برگزاری اولین جلسه‌ خانه مشارکت مردم استان تهران
به گزارش روابط عمومی معاونت اجتماعی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران، جلسه خانه مشارکت مردم استان تهران سه شنبه  30  بهمن ماه‌ 97 در سالن شورای معاونت اجتماعی فرهنگی، با حضور دکتر رستمیان معاون اجتماعی فرهنگی دانشگاه، دکتر وثوق مقدم مسئول امور سیاست گزاری دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی کشور، دکتر برکتی مدیر مولفه های موثر بر سلامت دانشگاه، دکتر عباسی رئیس دبیرخانه سلامت و امنیت غذایی استان تهران و جمع کثیری از مدیران و کارشناسان سازمان های مختلف استانی، انجمن ها، تشکل ها و کانون های مردمی  برگزار شد.
در ابتدا دکتر عباسی به بیان اهداف، سابقه و ساز و کار تشکیل خانه مشارکت مردم پرداخت و گفت نمایندگان خانه مشارکت مردم استان در جلسه روسای خانه های مشارکت کشور که در وزارت بهداشت تشکیل می شود شرکت خواهند کرد. دکتر عباسی گفت: به منظور جلب مشارکت های مردمی به‌عنوان یکی از اصول مراقبت های اولیه بهداشتی و حلقه مفقوده اجتماعی شدن نظام سلامت،” خانه و شورای مشارکت مردم ” با مشارکت میانجی های مردمی ذیل دبیرخانه کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان در سه سطح استانی، شهرستانی و بخش تشکیل می شود.
سپس دکتر رستمیان ضمن خوش آمد گویی به حاضرین  گفت: همه افراد جامعه در ارتقا شاخص سلامت و رفاه باید کوشا باشند و با توجه به گستردگی استان تهران و اینکه یک پنجم جمعیت کشور در استان تهران تجمیع شده سه دانشگاه علوم پزشکی در استان تهران در حفظ و ارتقا سلامت جامعه مسئول  هستند که هر کدام منطقه تحت پوشش خود را دارند . نگاه علمی و رسیدن به هدف ارتقا سلامت ما را بر آن داشت که از  مشارکت مردم و تشکل ها در قالب خانه مشارکت مردم در این راه استفاده کنیم. آگاهی مردم و مطالبات سلامت محور آنها در این مسیر بسیار راه گشا است.
معاون اجتماعی فرهنگی دانشگاه افزود: بنا بر این نظام سلامت در کنار انجام مأموریت های موظف خود باید به سمت مردم و جامعه حرکت کند تا با کار بین بخشی و حمایت طلبی و با مشارکت مردم بتواند سلامت بهتری را برای جامعه فراهم کند.
 دکتر وثوق مقدم گفت: با توجه به تغییر عوامل خطر موثر در مرگ و میر به سمت بیماری های غیر واگیر و اهمیت اصلاح سبک زندگی و مولفه های گوناگون  موثر بر سلامت می بایست از  ظرفیت های خوب جامعه در این خصوص  بهره برد و از حجم دانش موجود در سطح جامعه با نظام ساختارمندی استفاده شود تا با اصلاح رفتارهای سلامتی و متغیر های موثر بر آن بار بیماری ها و هزینه های سلامت را کاهش داد. مردم بهترین گزینه برای مشارکت هستند زیرا از دل خانواده ها و مسائل آن ها خبر دارند.
در ادامه مسئول امور سیاست گزاری دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی وزارت بهداشت افزود: هدف سیاستگزاران ارشد، سلامت مردم و جامعه می باشد که با برنامه ریزی مناسب و مشارکت مردم می توان به این هدف رسید. سهم مردم در سلامت خودشان سی درصد و سهم تصمیم گیران دستگاه های اجرایی هفتاد درصد می باشد. ولی نکته قابل تأمل این است که مشارکت مردم در تصمیمات حاکمیت  بسیار مؤثر است.
 در ادامه نمایندگان تشکل های مردمی حاضر در جلسه به بیان دیدگاه های خود پرداختند و خواستار تبیین دقیق تر اهداف خانه مشارکت و ادامه مستمر جلسات و حضور بیشتر تشکل ها، انجمن ها و مردم در حوزه سلامت شدند.
در پایان با رای اعضای خانه مشارکت آقای مظفر الوندی نماینده انجمن حمایت از زندانیان مرکز و خانم سیما دلبری نماینده موسسه خیریه مهتا به عنوان نمایندگان خانه مشارکت استان انتخاب شده  و در اولین جلسه روسای خانه های مشارکت استان های کشور شرکت خواهند کرد. توضیح اینکه در این جلسه  نایب رییس خانه سینما و نمایندگانی از مجمع خیرین سلامت استان، داوطلبان هلال احمر، کانون سالمندان تهران، نماینده بهورزان دانشگاهها، انجمن حمایت از زندانیان مرکز، خانه های سلامت تهران، موسسه حمایت از بیماران نقص ایمنی، خیریه مقابله با گرسنگی، خیریه مهتا، کانون بازنشستگان ارتش، شورای اسلامی استان تهران، سلامت شهرداری، ستاد اقامه نماز، کانون جوانان تهران، کمیته امداد، سازمان دانش آموزی،  فرمانداری تهران، آموزش و پرورش نیز حضور داشتند.
گزارش : اسلامی نیا
عکس : میری


   1397/12/1 09:37     
  
تعداد بازدید :  213