کارگاه اصول کلی خود مراقبتی در طب سنتی
 به گزارش روابط عمومی معاونت اجتماعی فرهنگی دانشگاه، کارگاه اصول کلی خود مراقبتی در طب سنتی ویژه اعضای هیئت‌علمی، با حضور دکتر حسین رضائی زاده عصر چهارشنبه 15اسفند  در سالن  G6 ستاد مرکزی دانشگاه برگزار شد.
دکتر حسین رضائی زاده مبنای سخنان خود را دانش نگاه داشت تندرستی یا اصول حفظ‌الصحه قرار داد و در خصوص شبهه دانشجویان درباره طب سنتی ایرانی افزود: مطالعات ما بانام طب ایرانی است و معتقدیم طب اسلامی اصلاً وجود نداشته بلکه آموزه‌هایی بوده که صحت‌وسقم آن باید توسط اهل‌فن بررسی شود.
استاد رضائی زاده که ریاست دانشکده طب ایرانی را برعهده دارد در ادامه بیان داشت : طب ایرانی دارای 14 هزار اثر مکتوب است که ما باید آن‌ها را واکاوی و مورد پژوهش قرار دهیم و قرار نیست طب ایرانی جایگزین طب رایج شود. طب دانشی تجربی است و در هر مقطعی از زمان باید مورد بازبینی قرا بگیرد. سازمان بهداشت جهانی طب سنتی را طبی می‌داند که تاریخ، فرهنگ و تمدن طولانی داشته و دارای منابع مکتوب بوده و مردم کشورها از آن استفاده می‌کنند مانند طب سنتی چین و طب ایرانی. ولی طب مکمل طبی است که پیشینه طولانی ندارد و صرفاً در چند دهه اخیر به وجود آمده‌اند مانند آنچه در اروپا یا آمریکای شمالی به وجود آمده است. واژه دیگر مورداستفاده Contemperary Alternative Medicine  CAM)) یا پزشکی جایگزین معاصر است، چون از طب سنتی به عنوان جایگزین طب جدید استفاده می‌کردند به آن طب جایگزین می‌گفتند. از سال 2000میلادی واژه دیگری به نام Integrative Medicine یا پزشکی جامع جایگزین این واژه شده است و با این استدلال که تمامی طب‌های گیاهی جزو جریان اصلی پزشکی است به شرطی که ایمنی و کارائی داشته باشند.
 دکتر رضائی زاده در ادامه به روش ارتباط روحی و جسمی سالم به‌عنوان طرح پژوهشی مهم  NIH دولت آمریکا اشاره کرد و افزود طب سوزنی در ارتش آمریکا به ‌عنوان بهترین درمان بدون دارو برای مواقع بحران به نظامیان آموزش داده می‌شود.
استاد رضائی زاده در پایان توصیه‌هایی با تبعیت از آموزه های سنتی در خصوص آرامش روح و روان از منابع مختلف بیان داشت که نشان می دهد کاربرد طب سنتی در حال پر رنگ شدن است. در این خصوص به مصوبه ای از مجلس انگلیس اشاره کرد که به پزشکان هشدار می دهد تا بیماران را در اتخاذ روش های درمان سنتی منع نکنند بلکه در این زمینه بیشتر پژوهش نمایند.
گزارش: مسعودایرجی
عکس: حسین میری


   1397/12/20 08:13     
  
تعداد بازدید :  124