کارگاه آینده‌نگری تحولات جهان در سال 2019 ویژه اعضای هیئت‌علمی برگزار شد
 به گزارش روابط عمومی معاونت اجتماعی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران، کارگاه آینده‌نگری تحولات جهان در سال 2019 ویژه اعضای هیئت‌علمی، با حضور دکتر مهدی مطهر نیا عصر چهارشنبه 19 دی‌ماه 1397 در سالن G6 ستاد مرکزی دانشگاه برگزار شد.
دکتر مطهر نیا دارای مدرک دکترای آینده‌پژوهی از دانشگاه بین‌المللی امام خمینی و متخصص آینده‌اندیشی فرهنگی اجتماعی و ارتباطات است. بیشتر بحث‌های ایشان قول تحلیل‌های پدیدارهای سیاسی است. وی مبنای سخنان خود را تحولات بین‌المللی و چشم‌انداز سال آینده از جنبه آینده‌اندیشی و آینده جهان در سال ۲۰۱۹  قرارداد و بیان داشت: آنچه بر آینده‌پژوهی مطرح‌شده  یک دهه است که در دانشگاه‌ها به‌صورت محدود تدریس می‌شود. ازنظر استاد آینده‌پژوهی بخشی از تلاش بشر برای رمزگشایی و رازگشایی از آینده مبهم است.
مطهرنیا ادامه داد، آمریکایی‌ها قبل از ورود به قرن بیست و یکم میلادی مرجحشان دنیای تک‌قطبی بود. از سال‌ ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۷ احتجاج کردند که دنیای ما دنیای جنگ‌های صلیبی است و آینده مرجح این بود که می‌خواست نظام سرمایه‌داری لیبرالیستی را برجهان حاکم کند و می‌بایست متکی بر قدرت هژمونیک بسیط عمل کند. نظریه هژمونی بسیط مربوط به استندفورس آمریکایی بر اساس این آینده‌پژوهی مطرح‌شده بود.بر اساس چهار سناریویی که اندیشکده رند در سال ۱۹۹۵ میلادی ترسیم کرد، آمریکا خواست کمربند طلایی قدرت را از آن خود کند و قفل این کمربند، جغرافیای ایران بود. هارت لند نو، شامل خاورمیانه، ایران و فلات ایران یا کمربند دریایی میان تنگه هرمز و خلیج عدن است که باید آمریکایی‌ها بر آن تسلط کامل یابند. اولین هدف استراتژیک آمریکا، ایران است و آمریکایی‌ها تسلط بر هارت لند نو و خلیج‌فارس تا خلیج عدن را جز اولویت استراتژیک خود می‌دانند.اولویت استراتژیک بعدی آمریکا، چین است تا آرزوی بنیان‌گذاران آمریکا عملی شود و آمریکا هژمونی بسیط و مرکب به‌عنوان سناریو مطلوب خود را حاکم کند.
 دکتر مطهرنیا در زمینه تحولات سیاسی و فرهنگی اجتماعی در سال 2019میلادی بیان داشت : ما در آستانه انقلاب صنعتی پنجم هستیم و انقلاب، هوش مصنوعی متفاوتی پیش می‌آورد. خاورمیانه و غرب آسیا و نیوزلند کانال تحولات بین‌المللی خواهد بود. جنگ در سوریه پایان نمی‌پذیرد و دوباره احیا می‌شود آمریکا با خروج خود از سوریه خواهد فهماند که جنگ نیابتی در منطقه حاکم است و در جنگ نیابتی آینده مزدورهای قدرت‌های بزرگ با پول‌های نفتی درگیر خواهند بود. ایالات‌متحده بر آن است با توجه به نوع افکار عمومی آمریکا، خود را از منجلاب ارسال نیرو به خاورمیانه خارج کند و در فکر ارسال نیروهای مزدور به خاورمیانه است.آمریکا در دوران ترامپ درصدد تثبیت هژمونی مرکب خود است که پارادایم آن آشوب و دکترین آن بازیگر دیوانه است. مگا پالیسی یا خط‌مشی کلان آن ابهام و پیچیدگی است.
  مطهرنیا در خصوص تئوری جدید آمریکا که آن را جنگ نامتعادل نامیده است، گفت: در تئوری جنگ نامتعادل یک قدرت وقتی می‌خواهد به قدرت دیگری حمله کند افکار عمومی نمی‌پذیرد همان‌گونه که مردم آمریکا حمله به عراق را به‌راحتی نپذیرفتند. ازاین‌رو خودش را با یک عملیات رسانه‌ای آسیب‌پذیر و کوچک‌تر نشان می‌دهد.آمریکا در وهله اول در خاورمیانه عربی باید کشورهای رقیب خود را درگیر کند تا اصطکاک پیش‌آمده به‌گونه‌ای که افسار کار از آمریکا گرفته نشود. لذا کانون این مدیریت در سوریه است و خروج از سوریه معنادار می‌شود پس تنش در سوریه، یمن و فلسطین کنترل‌شده ادامه می‌یابد. نتیجه‌اش این می‌شود که قدرت‌های منطقه‌ای و برون منطقه‌ای در نظام مشترک جهانی جهت مدیریت امنیتی نسبی منطقه‌ای وارد شوند و الآن ترکیه و بعد کشورهای دیگر را بیاورد. سفر پمپئو در منطقه نشان‌دهنده این مطلب است.
 در داخل کشور واگرایی در جناح‌های سیاسی ایران بالا می‌رود اکنون هر دو جناح در بین طبقات اجتماعی مردم با چالش جدی روبرو هستند.
دکتر مطهر نیا در پایان افزود مشکل دانشگاه‌های ما این است که با افراد جامعه ارتباط خوبی ندارند. در حوزه پزشکی مشکل ما انفجار نادانی است. ما باید تاریخ را بررسی کنیم که شامل آینده‌شناسی مطالعات و ترسیم آینده‌ها نیز هست. در سال آتی امکان بالا رفتن تنش‌ها بر اساس شکاف‌ها خواهد بود. فرضیه گوی بلوری را من مطرح کردم گوی بلورین چیزی است که در دنیای هوش مصنوعی وجود دارد که همه‌چیز را مانند گوی بلورین شفاف خواهیم دید. در حال حاضر دانشمندان سعی می‌کنند ارتباط را از زمین به سیارات دیگر انتقال دهند و ما وارد مرحله دیگری خواهیم شد که دیگر همان‌گونه که قبلاً پیش‌بینی کرده بودم، دیوارهای فاصله با استفاده از اینترنت فرو خواهد ریخت. فاصله‌های زبانی، مکانی، زمانی، ذهنی و روحانی از بین خواهند رفت. استاد در پاسخ به پرسشی راجع به‌اصطلاح باریخ شناسی گفت: از گذشته زمان تا این لحظه تارخ زمان نام می‌گیرد و بحث شناخت آن زمان به آینده می‌شود باریخ شناسی.
کارگاه آینده‌نگری تحولات جهان در سال 2019 در میان استقبال حاضران با پرسش و پاسخ در ساعت 15 و 45 دقیقه به پایان رسید.

گزارش: ایرجی


   1397/10/19 10:52     
  
تعداد بازدید :  109

انتقادات و پیشنهادات:
ارسال
انتقادات و پیشنهادات: