انجمن لوپوس تنها سازمان مردم نهاد حامی بیماران لوپوس در کشور
نشست اعضای انجمن لوپوس با حضور دکتر رستمیان معاون فرهنگی دانشگاه 4 اردیبهشت 98 در دفتر معاونت فرهنگی دانشگاه برگزارشد، در این جلسه به تعامل بیشتر انجمن لوپوس با معاونت فرهنگی تاکید و مقدمات عقد چند تفاهم نامه همکاری فراهم شد.
در ابتدا دکتر اکبریان استاد روماتولوژی دانشگاه و رئیس هیئت مدیره انجمن لوپوس ضمن ابراز خرسندی از فعالیتهای خوب معاونت فرهنگی و اداره سازمانهای مردم نهاد، به بیان شرحی از اقدامات انجام شده در انجمن پرداخت و در خصوص نحوه ارتقاء فعالیتهای انجمن بحث و تبادل نظر کرد.
وی از انجمن لوپوس به عنوان یک انجمن ملی یاد کرد که فعالیت خود را به طور رسمی از سال 89 آغاز کرده است. دکتر اکبریان نقش و حضور انجمن در حمایت از بیماران اتوایمیون را مهم خواند و گفت: لوپوس به عنوان بیماری هزار چهره سر دسته بیماریهای اتوایمیون می باشد، در این بیماری سیستم دفاعی بدن به اشتباه بر علیه سلولهای بدن واکنش نشان می دهد که موجب التهاب و در نهایت منجر به آسیب برخی ارگانهای مختلف از جمله مفاصل، کلیه، پوست و ... می شود.
رئیس هیئت مدیره انجمن لوپوس تاکید کرد: عوامل خارجی چون استرس و عفونتها درتشدید و بروز بیماری دخیل می باشند. بنابراین شناخت صحیح از بیماری کمک می کند که به محض درگیرشدن فرد هر چه سریعتر به پزشک مراجعه و درمان به موقع دریافت کند و بدین نحو تا حدود زیادی می توان از درگیرشدن ارگانها و عوارض احتمالی را کاهش داد. در این میان انجمن لوپوس با تیم حمایتی که دارد می تواند به بیماران کمک نماید تا با بیماری خود کنار آمده و همکاری بیشتری با تیم درمان کننده داشته باشند و بتوانند یک زندگی با کیفیت و شادی را تجربه کنند.
وی در خصوص اهمیت انجمنها گفت: پزشکان فرصت کمی دارند تا همیشه در کنار بیماران باشند و بیماری را پیگیری کنند و این خلاء را انجمنها به راحتی پر می کنند.
انجمن لوپوس  هم فعالیتهای گسترده در آموزش بیماران، خود مراقبتی و پیشگیری از عود بیماری دارد. همچنین بیماران عضو انجمن باکنار هم بودن از تجربیات هم بهره مند  و با حس اعتماد به نفس از زندگی با کیفیت تری بهره مند می شوند.
محمود اکبریان خاطر نشان کرد: ما هرهفته درانجمن کارگاههای ویژه برگزار می کنیم و خدمات مشاوره ای به صورت حضوری و مجازی داریم و بیماران با پرسش و پاسخ ضمن دریافت راه حل مناسب برای مشکل خود از استرس آنها کاسته می شود. علاوه بر اینها انجمن محلی برای امر تحقیقات در زمینه لوپوس است که انشاالله با همکاری دیگر استادان بستر مناسبی برای تحقیقات و ارتقاء علوم درمانی بیماران اتوایمیون فراهم کنیم.
وی در ادامه از معاونت فرهنگی و تمامی معاونت هایی که به نحوی می توانند در راستای فعالیتهای انجمن وارتقاء خدمات یاری رسانند دعوت به همکاری و حمایت کرد.
در بخشی از این نشست دکتر رستمیان فوق تخصص روماتولوژی  دانشگاه وجود سازمانهای مردم نهاد سلامت را در پیشگیری و ارتقاء سلامت جامعه الزامی دانست و گفت :وجود سازمان های مردم
نهاد  نشانه ی توسعه یافتگی است و انتظار است رشته های دیگر نیز در توسعه ی انجمن های تخصصی بیماری ها نقش اساسی ایفا کنند و باید از اساتید و همکاران گروه های پزشکی که انجمن های مرتبط با سلامت و بیماری ها را در ایران فعال کرده اند تشکر کرد .
دکتر رستمیان ضمن تاکید بر حمایت از انجمن لوپوس پیشنهاد آموزش، دوره پرستاری آموزش به بیمار لوپوس را داد و گفت : تربیت پرستار آموزش دیده  در زمینه ی آموزش به بیمار نه تنها برای بیماری لوپوس بلکه در گروههای بیماران مختلف خاص و صعب العلاج که نیاز به مراقبت ویژه دارند می تواند بسیاری از مشکلات بیماران را حل کند .
دکتر رستمیان هم چنین از نقش سازمانهای مردم نهاد در طرح(بیمارستانهای ارتقاء دهنده سلامتHPH) گفت و افزود: می توان ازظرفیت انجمنها در این طرح در بیمارستانهای مختلف دانشگاه استفاده کرد. هم چنان که انجمن دیابت در بیمارستان ضیائیان در این طرح همکاری می کند و کارشناسان این انجمن بیماران دیابتی و خانواده آنها را آموزش داده و بیماری را پیگیری می کنند.
دکتر رستمیان در آخر از همکاری خوب دانشکده مجازی با معاونت گفت و افزود: می توان با تهیه سری کلیپ های آموزشی، پیشگیری و درمان و مراقبت در بیماری لوپوس با کمک انجمن لوپوس تفاهم نامه را با دانشکده مجازی منعقد کرد و از این کلیپها در سایتها وکانال های مجازی استفاده و در اختیار عموم مردم قرار داد.
در ادامه دکتر هایده نکته دان مدیر عامل انجمن لوپوس از همایش این انجمن در روز 19 اردیبهشت 98 گفت و افزود: همزمان با سالروز جهانی لوپوس که (10 MAY) 20 اردیبهشت می باشد مراسمی به همین مناسبت با حضور اعضای انجمن، اساتید و فعالان این عرصه در سالن دانشکده پرستاری برگزار می شود.
دکتر نکته دان در ادامه ضمن تشریح فعالیتها و نیازهای انجمن خواستار هم فکری و همکاری در پیشبرد اهداف انجمن شد.
شایان ذکر است در این نشست مقدمات عقد تفاهم نامه با دانشکده مجازی، معاونت آموزشی و با همکاری اداره ارتقاء سلامت و آموزش بهداشت، مدیر پرستاری دانشگاه و دیگرواحدها فراهم شد.
خبر: رقیه باقرزاده
عکس: حسین میری


   1398/2/7 16:31     
  
تعداد بازدید :  256