پویش «تهران شهر بدون دخانیات» در دانشگاه علوم پزشکی تهران
معاون فرهنگی دانشگاه با اشاره به هفته ملی بدون دخانیات، 25 تا 31 خردادماه 98) در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه؛ گفت: با توجه به اینکه در جلسات متعدد تصمیم برآن شد که استان بدون دخانیات داشته باشیم دانشگاه‌های علوم پزشکی و وزارت بهداشت هم به دلیل سطح علمی بالایی که در عرصه سلامت دارند؛ باید پیشرو در این زمینه باشند.
وی با توجه به اینکه مصرف سیگار بار اقتصادی زیادی بر اقتصاد کشور و همچنین هزینه سنگینی روی نظام سلامت گذاشته است؛ افزود: دانشگاه‌ها در این عرصه باید خط مقدم باشند به خاطر اینکه نیروهای علمی و اعضای هیات علمی در اینجا هستند حتی از وزارتخانه هم باید پیش‌قدم‌تر باشند که بتوانند وزارت خانه را در این عرصه همیاری کنند، دانشگاه هم در راستای شهر بدون دخانیات کار را شروع کرده است همان‌طور که این فرآیند در سطح بین‌المللی در حال انجام است.
دکتر رستمیان یادآور شد: برخی از دانشگاه‌های کشورهای پیشرو در عرصه سلامت عاری از دخانیات هستند؛ این تجربه خوبی است که از این مراکز دانشگاهی درس بگیرم و آن را در کشور از اندک شروع کنیم تا به نتیجه برسیم.
مشاور رئیس دانشگاه در امور اجتماعی سلامت محور، خاطرنشان کرد: 99 درصد کسانی که سیگار را شروع کردند قبل از 26 سالگی بوده است یعنی سنی که دانشجویان در دانشگاه‌ها هستند، سن حساسی است که باید در کوریکولوم آموزشی گنجانده و ضررهای سیگار برای این قشر اطلاع‌رسانی شود، چراکه مستندات در برخی از دانشگاه‌های دنیا نشان می دهد که آموزش به دانشجویان می‌تواند، آسیب‌های ناشی از مصرف سیگار را کاهش دهد.
معاون فرهنگی دانشگاه، یکی از معضلات بزرگ جامعه را مصرف قلیان دانست و تصریح کرد: این موضوع سلامت جوانان دنیا را تهدید می‌کند که البته WHO هم‌بارها اعلام کرده است که مصرف قلیان در سال های اخیر بیشتر شده است.
دکتر رستمیان در ادامه با اشاره به سیاست های اتخاذشده در راستای هفته ملی بدون دخانیات؛ گفت: دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی تهران در این راستا برای تمام واحدهای تابعه نامه‌ای ابلاغ کرد تا ببینیم کدام واحدها ها تمایل دارند مکان آن‌ها عاری از دخانیات باشد و افرادی هم که در آن مکان‌ها ورود پیدا می کنند از حق شهروندی خود استفاده کنند که تاکنون ساختمان مرکزی ستاد، ساختمان شفا، بیمارستان ولیعصر (عج)، دانشکده پزشکی، دانشکده توان‌بخشی و دو تا از خوابگاه‌ها اعلام آمادگی کامل برای واحد عاری از دخانیات اقدام کرده اند.

سیگار؛ عامل اصلی برخی از سرطان‌ها و بیشترین مرگ‌ومیرها
وی یادآور شد: در کل دنیا 1500 بیمارستان ارتقادهنده سلامت داریم که پیشگیری‌ها را انجام می‌دهند، دانشگاه هم با توجه به پیشرو بودن در عرصه سلامت باید اقدامات موثری انجام دهد که البته توانسته در واحدهای مختلف عوارض سیگار را به اطلاع عموم برساند.
این عضو هیات علمی دانشگاه، افزود: یکی از علل اصلی بیماری‌های خود ایمنی، بیماری‌های غیر واگیر و برخی از سرطان‌ها مصرف سیگار است و 25 درصد علت مرگ‌ومیرهای قلب و عروقی هم به خاطر استعمال دخانیات است، سالانه 60 هزار مرگ را در ایران داریم که قابل‌پیشگیری است. مطالعات صورت گرفته بیانگر این است که سالانه بالای ده هزار میلیارد تومان هزینه برای دود سیگار در کشور صرف می‌شود یعنی به‌نوعی ثروت ملی را دود می کنیم سه برابر آن‌هم در حدود سی هزار میلیارد تومان برای درمان هزینه می‌کنیم.
وی توصیه کرد: در کنوانسیون و قانون تعهد بین‌المللی در سال 1385 مقرر شد که سالانه مالیات بر سیگار افزایش یابد، اما در سال های اخیر این تعهد را زیر پا گذاشتیم؛ نگذاریم در برخی اماکن حتی در مراکز بهداشتی و درمانی محل فروش سیگار باشد.

تاکید معاون اجتماعی و فرهنگی دانشگاه بر تعیین افزایش مالیات برای سیگار و انواع محصولات دخانی برای کاهش مصرف
وی یادآور شد: بر طبق مطالعات زیادی که در دنیا صورت گرفته است با افزایش مالیات سیگار، کاهش مصرف سیگار را شاهد خواهیم بود و در جامعه بیماری‌های سرطان و غیر واگیر نیز کم می‌شود و درآمد حاصله ناشی از عوارض آن برای ارتقای سلامت جامعه خواهد شد.
معاون فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: مسئولان نظام سلامت باید رفاه و سلامت مردم را سرلوحه کار خود قرار دهند، باید مصرف کالاهای پرخطر را کاهش دهیم و منابع پایدار را به سمت سلامت مردم هدایت کنیم. 
وی در پایان به بیانیه خانه مشارکت مردم در سلامت استان تهران به مناسبت هفته ملی بدون دخانیات اشاره کرد.
متن پیام بدین شرح است:
بیانیه خانه مشارکت مردم در سلامت استان تهران به مناسبت هفته ملی بدون دخانیات 
نمایندگان محترم مردم شریف استان تهران در مجلس شورای اسلامی
استاندار محترم تهران
فرمانداران و مسئولین محترم استان تهران
با سلام و احترام
همان‌گونه که مستحضر می‌باشید در هفته ملی بدون دخانیات قرارگرفته‌ایم و اقدامات گسترده‌ای در جهت آگاهی جامعه نسبت به مضرات مصرف دخانیات انجام می‌گردد. شعار امسال، اماکن عمومی بدون دخانیات، حق شهروندی است. تحقق عدم مصرف دخانیات در اماکن عمومی خواست صریح و روشن مردم و نص صریح قانون می‌باشد. اثرات و عوارض مصرف دخانیات برای مصرف‌کنندگان و بخصوص کسانی که در محیط‌هایی که در آن دخانیات مصرف می‌شود کاملا آشکار است. رشد روز افزون بیماری‌های قلبی عروقی و سرطان‌ها نیز در ارتباط با اصلی ترین عامل قابل‌پیشگیری آن‌ها که همانا مصرف دخانیات می‌باشد، به شدت نگران‌کننده است. اطلاع‌رسانی، افزایش آگاهی مردم در خصوص عوارض مصرف دخانیات و اجرای جدی و مستمر قانون جامع کنترل و مبارزه با دخانیات مصوب سال 85 مجلس شورای اسلامی و آیین‌نامه ممنوعیت استعمال و عرضه دخانیات و سایر مواد قانونی در اماکن عمومی مصوب سال 76 هیات وزیران توسط کلیه دستگاه‌های ذی‌ربط متضمن حفظ سلامتی افراد و جامعه در برابر عوارض مصرف دخانیات است. خانه مشارکت مردم در سلامت استان که متشکل از نمایندگان انجمن‌ها سازمان های غیر مردمی، صنوف و سایر تشکل‌های غیر دولتی است خواستار اجرای جدی قوانین فوق در عرصه مبارزه با دخانیات و جلوگیری از مصرف آن‌ها در اماکن عمومی برابر قانون می‌باشد. اراده جدی و قاطع شما و سایر دولت‌مردان و دانشگاهیان و مشارکت همه جانبه مردم می تواند گامی اساسی و جدی در برخورد با این پدیده ضد سلامتی باشد. استان تهران می‌بایست در زمینه مبارزه با مصرف سیگار پیشرو باشد و حرکت در مسیر شهر بدون دخانیات شتابی بیشتر و عزمی جدی‌تر را می‌طلبد. امید وافر داریم که با اقدام و عمل همه‌کسانی که در این مسیر تاثیر گذار هستند و حمایت و مشارکت مردم بتوان جلوی رشد نگران‌کننده مصرف دخانیات را گرفت. مقابله جدی با مصرف دخانیات در اماکن عمومی می‌تواند قدمی جدی و محکم در این راه باشد. دستیابی به شهر بدون دخانیات حرکتی تدریجی است که عزمی جدی، اراده‌ای قاطع، برنامه‌ای بلندمدت و پایشی مستمر همراه با حمایت طلبی مردمی را می‌طلبد. به امید آن روز.
خانه مشارکت مردم در سلامت استان
خبرنگار: الهام علی 
   1398/3/29 12:02     
  
تعداد بازدید :  111

انتقادات و پیشنهادات:
ارسال
انتقادات و پیشنهادات: