جلسه آسیب های اجتماعی و اعتیاد با حضور معاون اجتماعی فرهنگی دانشگاه
به گزارش روابط عمومی معاونت اجتماعی فرهنگی، جلسه ای در راستای اهداف دبیرخانه آسیب های اجتماعی و اعتیاد 11 اسفند با حضور، دکتر رستمیان معاون اجتماعی فرهنگی، دکتر نوربالا هیات علمی روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر برکتی مدیر مولفه های اجتماعی موثر بر سلامت معاونت اجتماعی، دکتر توکلی کیا مسوول دبیرخانه آسیب های اجتماعی و اعتیاد دانشگاه، دکتر الهی رئیس اداره ارتقا اجتماعی و دکتر مومنی از هیات علمی دانشکده هنرهای زیبا برگزار شد.
در ابتدا دکتر رستمیان از اهداف این جلسه صحبت کرد و به اهمیت توجه به حوزه سلامت روان اشاره کرد.
سپس دکتر نوربالا گفت: در سال 95 یک ارزیابی داشته ایم و به این نتیجه رسیدیم که  82/3 % از افراد در شهر تهران تجربه یک فشار استرس زا را داشته اند و  احتمالا هم اکنون بیشتر شده است و از رفتارها می توان فهمید. در زندگی خود دعوا، درگیری، طلاق، استرس و خشم را نمی توانیم کنترل کنیم و این موارد تاثیرات مخربی دارند. از اهداف ما این است که افرادی را که حداقل های لازم را دارند آموزش دهیم، برای 620 نفر از سازمان ها و قسمت های مختلف مانند آموزش پرورش، دانشگاه، بیمارستان امام، بیمارستان بهمن، ایران خودرو ، دانشگاه پیام نور و شهرداری کارگاه مدیریت استرس و خشم را برگزار کردیم. حالا فکر کردیم برای بیمارستان های خودمان که بیشتر در معرض استرس هستند، برای پرستاران، پرسنل اورژانس ها کارگاه ها را برگزار کنیم.
وی افزود باید نگاه اجتماعی برای مرکز جامعه نگر داشته و همچنین در مناطقی که مقوله خشم بالاست مداخلات را داشته باشیم. در کنار این کارگاه ها، نشست هایی داشته باشیم که افراد با واژه های سلامت روان آشنا شوند. ما به هر حال هنوز سبک زندگی را یاد نگرفته ایم، چگونه با شرایط مختلف کنار بیابیم. فرق سازش و سازگاری را نمیدانیم. نمیدانیم چگونه با دیگران صحبت کنیم.
هیات علمی روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: ازموارد دیگر می توان تکنیک های مهارت های ارتباطی را نام برد و راه کارهای کنار آمدن با مشکلات را به مردم آموزش داد، در بیماران نیز مبحث روان مهم است و نقاط کلیدی مراکز درمانی با ارباب رجوع بالا است به همین دلیل رابطه استرس و سلامت روان با تغذیه و ورزش و سبک زندگی سالم نیز مهم است.
در  ادامه دکتر رستمیان گفت: با توجه به فضای مجازی باید برنامه موبایلی در حوزه سلامت روان درست کنیم، اپلیکیشن ضریب نفوذ بالایی دارد و تعداد بیشتری افراد را تحت پوشش قرار می دهد.
دکتر برکتی مدیر مولفه های اجتماعی موثر بر سلامت معاونت اجتماعی افزود: در عصر جدید اپلیکیشن همیشه می تواند همراه افراد باشد و در دسترس همگان است و دکتر توکلی افزود: کار در حوزه سلامت روان دانشجویان نیز از مسائل مهم در حوزه آسیب های اجتماعی و اعتیاد دانشگاه است.
در پایان بر تولید کتاب، اپلیکیشن، انیمیشن و برگزاری کارگاه های کنترل خشم و مدیریت استرس و برگزاری کلاس ها به شکل آموزش آبشاری وTOT  تاکید شد.
خبر: توکلی
عکس: حسین میری


   1397/12/13 14:03     
  
تعداد بازدید :  141