ولادت حضرت علی‌اکبر(ع) و روز جوان مبارک باد
 روز یازدهم ماه شعبان برابر با چهارشنبه 28 فروردین‌ماه امسال مصادف با روز تولد حضرت علی‌اکبر (ع) که در ایران روز جوان نام‌گذاری شده است. البته از طرف یونسکو روز 12 اوت برابر با 21 مردادماه به‌عنوان روز بین‌المللی جوانان نام‌گذاری شده است. بنا به تعریف ارائه‌شده از سوی سازمان ملل جوانان بین 15 تا 24 سال سن و یا تعریف دیگر از سوی منشور آفریقایی سازمان ملل کلیه افرادی که بین 15 تا 35 سال سن دارند جوان نامیده می‌شوند؛ اما علت اینکه روز ولادت حضرت علی‌اکبر در ایران به‌عنوان روز جوانان شناخته‌شده این است که ایشان سمبل وفا، جوانمردی و غیرت در مجاهده با دشمنان دین خصوصاً دشمنان پدر بزرگوارش امام حسین (ع) بوده است.
حضرت علی‌اکبر علیه‌السلام فرزند بزرگ امام حسین (ع) از مادری به نام لیلی بنت ابی مره بن عروه بن مسعود از قبیله بنی ثقیف در سال 33 قمری در مدینه پا به دنیا نهاد. وجود مبارک حضرت علی‌اکبر (ع) از رشادت و شجاعت بالای در روز عاشورا برخوردار بود به گونه ای که سپاهیان عمر بن سعد جراتی برای قتل ایشان نداشتند و پس‌ازاینکه مره بن منقذ بن نعمان عبدی شمشیری بر فرق ایشان زد دیگران بر وی حمله‌ور شدند. امام حسین قاتلانش را نفرین کرد و گفت علی الدنیا بعدک العفا یعنی پس از تو اف بر این دنیا. ایشان به‌عنوان اولین شهید ار بنی‌هاشم در روز عاشورا سمبل جوانمردی و ایستادگی نام گرفتند. روز جوان نیز مناسبت بامسمایی است برای این واقعه تاریخی که بر اهمیت نقش جوانان تأکید می‌کند.
در اهمیت جوانان در اسلام همین بس که امام صادق (ع) به یکی از یاران خویش می‌فرمایند: بر تو باد توجه به جوانان زیرا آنان به هر کار خیر از دیگران پیشتازترند. همچنین در اهمیت ازدواج جوانان کافی است بدانیم که حضرت پیامبر (ص) می‌فرمایند: بدترین جوانان افرادی از آنان هستند که ازدواج‌نکرده‌اند.
در خصوص ارزش و اهمیت سنین جوانی پیامبر اکرم (ص) جوانی را به‌سلامتی بدن تشبیه می‌کند و می‌فرماید: بادر شبابک قبل هرمک و صحتک قبل سقمک، یعنی جوانی را قبل از پیری و سلامتی را قبل از مریضی قدر بدانیم.
همان‌طور که می‌دانیم دوره جوانی را اگر مراقبت نکنیم، دوران جنون و دیوانگی و تندروی است. به همین دلیل است که حضرت لقمان به فرزند جوانش توصیه می‌کند درروش یا کارهای خود اعتدال را رعایت کند و حتی از بلند کردن صدای خود نزد دیگران پرهیز کند. (اقصد فی مشیک و اغضض من صوتک)
قرآن دوران جوانی را دوران قوت و قدرت می‌نامد:
(اللّهُ الَّذِی خَلَقَکُمْ مِنْ ضَعْف ثُمَّ جَعَلَ مِنْ بَعْدِ ضَعْف قُوَّةً ثُمَّ جَعَلَ مِنْ بَعْدِ قُوَّة ضَعْفاً وَ شَیْبَةً); خدا همان کسی است که شمارا آفریده درحالی‌که ضعیف بودید; سپس بعدازاین ضعف و ناتوانی قوت بخشید و باز بعد از قوت، ضعف و پیری قرارداد ...
جوانان کنونی باید ازآن‌جهت به خود افتخار کنند که حضرت علی (علیه‌السلام) درباره ایشان می‌فرماید: اکثر یاران امام مهدی (عج) جوانان هستند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب درباره جوانان می‌فرمایند:
جوان در هر جامعه و کشوری، محور حرکت است. اگر حرکت انقلابی و قیام سیاسی باشد، جوانان جلوتر از دیگران درصحنه‌اند. اگر حرکت سازندگی یا حرکت فرهنگی باشد، باز جوانان جلوتر از دیگران‌اند و دست آن‌ها کارآمدتر از دست دیگران است. حتی درحرکت انبیای الهی هم ازجمله حرکت صدر اسلام محور حرکت و مرکز تلاش و تحرک جوانان بودند.
قرآن کریم و روایات اسلامی به دوره‌ی حساس نوجوانی و جوانی عمر انسان اهمیت ویژه‌ای داده‌اند. چنان‌که حضرت امام صادق (علیه‌السلام) می‌فرماید: چون جوان مسلمان قرآن بخواند، قرآن با گوشت و خونش آمیخته گردد و خداوند متعال او را در زمره‌ی پیامبران والامقام نزد خود قرار می‌دهد و خداوند خود در قیامت مدافع وی باشد.
امام صادق (ع) بهترین راهکار تربیتی را برای این دوران ارائه داده‌اند. ایشان می‌فرمایند:
دع ابنک یلعب سبع سنین و یؤدب سبع سنین و الزمه نفسک سبع سنین فإن افلح و الاّ فانّه ممن لاخیر فیه؛
فرزند خود را هفت سال آزاد بگذار بازی کند، هفت سال او را با آداب و روش‌های مفید تربیت کن و در هفت سال سوم مانند یک رفیق صمیمی، مصاحب و ملازمش باش، در این صورت رستگار می‌شود وگرنه از کسانی خواهد بود که خیری در آنان نیست.
در اسلام به رفتار محترمانه با جوانان تأکید شده است. از امام صادق (ع) نقل‌شده که ایشان فرموده‌اند که دل جوانان لطیف‌تر از پیران است و جوانان دلی لطیف و تأثیرپذیر دارند و حضرت پیامبر (ص) سفارش می‌کنند که با جوانان به لطافت رفتار شود چون دلی لطیف و نازک دارند. از سقراط حکیم در جواب این سؤال که چرا با جوانان مجالست می‌کند، گفت شاخه‌های نازک‌تر را می‌توان راست کرد ولی شاخه‌های سفت را نمی‌توان راست کرد. جوانان حساسیت بیشتری به صحبت‌ها دارند و واکنش آن‌ها و فوران احساساتشان به حدی است که با یک کلمه یا با یک کنایه طوفانی از احساسات به پا می‌کنند که آثار آن به‌وضوح در چهره‌شان پدیدار می‌شود. تغییراتی که در هیجانات زندگی رخ می‌دهد، همه نتیجه نظام جدیدی است که در دستگاه هورمونی و اعصاب پیدا می‌شود. در دوران بلوغ تعادل موجود بین احساسات و اندیشه‌های منطقی نوجوان برهم می‌خورد و کفه احساسات سنگینی می‌کند و عقل را تحت تأثیر قرار می‌دهد. پیامبر اسلام (ص) در کلام خویش به این ویژگی شخصیت جوانان اشاره‌کرده و می‌فرماید: الشباب شعبه من الجنون، جوانی شعبه‌ای از دیوانگی است. جوان از ماده جنون و جنون از ماده جن به معنای پوشیدگی و استتار است، گویا دوران جوانی دارای ابهام و پوشیدگی است، تغییرات عمومی بدن و روانی آن‌چنان سریع و همه‌جانبه است که او را دچار تشویش و نگرانی می‌کند و تصمیم‌گیری‌ها را برای او مشکل می‌سازد و برخوردهای او را با خانواده و مردم سخت می‌کند. بی‌ثباتی عاطفی، خواهش‌های متضاد و افراط در احساسات از ویژگی‌های عاطفی روانی نوجوانی است. امام علی (ع) می‌فرمایند: السکر اربعه، سکرالشباب، سکرالمال، سکرالنوم و سکرالملک؛ یعنی مستی بر چهار وجه است: مستی جوانی، مستی ثروت، مستی خواب و مستی ریاست. تعبیر سکرالشباب به این معنی است که رؤیاپردازی، تصورات و تفکرات عاشقانه از ویژگی‌های این سنین است.
حضرت پیامبر (ص) در ادامه حدیث می‌فرمایند: فان الله بعثتنی بشیرا و نذیرا فحالفنی الشبان و خالفنی الشیوخ یعنی خداوند مرا به پیامبری برانگیخت و تامردم را به رحمت الهی بشارت دهم و از عذابش بترسانم، جوانان سخنان مرا پذیرفتند و بامن هم‌پیمان شدند ولی پیران به مخالفتم برخاستند.
همچنین از پیامبر اسلام (ص) نقل‌شده است که من شاب شیبته فی الاسلام کان له نورا فی القیامه هر کس جوانی خود را درراه اسلام سپری کند، در روز قیامت برای او نوری خاص خواهد بود.
نکته مهم دیگر دقت در دوستی‌ها و رفاقت‌هاست که پاسخی به نیازهای فطری جوانان است و در پرتو آن محبت‌ها شخصیت انسان به نقطه کمال یا سقوط می‌رسد لذا باید در انتخاب دوست دقت لازم را کرد. پیامبر اسلام د خصوص شناخت انسان‌ها از دوستانی که دارند می‌فرمایند: المرِ علی دین خلیله و قرینه فلینظر احدکم من یخالل یعنی روش آدمی بر طبق مذهب و سیره دوست صمیمی اش خواهد بود. پس شما در اینکه با چه کسی دوستی می کنید، دقت لازم را مبذول نمائید. حضرت علی (ع) همچنین می‌فرماید: من اتخذ اخا من غیر اختبار الجاه الاضطرار الی مرافقه الاشرار یعنی کسی که نسنجیده با دیگران پیمان می‌بندد، ناچار به رفاقت اشرار و افراد فاسد تن می‌دهد.
درنتیجه جوانان بخصوص دانشجویان محترم باید در پناه احادیث و سفارش‌های قرآنی و توصیه والدین و بزرگان علم و دین خصوصاً ولی‌فقیه زمان خود را از گزند وساوس شیطان و امیدهای کاذبی و کفرآمیزی که در دلشان می‌اندازد، بیمه نمایند.
 منابع: سایت نسیم قاین، سایت حوزه نت، پرتال جامع علوم انسانی، ویکی فقه، ویکی شیعه، ویکی‌پدیا


   1398/1/28 10:01     
  
تعداد بازدید :  167

انتقادات و پیشنهادات:
ارسال
انتقادات و پیشنهادات: