برگزاری نشست اعضای کمیته علمی برنامه ریزی همایش سازمانهای مردم نهاد
به گزارش  روابط عمومی معاونت فرهنگی دانشگاه، نشست اعضای کمیته علمی برنامه ریزی همایش سازمانهای مردم نهاد با عنوان اثرات تحریم بر سلامت با حضور دکتر رستمیان معاون فرهنگی و جمعی از صاحب نظران صنایع دارویی و تجهیزات پزشکی روز سه شنبه 25 تیر ماه 98 در سالن شورای معاونت فرهنگی برگزار شد.
در ابتدای نشست دکتر برکتی مدیر مولفه های اجتماعی موثر بر سلامت ضمن خوشامدگویی و تشکر از حضور و همکاری اعضا در برگزاری این همایش گفت : دانشگاه با برگزاری این رویداد سعی دارد بستر مناسبی برای سازمانهای مردم نهاد به عنوان تریبون مردم ایجاد کند تا به عنوان نماینده مردم بتوانند در حوزه های مختلف آنچه را که از مشکلات مردم نشات گرفته از اثرات تحریم می بینند و می شنوند با مستندات دقیق به اقصی نقاط انعکاس دهند.
وی با بیان اینکه مشکلات دارویی و تجهیزات پزشکی گوشه ای ناچیزاز اثرات تحریم بر مردم است افزود : متاسفاته اثرات روانی ناشی از تحریم نیز اثرات مخربی بر زندگی مردم داشته که ان شاءالله با کمک  شما دوستان بتوانیم صدای مردم وظلم ناشی از تحریم امریکا را به گوش جهانیان برسانیم.
در بخشی از این نشست دکتر نوروزی مدیر مشارکتهای مردمی نیز اشاره کرد: شاید خیلی از محصولات حتی دارو تحریم نباشد اما اثرات جانبی تحریم چون مشکلات ترانسفری پول و ..به طور غیر مستقیم کمبودهایی را برای مصرف کننده ایجاد کرده است .انشاالله با ارائه آمارهای دقیق از اثرات تحریم بر حوزه سلامت و ایجاد حساسیت به سیستم دیپلماسی بتوانیم از نتایج این همایش در مذاکرات وزارت امور خارجه استفاده کنیم.
در ادامه، مدعوین نقطه نظرات خود را ارائه دادند.مدیران و کارشناسان شرکت های داروئی از مشهد و تهران با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم بخصوص وجود معضل جدی در انتقال پول بدلیل تحریم اظهار داشتندکه بعد از تحریم ها تهیه داروهای که امکان تولید داخل ندارند سخت تر شده است وبا تلاش جدی شرکت های دارویی تعداد زیادی از داروهای وارداتی در داخل تولید شده اند و در این راه نیازمند حمایت و مساعدت بیشتر مسئولین می باشند.
نمایندگان سازمانهای مردم نهاد شرکت کننده نیز با اشاره به وجود مشکلات تهیه برخی داروهای خاص جهت بیماران اظهار داشتند در صورت حمایت و کمک بیشتر و استفاده از توان داخلی با تولید داروها می توان بر مشکلات فائق آمد.
در خاتمه نشست، کارگروههای داروئی ، تجهیزات پزشکی و سلامت روان برای جمع آوری بهتر مطالب قابل استناد در همایش تشکیل شد. و ادامه نشست به هفته آتی موکول شد.
توضیح اینکه در این نشست دکتر رستمیان معاون فرهنگی دانشگاه، دکتر برکتی مدیر مولفه های اجتماعی موثر برسلامت، دکتر عباسی رئیس دبیرخانه کارگروه سلامت و امنیت غذایی دانشگاه، دکتر صابری از اداره مشارکتهای مردمی، دکتر افاضلی رئیس مجمع داروسازی فارابی و آترا، دکتر بابایی مدیر بازرگانی سامان دارو، دکتر حسینی استاد دانشکده پرستاری،دکتر ابوفاضلی رئیس گروه دارویی صنعت معدن تجارت، سحر ناخدا و عاطفه برات پور از شرکت کار و اندیشه، خدائی و نظری از شبکه ملی بیماریهای غیر واگیر، دلبری از انجمن هموفیلی، باقرزاده رئیس اداره سمنهای دانشگاه و جمعی از کارشناسان حضور داشتند.
خبر و عکس: نورا باقرزاده


   1398/4/26 12:09     
  
تعداد بازدید :  78

انتقادات و پیشنهادات:
ارسال
انتقادات و پیشنهادات: