید برای دانشجوی که با رتبه بالا وارد دانشگاه تهران شده یک اتاق، یک‌تخت، یک کمد لباس و یک میز و صندلی فراهم کنیم و بعد انتظاراتمان را با آنان درمیان بگذاریم.
دکتر کریمی با اشاره به برنامه‌های دانشگاه در این زمینه گفت: بازسازی سالن مطالعه، ساخت سالن ورزشی و یک آشپزخانه صنعتی در دستور کار قرارگرفته است. ساختمان جدید خوابگاهی که با کمک خیرین درحال ساخت بود تا یکی دو ماه آینده آماده می‌شود. پس از تکمیل این ساختمان، در نظر داریم دو ساختمان خوابگاهی که حدود40 تا 50 دانشجو در آن زندگی می‌کنند را خالی و به‌جای آن ساختمانی با ظرفیت 300 دانشجو بسازیم. همچنین خوابگاه دخترانه دیگری درحال ساخت است که چهار طبقه آن احداث‌شده است. این ازجمله اقداماتی است که در این مدت کوتاه می‌توانیم انجام دهیم.
 وی افزود: درصورت انجام این اقدامات و تأمین نیازهای اولیه برای دانشجویان می‌توانیم سرمایه اجتماعی به دست آوریم که انتظارات خود را با آن درمیان بگذاریم.
دکتر کریمی با تأکید بر ضرورت ایجاد خوابگاه متأهلین گفت: 12 درصد دانشجویان متأهل، وارد این دانشگاه می‌شوند و 10 درصد از دانشجویان نیز در طول دوران دانشجویی خود ازدواج می‌کنند که مجموع آن‌ها حدود 2 تا 3 هزار نفر می‌شود. این درحالی است ظرفیت خوابگاه متأهلی امکان اسکان 60 دانشجو را دارد. با این شرایط چطور می‌توان دانشجویان را به ازدواج ترغیب کرد؟ لذا پیش از تشویق دانشجویان به ازدواج، ابتدا باید محل اسکان آن‌ها را فراهم کنیم.
رییس دانشگاه از احداث خوابگاه متأهلین خبر داد و گفت: قطعه زمینی در بلوار فردوس وجود دارد که امیدواریم با کمک خیرین آن را به خوابگاه متأهلین تبدیل کنیم. 
وی از نهادهای فرهنگی دانشگاه قدردانی کرد و گفت: امیدوارم با کمک و همراهی یکدیگر بتوانیم چالش‌های پیش روی برنامه‌های فرهنگی را برطرف کنیم و زمینه گسترش برنامه‌های فرهنگی را در دانشگاه فراهم آوریم.
دکتر کریمی در پایان سخنان خود با ابراز امیدواری از اینکه به‌زودی شرایط خوبی برای ترغیب دانشجویان به مباحث فرهنگی و تشویق به ازدواج دانشجویی فراهم می‌شود افزود: امیدواریم با حمایت خیرین و کمک مسئولان مختلف و روحیه همکاری که در دانشگاه وجود دارد برنامه‌های کوتاه‌مدت دانشگاه در ایجاد زیرساخت‌های لازم در حوزه دانشجویی فرهنگی به نتیجه برسد و در ماه‌های آینده شاهد خبرهای خوبی در این زمینه باشیم.
خبرنگار: سمیرا کرمی
عکس: مهدی کیهان
   1398/6/9 12:13     
  
تعداد بازدید :  58

انتقادات و پیشنهادات:
ارسال
انتقادات و پیشنهادات: