امام زمان (ع) نشانه‌هایی از پیامبران دارند
 به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران، کارگاه مهدویت و جلوه‌های محبت ویژه اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌ها، با حضور حجت‌الاسلام مرتضی رجبی، عصر روز چهارشنبه 4 اردیبهشت‌ماه 1398 در سالن شورای معاونت فرهنگی برگزار شد.
 حجت‌الاسلام مرتضی رجبی استاد حوزه و دانشگاه در ابتدای بحث با تشریح آیه‌هایی از قرآن درباره خلقت انسان به سؤالات فرشتگان درباره خلقت پرداخت که می‌گفتند چرا موجودی را خلق می‌کنی که فساد آور و خون‌ریز است و دیگر اینکه چرا او را خلیفه قرار می‌دهی؟ خداوند در جواب ایشان فرمود: من چیزی را می‌دانم که شما نمی‌دانید و وقتی فرمود من به انسان اسماء را می‌آموزم یعنی انسان قابلیتی دارد که علم الاسماء را دریافت کند، تمامی فرشتگان (به‌جز ابلیس) بر انسان سجده کردند. استاد رجبی افزود فرشتگان در خصوص اطلاع از مفسده انسان به ماهیت انسان که از گِل ساخته‌شده نگاه کردند که انواع تمایلات مادی، غضب و شهوات در او وجود دارد.
 وی درباره اولین موجودی که در هستی خلق شد از حدیثی از پیامبر (ص) گفت: اولین آفریده خدا عقل بود و در جای دیگری ایشان فرموده‌اند اولین آفریده خدا نور بود. علامه طباطبایی (ره) در کتاب المیزان ذیل آیه 32 سوره بقره به حدیثی از پیامبر به  نقل از جابر بن عبدالله آورده که پیامبر در جواب سوال او از اولین آفریده خدا فرمود: اول ما خلق‌الله نور نبیک یا جابر.
یعنی ای جابر اولین آفریده خدا نور پیامبر بود و  از نور من، نورعلی (ع) را به وجود آورد و سپس از ما همه هستی را آفرید. ملائکه توانایی دریافت علم اسماء را نداشتند. اهل سنت نیز این روایات را قبول دارند.
استاد رجبی سپس به آیه 6 سوره صف پرداخت که حضرت مسیح (ع) به رسالت حضرت محمد (ص) 1300سال بعد از خود بشارت می دهد و به همین خاطر می‌خواستند مسیح را بکشند  زیرا مسیح از نسل یوسف بود و پیامبر اسلام (ص) از نسل اسماعیل، لذا قوم مسیح تحمل نبوت فردی غیر از قوم خود را نداشتند.
استاد همچنین به نوید قرآن به اینکه، زمین سرانجام به دست صالحان خواهد افتاد، اشاره کرد و افزود: روایاتی داریم که امام زمان (ع) نشانه‌هایی از پیامبران دارند.
حجت‌الاسلام رجبی در خصوص کتب اربعه شیعه و صحاح سته اهل سنت که جمعاً  9  نویسنده دارد، تمامی این نویسندگان را از قوم سلمان و ایرانی دانست و از حدیث پیامبر(ص) یاد کرد که اگر علم در ثریا باشد مردانی در پارس بدان دست خواهند یافت. در آخر الزمان مردمانی از نسل سلمان می آیند که از اصحاب من برترند.
استاد رجبی در خصوص نقش ایرانیان در ظهور حضرت مهدی (عج) به آیه سوم از سوره جمعه اشاره کرد: (و آخرین منهم لما یلحقوا بهم) که از پیامبر در تفسیر عبارت آخرین منهم  پرسیدند و ایشان فرمود : آن‌ها از قوم سلمان هستند که من به شما وعده دادم. استاد افزود ما نه از نسل هابیل یا قابیل بلکه  مشخصاً از نسل فرزند حضرت آدم(ع) هستیم که امام رضا (ع) در این باره می‌فرماید: خداوند نوح را از نسل شیث آفرید. قرآن می‌فرماید: حضرت نوح(ع) از پیامبران صاحب‌شریعت بوده است. حضرت نوح(ع) که در مدت 950 سال هیچ‌گونه معجزه‌ای نداشته است از خدا خواست تا هیچ کافری را روی زمین باقی نگذارد، و 82 نفر از کشتی  حضرت نوح (ع) سالم باقی ماندند که فقط سه پسر بازمانده از نوح فرزند دار شدند به نام: هام که به مغرب زمین و آفریقا رفت، یافث که به مشرق زمین و چین رفت و سام را درکنار خودش نگهداشت و سام شد  ابو الانبیاء شد و به همین علت پیامبران پس از او در این منطقه مبعوث شدند. خداوند به همسر دوم ابراهیم ( هاجر) فرزندی به نام اسماعیل داد و به همسر اول ابراهیم (ساره) فرزندی داد به نام اسحاق که از او یعقوب یا اسرائیل متولد شد. خداوند در قرآن، بنی اسرائیل را بخاطر ناسپاسی و قدرت طلب بودن، مذمت کرده است. از نسل ساره پیامبرانی ساکن مصر و اروپا شدند به همین خاطر اغلب اروپائیان مسیحی هستند. در روایات هست که آنچه بر زندگی بنی اسرائیل گذشته بر بنی اسماعیل هم خواهد گذشت؛ و همانطور که آخرین فرستاده بنی اسرائیل را خداوند نگذاشت کشته شود، آخرین فرستاده بنی اسماعیل را هم خداوند حفظ خواهد کرد. در پایان استاد به خواب شیخ صدوق در زمان ابتدای غیبت امام زمان (ع) که منجر به نوشتن کتابی به نام کمال الدین در توصیف غیبت امام زمان به مثابه غیبت انبیاء الهی است اشاره کرد. جلسه کارگاه در میان استقبال و پرسش و پاسخ به شرکت کنندگان پایان یافت.
خبر: مسعود ایرجی
عکس: حسین میری


   1398/2/8 10:00     
  
تعداد بازدید :  108