برگزاری هفتمین سمپوزیوم و چهارمین جشنواره ملی خودمراقبتی
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی، هفتمین سمپوزیوم و چهارمین جشنواره ملی خودمراقبتی و آموزش بیمار،در تاریخ  2 مرداد در محل تالار امام - بیمارستان امام خمینی (ره) با استقبال کثیری از شرکت کنندگان برگزار شد.
این سمپوزیوم که شامل 4 پانل و بخش جشنواره بود، در ابتدا بعد از تلاوت قرآن کریم توسط قاری بین المللی دکتر سید رضا هاشمی و سرود ملی در ساعت 8 صبح برگزار شد.
در ابتدا دکتر عبدالرحمان رستمیان رئیس سمپوزیوم، ضمن خیرمقدم  به حضار و تشکر از اساتید برای حضور در این سمپوزیوم،  مقدمه ای از روز جهانی خود مراقبتی و فعالیت های انجام شده در این زمینه ارائه داد، وی گفت: ما با شعار سلامت برای همه خواستار جذب و مشارکت جمعی مردم در این طرح هستیم  و با یکپارچگی سازمان ها، تلاش در اجرای هرچه بهتر خودمراقبتی در سطح ملی را خواستاریم.
دکتر رستمیان گفت: ما با طوفان بیماری های مزمن روبرو هستیم بیشترین مورد کمک کننده در مقابل پیشگیری نسبت به  این بیماری ها  خودمراقبتی است، این بیماری ها شامل انواع دیابت ها و بیماریهای  قلبی و عروقی و ...... می باشد که رژیم غذایی مناسب و فعالیت های ورزشی برای خودمراقبتی کمک کننده است.
رئیس هفتمین سمپوزیوم افزود: در صورتی که بیماری به ما حمله می کند و روال زندگی طبیعی ما را دچار اختلال می کند، ما پایگاه اطلاعات، وب سایت و یا منبعی که بتوان به راحتی راجع به آن بیماری اطلاعاتی بدست بیاوریم نداریم، البته سازمانهایی در این زمینه خوب عمل کردند ولی در بسیار موارد در این زمینه ضعف وجود دارد که باید برطرف شود.
وی ضمن اشاره به برگزاری طرح های ECD  در شهرستان اسلامشهر و اجرای طرح بیمارستان های ارتقا دهنده سلامت در بیمارستان ضیائیان به عنوان اولین بیمارستان در دانشگاه علوم پزشکی تهران و حضور انجمن دیابت و مددکاری در این بیمارستان، خواستار کمک برای اجرای هرچه  بیشتر اجتماعی شدن سلامت شد.
دکترر ستمیان گفت: یکی از فعالیت ها در امر مهم خودمراقبتی، ایجاد سازمان ها و نهاد های عاری از دخانیات می باشد که در حال حاضر استقبال خوبی از آن صورت گرفته، 5 دانشکده ، بخشی از مجتمع بیمارستانی ولیعصر، تعدادی از خوابگاه ها و ساختمان ها در دانشگاه علوم پزشکی تهران به طور داوطلب مجری این طرح هستند که این نوید بخش بسیاری از سازمان های عاری از دخانیات در آینده ای نزدیک می باشد.
ایشان در پایان صحبت ها از همه سازمان ها و نهاد ها که برای موضوع مهم خودمراقبتی  تلاش می کنند تقدیر و تشکر کرد.
در ادامه کلیپی از پیام نماینده سازمان جهانی بهداشت در روز بین المللی خودمراقبتی به سمع و نظر حضار رسید، سپس دکتر الهام شکیبا زاده دبیر علمی سمپوزیوم به بیان مطالبی  در خصوص جایگاه خودمراقبتی در نظام سلامت و تجربه ی چند کشور موفق در موضوع خود مراقبتی و سیاست گزاری در این زمینه پرداخت.
وی صحبت های خود را با نگاه سازمان جهانی بهداشت به بحث خودمراقبتی شروع کرد و افزود: حیطه های خودمراقبتی شامل ارتقا سلامت، اصلاح سبک زندگی، پیشسگیری از بیماری ها، خودارزیابی، حفظ سلامت، مشارکت در درمان و توان بخشی است. ارتقا خودمراقبتی منجر به توانمندی خانواده ها،خودسازی آگاهانه افراد و  بهبود بهره مندی سلامت  در مقابل خطرات و بیماری ها می باشد.
شکیبازاده گفت: برای اینکه مداخلات خودمراقبتی موثر و ایمن باشند و به افرادی که دسترسی به مراقبت های بهداشتی ندارند برسند، نیاز به حمایت بیشتر نظام سلامت دارد.
وی ضمن اشاره به تجربه ی کشور های موفقی که در زمینه خودمراقبتی خوب عمکل کردند مانند: سوئد، استرالیا و انگلیس افزود: این کشور ها ضمن داشتن برنامه درست و دقیق و ایجاد پارامترهای مهم در اجرای برنامه خود مراقبتی موفق عمل کرده و در حال توسعه آن می باشند.
دکتر شکیبازاده ضمن اشاره به برنامه ملی ترویج و توسعه خودمراقبتی در جمهوری اسلامی ایران و تحلیل چهارچوب سیاست گذاری ها و ارائه چالش ها و پیشنهادات صحبت های خود را تکمیل کرد.
در ادامه با اجرای 4 پانل در بخش های سلامت جسمی، سلامت روانی، سلامت اجتماعی و سلامت معنوی سمپوزیوم به کار خود ادامه داد.
پانل اول  باموضوع سلامت جسمی با  مدیریت دکتر شهرام رفیعی فر و حضور: دکتر محمدرضا مسجدی، دکتر علی منتظری و دکتر الهام شکیبازاده به عنوان اعضای پانل در ساعت 8:30 الی 10 برگزار شد. هر یک از اساتید در خصوص خودمراقبتی در قالب اسلاید و کلیپ های نمایشی به بیان مطالبی پرداختند سپس در پایان پانل حضار به پرسش و پاسخ در زمینه  سلامت جسمی از اساتید پرداختند.
در ساعت 10 الی 10:30  پذیرایی میان وعده ای از شرکت کنندگان صورت گرفت سپس پانل دوم در ساعت 10:35 الی 11:15 با حضور دکتر احمدعلی نوربالا  به عنوان مدیر پانل و دکتر علی اکبر نجاتی صفا و دکتر حمیداله بهادر به عنوان اعضا حضور داشتند که این پانل  با موضوع خود مراقبتی و سلامت روانی برگزار شد.
در ادامه باپخش فیلم کوتاهی از پیام جشنواره خودمراقبتی، مجری توانمند برنامه رقیه بشیری از اعضای پانل سوم دعوت کرد تا در جایگاه حضور نمایند، اعضا شامل:  دکتر سید محمد علی توکل به عنوان مدیر پانل و دکتر ابولقاسم پوررضا، دکتر سید مهدی اعتمادی فرد، دکتر یونس نوربخش به عنوان اعضای پانل  با ارائه مطالبی در خصوص سلامت اجتماعی در جایگاه حضور داشتند، در ساعت 12:15 این پانل با پرسش و پاسخ حضار  به پایان رسید.
سپس پانل چهارم در ساعت 12:15 با موضوع سلامت معنوی با حضور دکتر محمد حسین نیکنام به عنوان مدیر پنل  و حجت الاسلام  محمود متوسل آرانی و دکتر محمد علی چراغی برگزار شد. دکتر نیکنام در این پنل به ارائه مطالبی در خصوص سلامت معنوی در اجتماع و چگونگی رشد و ارتقاء آن صحبت کرد و دکتر چراغی نیز مطالبی در خصوص خود تنظیمی سمفونیک چهارگانه در خودمراقبتی به سمع و نظر حضار رساند. و اعضا پانل ضمن توضیحات تکمیلی در این زمینه به سوالات حضار پاسخ دادند.
در ساعت 13 الی 14 با پایان یافتن بخش سمپوزیوم  خودمراقبتی شرکت کنندگان به صرف نهار  و اقامه ی نماز دعوت شدند، سپس پس از استراحت کوتاهی  از ساعت 14 با شروع مراسم جشنواره دکتر مهدی نوروزی رئیس جشنواره، ضمن خیر مقدم به حضار و تشکر بابت ارسال آثاری در زمینه خودمراقبتی،  افزود: ما هنوز به کارهای بین رشته ای بیشتری برای انتقال پیام خودمراقبتی از طریق رسانه احتیاج داریم و این نیازمند زمان و تلاش مداوم می باشد. اگر پیام گذار سلامتی بخواهد پیامی به مردم انتقال دهد باید این پیام از نظر هنری طراحی و زیبایی سازی شود تا فراگیر شود و این نیازمند پیوند هنر و سلامت می باشد. اینجاست که هنر به کمک سلامت خواهد آمد.
دکتر نوروزی افزود: در این جشنواره من شاهد این پیوند بودم و آثاری که از طریق هنرمندان در زمینه خودمراقبتی ارسال شده گویای این رابطه می باشد.
رئیس جشنواره گفت: آثار بسیار خوبی از قبیل فیلم، انیمیشن، اپلیکیشن، کتاب، پمفلت، پوستر و داستان ارسال شده که بسیار چمگیر و جذاب هستند، امیدواریم امسال جشنواره بتواند به اهداف خود دست پیداکند و افرادی که به این جشنواره اثر هنری ارسال کرده اند ارتیاط خود را حفظ کنند تا در آینده همکاری بهتر و جذاب تری داشته باشیم. ایشان ضمن امیدواری برای برنامه خودمراقبتی خواستار ارسال پیام این سمپوزیوم و جشنواره به مناطق محروم و دورست در ایران نیز شد.
سپس دکتر محمد مومنی دبیر علمی جشنواره و از اعضا پنل، گزارشی در خصوص 280 آثار ارسالی به جشنواره و نحوه داوری و انتخاب این آثار به شرکت کنندگان ارائه داد.
در ادامه دکتر ماشاالله ترابی مطالبی در خصوص نقش رسانه های سلامت محور در خصوص ترویج خود مراقبتی ارائه کرد و به پرسش حضار در این زمینه پاسخ داد سپس دکتر مریم محسنی به پیام این جشنواره و ترویج فرهنگ خودمراقبتی اشاره کرد و مطالبی را در این خصوص به این پانل افزود. 
در ادامه برنامه  برای تنوع حال هنرمندان و حضار استند آپ کمدی با هنرمندی دانیال روستایی برگزار شد و گروه موسیقی مهنوا به تکنوازی در این مراسم پرداختند.
در پایان با نمایش تیزری که با همت محمد عنبری از هنرمندان برتر این جشنواره ساخته شده بود، به معرفی آثار برتر پرداخته شد و از هنرمندان جشنواره تقدیر و تشکر به عمل آمد، سپس دکتر شکیبازاده دبیر علمی سمپوزیوم به خواندن بیانیه پایانی هفتمین سمپوزیوم  و چهارمین جشنواره ملی خودمراقبتی پرداخت و مراسم پایان یافت.
توضیح اینکه در بخش جانبی سمپوزیوم و جشنواره سازمانهای مردم نهاد (سمن ها) و انجمن ها با برپایی غرفه، حضور فعال داشتند، این سازمان ها شامل:
  • انجمن ارتقا بهداشت و روان
  • انجمن آلزایمر ایران
  • انجمن حمایت از بیماران اسکیزوفرنی
  • انجمن سلامت خانواده ایران
  • موسسه مهارت های زندگی
  • انجمن معتادان گمنام
  • انجمن MPS
  • انجمن دیابت ایران
  • انجمن اتیسم ایران

خبر و عکس: حسین میری

   1398/5/7 12:11     
  
تعداد بازدید :  108