برگزاری جلسه‌ شورای راهبردی تدوین برنامه جامع سلامت استان تهران
به گزارش روابط عمومی معاونت اجتماعی فرهنگی، جلسه شورای راهبردی تدوین برنامه جامع سلامت استان تهران چهارشنبه  15 اسفند در سالن شورای معاونت اجتماعی فرهنگی، با حضور دکتر رستمیان معاون اجتماعی فرهنگی دانشگاه، دکتر امینی منش مدیرگروه بیماری های غیرواگیر معاونت بهداشت، دکتر گشتائی مدیرگروه آموزش سلامت دانشگاه علوم پزشکی ایران، دکتر برکتی مدیرمولفه های اجتماعی موثر بر سلامت  و جمعی از اساتید دانشگاه و مدیران و کارشناسان معاونت های درمان، بهداشت و از دانشگاه های علوم پزشکی ایران، شهید بهشتی، البرز، تهران و بهزیستی برگزار شد.
در ابتدا دکتر برکتی ضمن خیرمقدم به حضار گفت: هدف از این نشست تدوین برنامه جامع سلامت استان است و جلسه پیامگزاران سلامت با حضور نمایندگان همه ارگان های استان تهران و جلسات اندیشکده با حضور نخبگان سلامت برگزار و دبیرخانه کارگروه سلامت و امنیت غذایی  ایجاد شد، سپس وی در خصوص تشکیل خانه مشارکت مردم استان و اجرای شیوه نامه خانه مشارکت نیز گزارشی ارائه داد.
در ادامه دکتر رستمیان معاون اجتماعی فرهنگی گفت: این برنامه منشاء خیر و برکت مردم استان تهران و حتی الگویی برای شهرستان ها می شود که به این دلیل که مسئولان کشوری در این استان هستند.
دکتر رستمیان افزود: بر طبق مطالعات انجام شده در برخی موارد جلوتر از سایر استان ها هستیم و در برخی موارد عقب تر و با توجه به گستردگی استان تهران و سختی های موجود تنواسته ایم به نتیجه مطلوب برسیم. معاون اجتماعی فرهنگی گفت: اعضای شورای راهبردی نقش مهمی در سلامت جامعه دارند و شعار " همه برای سلامت و سلامت برای همه" نشانه پوشش کار است هر چند همه برای سلامت کوشا نبودند و فقط نظام سلامت در این امر تلاش کرد. بخش دولتی در تصمیم گیری سلامت و امنیت غذایی و بخش مردمی در خود مراقبتی موثر است، رستمیان گفت: کانون سلامت و خانه مشارکت بخش خصوصی است.
سپس دکتر توکلی کیا متخصص پزشکی اجتماعی گزارشی از برنامه جامع سلامت استان تهران و شاخص های موجود  ارائه داد و گفت: تعداد سی و پنج شاخص احصاء شده است و باید مداخلات را شروع کنیم و با همکاری اساتید دانشگاه سوالاتی را طراحی کرده ایم که اولویت بندی این شاخص ها معین شود. 
دکتر گشتائی گفت: در مورد نیمرخ استان ها  هر منبعی که در حوزه سلامت، داده ها در اختیار داشتیم ضعف داشت سپس تعداد زیادی شاخص مشخص شده است ولی یک سوم آن را توانسته ایم احصاء کنیم.
مدیرگروه آموزش سلامت دانشگاه علوم پزشکی ایران افزود: یک نظام دیده بانی برای حوزه سلامت باید داشته باشیم و نیازمند این هستیم که روی شاخص هایی که رودروی ماست کار انجام دهیم . 
دکتر تآملی قائم مقام و معاون فنی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: در ابتدای کار باید برنامه را مشخص کرد و بعد شاخص تعیین شود تا زمانیکه اهداف مشخص نشود شاخص ها را نمی توان احصاء کرد،  شاخص های اصلی را فقط استخراج کنیم و نبض حرکت در پیشرو اهداف را بسنجیم.
در پایان دکتر برکتی ضمن جمع بندی شاخص های بهداشتی و درمانی گفت: این جلسه راهی برای به کمال رسیدن سلامت استان می باشد و خروجی شاخص ها با حضور پیشکسوتان و پاسخ به سوالات مطرح شده راهکاری برای پیشبرد اهداف این جلسه می باشد. در این نشست پرسشنامه ای به این منظور تهیه شده بود در اختیار شرکت کنندگان قرار گرفت و حاضرین در جلسه به سوالات پاسخ دادند
گزارش : اسلامی نیا
عکس : میری

   1397/12/18 11:17     
  
تعداد بازدید :  198