جلسه آموزش مداحان ویژه ماه محرم 98 برگزار شد
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی دانشگاه جلسه آموزشی مداحان دانشگاه ، به منظور آمادگی برای اقامه ی هرچه بهتر عزاداری سیدالشهدا علیه اسلام  در ماه محرم روز سه شنبه 5 شهریور در معاونت فرهنگی برگزار شد.
ابتدا آقای محمود اشتیاقی مسئول مجمع الذاکرین دانشگاه ضمن خوش آمدگویی گفت: با خبر شدیم که بعضی از دوستان روز مباهله هم در واحدها بااجرای مداحی این روز بزرگ را یاد آوری وپاس داشته اند وی ابراز خوشحالی کرد که در تمامی مناسبت ها در حال حاضر در سطح دانشگاه به برکت وجود مداحان آموزش دیده مدح و توسل به اهل بیت برگزار می شود و از زحمات مداحان قدر دانی کرده و گفت شکر خدا دیگر به جایی رسید ه ایم که واحدها بی نیاز از دعوت مداحان خارج از دانشگاه شده اند.
سپس استاد مصطفی فاطمیان با بیان احادیثی از ائمه معصومین علیهم السلام، مباحثی را در چند بخش اخلاق و آداب مداحی، اصول و فنون مداحی و خواندن های کوتاه و جامع در ادارات و نمازخانه ها مطرح و توضیحات مفصلی را ارائه داد.
 وی با ذکر پاره ای از آسیب های مداحان بیان داشت که مداح نباید به خود غره شود و از حدیثی از قول امیرالمومنین علیه السلام که فرموده است: محبت شهرت اساس و سرمنشاء هر بلا و گرفتاری است افزود: این که شما موفق به مدح اهل البیت هستید لطف خدا به شما بوده و به چشم عبادت به این موهبت الهی نگاه کنید و حال که توفیق مدح و مرثیه بهترین اولیاء خدا را یافته اید سعی کنید به بهترین نحو این کار را انجام دهید.
وی در خصوص چگونه خواندن از قول اساتید این عرصه گفت باید دید که چه کسی، چه چیزی را، کجا و چگونه میخواند در شرایط مختلف و زمان و مکان های مختلف باید مداح مستمعین و زمان و دیگر شرایط را بررسی کند تا به فراخور حال مجلس مداحی خوبی را ارائه دهد.
ایشان در پایان توصیه کرد که در دهه اول محرم که احتمالا مداحان مجالس بیشتری را باید اداره کنند تغذیه مناسبی داشته باشند از خوردن غذاهای سرد و سرخ کردنی پرهیز کنند. بخور تخم گشنیز را موثر در بازشدن مجاری تنفسی دانست و به مواردی چون پرهیز از استشمام بوی غذا های تند و عطر و مواردی دیگر اشاره کرد.
در آخر محمود اشتیاقی با توزیع چند مورد نوحه برای روزهای دهه اول به ارائه سبک های مختلف پرداخت.
خبر و عکس: حسین میری


   1398/6/9 08:55     
  
تعداد بازدید :  58