بیـانیـه همایش سیگار و سیاستگذاری سلامت محور
 دخانیات سالانه در جهان 6 میلیون نفر را به کام مرگ می­کشاند، اگر دست روی دست بگذاریم و مداخله ­ای نکنیم، ده سال آینده، این تعداد به 8 میلیون نفر خواهد رسید. در کشور ما، مصرف کنندگان دخانیات که 14.1درصد جمعیت کشور را تشکیل می­دهند هرسال بیش از 10 هزار میلیارد تومان را صرف خرید سیگار می ­نمایند که حاصلی جز به هدر رفتن منابع اقتصادی و بیماری­های خطرناک ندارد. از سوی دیگر در ایران سالانه حدود 35 هزار میلیارد تومان صرف درمان بیماری­های ناشی از استعمال دخانیات می­شود و نزدیک به  60 هزار نفر در اثر ابتلا به سرطان­ها و بیماری­های غیرواگیر خطرناک مرتبط با دخانیات می­میرند. سیگار، عامل 90 درصد سرطان­های ریه و 25 درصد مرگ و میرهای قلبی عروقی و بسیاری از بیماری­های مهلک دیگر است. به علاوه در سال­های اخیر گرایش به دخانیات به خصوص قلیان، به سرعت در بین جوانان و نوجوانان افزایش یافته است. این درحالیست که کارشناسان معتقدند استعمال دخانیات، مقدمه ­ای برای گرایش به مصرف و اعتیاد به مواد روانگردان (مخدر و محرک) نیز به شمار می­رود.
         تحقیقات نشان می­دهند که افزایش مالیات بر دخانیات، یکی از موثرترین روش­های هزینه­-اثربخش برای کنترل دخانیات و کاهش مصرف آن در جامعه بوده و تا حد زیادی از شروع مصرف در نوجوانان و جوانان جلوگیری می­کند. در سال­های اخیر بسیاری از کشورهای دنیا، توانسته ­اند با پیروی از راهبردهای کنوانسیون جهانی کنترل دخانیات و اجرای قانون افزایش مالیات مبتنی بر خرده فروشی سیگار، علاوه بر کاهش مصرف و پیشگیری از بسیاری از سرطان­ها و بیماری­های غیرواگیر، درآمد و توان سرمایه­گذاری دولت را در بخش آموزش، بهداشت و سلامت جامعه افزایش دهند. اما متاسفانه در همین سال­ها راهبرد «افزایش مالیات مبتنی بر دخانیات» در راستای افزایش قیمت و کاهش مصرف، در کشور ما از وضعیت مناسبی برخوردار نبوده است. در شرایطی که میزان مالیات مبتنی بر خرده فروشی دخانیات در بسیاری از کشورهای دنیا و منطقه، حدود 70 تا 80 درصد بوده و بعضی از کشورها در حال حرکت به سوی هدف «کشور عاری از دخانیات» هستند، در ایران مالیات بر خرده فروشی دخانیات کمتر از 20 درصد است و این ضعف بزرگ در ساختار مالیاتی موجب شده دسترسی مردم به سیگار و قلیان، از دسترسی آنها به بسیاری از کالاهای ضروری مثل نان آسان­تر شود!
***
امروز ما، جمعی از ا­ساتید، کارکنان و دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تهران؛ نمایندگان انجمن­های علمی و کانون­های مردمی فعال در زمینه کنترل دخانیات؛ جمعی از ورزشکاران و هنرمندان، داوطلبان سلامت؛ سفیران سلامت خانواده، دانشجو و دانش ­آموز؛ اینجا گرد هم آمده ­ایم تا در آستانه بررسی و تصویت لایحه بودجه سال 1398، توجه نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی را به آثار مثبت «افزایش مالیات دخانیات»، بر سلامت و افزایش بهره­ وری جامعه جلب کرده و حمایت مجلس محترم را در این امر مطالبه نماییم.
  • ما از قانونگذاران کشور که با توفیق الهی و رای و نظر مردم در جایگاه مقدس نمایندگی مجلس شورای اسلامی، قرار گرفته ­اند می­خواهیم با افزایش مناسب و قانونی نرخ مالیات مبتنی بر خرده فروشی محصولات دخانی، نظام بهداشت و سلامت کشور را در پیشگیری از هزاران بیماری مهلک و مرگ زودهنگام ناشی از مصرف دخانیات یاری کنند.
  • ما از برگزیدگان ملت در مجلس شورای اسلامی می­خواهیم با افزایش مناسب مالیات مبتنی بر خرده فروشی محصولات دخانی، از گرایش و وابستگی نوجوانان و جوانان کشور که سرمایه­های اصلی نظام جمهوری اسلامی ایران هستند به دخانیات و از شیوع اعتیاد در جامعه بکاهند.
  • ما از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی می­خواهیم در بررسی و تصویب لایحه بودجه سال 1398، با توجه ویژه به راهبردهای سازمان جهـانی بهداشت برای کنترل دخانیات، از جمله «افزایش مالیات بر دخانیات»، «ممنوعیت تبلیغ و ترویج محصولات دخانی در جامعه» و «ممنوعیت فروش سیگار به افراد زیر 18سال و در فاصله 100 متری مدارس» که پیشتر در مجلس به تصویب رسیده، حمایت همیشگی، شایسته و بی­شائبه خود را از نظام سلامت کشور، به نمایش بگذارند.
در حالی که افراد و صنایع حامی عرضه و فروش دخانیات با صرف هزینه­ های فراوان و تبلیغات فریبنده، درآمدهای کلانی کسب می­کنند ما از منتخبان ملت در مجلس شورای اسلامی تقاضا داریم با افزایش مالیات وضع شده بر خرده فروشی محصولات دخانی، از دولت و دیگر عوامل اجرایی کشور، در سرمایه­ گذاری مطمئن ­تر برای آموزش سبک زندگی سالم و بهبود سلامت اقشار مختلف جامعه از جمله دانش ­آموزان و دانشجویان، گسترش فضاهای ورزشی و توسعه خدمات بهداشتی درمانی پشتیبانی نمایند.
به امید داشتن جامعه ­ای عاری از دخانیات
خبر: نیکوسرشت
   1397/11/15 10:25     
  
تعداد بازدید :  160

انتقادات و پیشنهادات:
ارسال
انتقادات و پیشنهادات: