برگزاری کارگاه مثنوی آدم ها ویژه اعضای هیئت علمی

به گزارش روابط عمومی معاونت اجتماعی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران، کارگاهِ مثنوی آدم‌ها، ویژه اعضای هیئت‌علمی، با حضور دکتر هادي جعفرى امان آبادى عصر چهارشنبه ۲۴ بهمن‌ماه 1397 در سالن G6 ستاد مرکزی  دانشگاه برگزار شد.
دکتر هادی جعفری، نویسنده‌ی پنج دفترِ مثنوی آدم‌ها، با اشاره به مضمون و محتوای دفترِ پنجمِ این مثنوی در خصوص موضوع و تئوریِ تازه‌ی این دفتر گفت: فرایندِ ردّ و قبولِ اندیشه‌ها و گرایشاتِ ژرف (و نه اندیشه‌ها و گرایش‌های سطحی)، متکی به پارادایم‌های روانی‌ست. به عبارت دیگر، معرفت و منطق، تنها و تنها در لایه‌های سطحیِ آدم‌ها کارآمد است و البته لایه‌های سطحی، هرگز کم‌ارزش نیستند. اغلبِ علوم و فنونِ مرسومِ زمانه، در این لایه قرار دارند.      
دکتر جعفری در ادامه، مثالی برای گرایش‌های سطحی و ژرف زد و افزود: اگر فرزند شما می‌خواهد ماشینِ خاصی بخرد و برای مشورت، سراغِ متخصصِ آن می‌رود، به آسانی استدلال‌ها و شواهدِ فردِ متخصص را می‌پذیرد و ماشینِ خاص را می‌خرد. اما اگر پدری یا مادری متوجه شود که فرزندش گویی کم‌کم دارد به دامِ مکتبی و تفکری نامناسب می‌افتد، باید بداند که با ده‌ها منطق و استدلال نمی‌تواند به فرزندش بقبولاند که آن مسیر را نرود؛ چون موضوعی بسیار ژرف و عمیق و روانی و چند لایه است و منطق و استدلال، در این قلمروهای بسیار ژرف، روانی و درونی، نفوذِ چندانی ندارد. لذا گرایشاتِ دینی و مذهبی و حتی گرایش به فلسفه‌های ژرف و عمیق و چند لایه، همه و همه، چندان تحتِ نفوذِ منطق‌ْورزی‌های ما قرار نمی‌گیرند.
وی در پایان بیان داشت: تغییر و تحول در لایه‌ی زیرینِ وجودیِ آدم‌ها، فرایندی روانی‌ست مانندِ جذب‌کردن، همدلی‌کردن (که فراتر از همزبانی‌ست)، محبت‌ورزیدن، و ...  .
 جلسه کارگاه در میان استقبال شرکت کننده گان همراه پرسش و پاسخ و درخواست تشکیل جلسات سلسله ای در باره محتوای این مثنوی از طرف چند تن از حاضران به پایان رسید.   
خبر: ایرجی

عکس: میری

 

   1397/11/28 09:53     
  
تعداد بازدید :  147