برگزاری اردوی جهادی بسیج دانشجویی در منطقه گلحصار از توابع شهرستان ری
به گزارش روابط عمومی معاونت اجتماعی فرهنگی ، با توجه به گزارشات شبکه بهداشت و درمان در مورد محرومیت های حاشیه شهرستان ری، ستاد اردوهای جهادی دانشگاه علوم پزشکی تهران با توجه به وظایف خود در خدمت رسانی جهادی به این مناطق پس بررسی های لازم و هماهنگی با کانون جهادی محیا و بسیج دانشجویی دانشگاه و جلب همکاری سازمان بسیج سازندگی سپاه سید الشهدا(,) تهران بزرگ مجوز برگزاری اردوهای جهادی در این مننطقه را صادر کرد. آنچه در زیر می خوانید گزارش مقدماتی  یکی از این اردوهاست که توسط فرشاد مرادی مسئول اردهای شهر تهران قرارگاه رویش های انقلاب اسلامی بسیج دانشجویی دانشگاه ارائه شده است.
قرارگاه رویش های انقلاب اسلامی با توجه به نحوه ی پراکندگی افراد نیازمند در مناطق حاشیه تهران، رویکردی متفاوت جهت خدمت به مردم نیازمند به صورت خاص اتخاذ کرده است.
 در مرحله اول بعد از انتخاب منطقه ی محروم، شناسایی خانواده های نیازمند است . پس از شناسایی های متعدد منطقه ی گلحصار به عنوان منطقه فعالیتی انتخاب شد و خانواده های نیازمند با همکاری گروه ها و افراد و ارگان ها مختلف از جمله: گروه جهادی شهید اسدالهی، امام جماعت روستا، خیریه روستا و دهیاری و... شناسایی شدند. بعد از شناسایی خانواده های محروم لازم بود تا وضعیت بهداشتی و درمانی  آنان از نظر بیماری های مختلف غربال و از لحاظ سطح محرومیت در زمینه های تغذیه،  اقتصاد و فرهنگ، مشخص گردد که این کار در قالب تیم های درمانگر شامل دانشجویان اینترن پزشکی و دندان پزشکی ، داروسازی و پرستاری با استفاده از فرم های طراحی شده جهت ارزیابی این موارد برای 60 خانواده نیازمند در تاریخ ۴و۵  بهمن ماه صورت گرفت که از جمله دستاوردهای قابل ذکر این اردو تشخیص بدخیمی SCC در مرد ۵۹ ساله ، دیابت پنهان اقای ۶۲ ساله ، فرد بالغ مشکوک به TB و DKA در خانم ۴۹ ساله، عدم رشد کافی متناسب سن به علت سوء تغذیه، موارد متعدد مصرف مواد مخدر، مشکلات اشتغال و ... بوده است که مستندات همه این موارد کتبا موجود است.
در مرحله دوم ، تیم ثابتی شامل پزشک متخصص طب فیزیکی وتوانبخشی، گفتار درمان و  فیزیوتراپیست در مرکز بهداشت روستای گلحصار در تاریخ ۱۲ بهمن مستقر شد و اقدامات درمانی لازم صورت پذیرفت و دارو های مورد نیاز در اختیار افراد بیمار قرار گرفت.
و ان شاءالله درمان سایر افراد شناسایی شده و حل سایر مشکلات بررسی شده آنها در این منطقه در هفته های آتی انجام خواهد گرفت.
خبرنگار: فرشاد مرادی


   1397/11/15 15:39     
  
تعداد بازدید :  151