برگزاری جلسه‌ی هم اندیشی آسیب های اجتماعی باحضور معاون اجتماعی فرهنگی دانشگاه
به گزارش روابط عمومی معاونت اجتماعی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران، جلسه هم اندیشی اعتیاد دوشنبه  8 بهمن ماه 97 در محل سالن شورای معاونت اجتماعی فرهنگی برگزار شد .
این جلسه با هدف هم اندیشی ارائه گزارش در جلسه استانداری برای رفع مشکلات و موانع برنامه های پیشگیری وکاهش اعتیاد در سطح جامعه با حضور دکتر رستمیان معاون اجتماعی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر برکتی مدیرمولفه های موثر برسلامت دانشگاه تهران، دکتر واشانی مدیرسلامت روانی اجتماعی و اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی ایران، جمعی از کارشناسان دانشگاه شهید بهشتی، ایران و تهران  برگزار شد.
در ابتدای جلسه دکتر رستمیان گفت: راس آسیب های اجتماعی اعتیاد است، منشأ همسرآزاری، طلاق، فرزندآزاری‌ و سرقت ها، اعتیاد است که با کاهش اعتیاد بسیاری از آسیب های اجتماعی رفع خواهد شد.
معاون اجتماعی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران ضمن تأکید برنقش بسزای دکتر بندپی در استانداری اظهار کرد: درهر صحنه برای جلوگیری از آسیب ها به تنهایی نمی توان کار را پیش برد باید همه ارگان ها به پشتیبانی استاندار به سوی حمایت از کاهش آسیب های اجتماعی سوق داده شوند.
وی افزود : با پیگیری و همکاری درهر کاری می توان بر مشکلات آن کار فائق آمد برای مثال در مورد زباله گردی با پیگیری مداوم و همکاری شهرداری توانسته ایم زباله گردی منطقه 13 تهران را جمع آوری کنیم یا مثال دیگر در مورد نوزادن بی هویت که توانسته ایم با همکاری ثبت احوال سیستم نرم افزاری را در بیمارستان ها راه اندازی کنیم که مستقیماً به ثبت احوال لینک است و با اثر انگشت، هویت مادر نوزاد مشخص می شود.
دکتر واشانی گفت: اگر کار نادرست را به درستی هم انجام دهیم ماحصل آن نادرست می شود پس بنابراین برای ارائه مسائل اعتیاد به استانداری با برنامه مشخص و صحیح درخواست خود را داشته باشیم و  از استاندار بخواهیم که مشاورین متخصص پزشکی اجتماعی و راونشناسان در این زمینه را معرفی کنند که با این گروه در ارتباط باشیم و بتوانیم ماحصل و نتیجه خوبی بدست آوریم.
در ادامه جلسه با بحث و تبادل نظر بین  کارشناسان حوزه آسیب های اجتماعی (اعتیاد) مشکلات معتادان اعم از عدم اثربخشی ماده 16، رها شدن بیماران HIV ، مادران باردار معتاد، عدم وجود مددکار زنان در مراکز DIC و ازهمه مهمتر نداشتن بیمه معتادان با توجه به اینکه دولت اعتبار بیمه را به صندوق بیمه پرداخت کرده است ولی به دلایلی بیمه این افراد انجام نمی شود و مراکز درمانی در پذیرش این بیماران دچار اختلال می شوند.
دکتربرکتی گفت : همانطور که مستحضرید هیچ مرکزی تقبل نگهداری معتادان دارای بیماری خاص ا زجمله ایدز و غیره رانمی پذیرد. مرکز مهر سروش که به متولی گری ناجا به زودی دایر خواهد شد که خدمات نگهداری از آسیب دیدگان اجتماعی با هر آیتمی اعم از بیماری های ایدز، هپاتیت، سل و سایر بیماری های خاص را پذیرش می دهند و این همکاری بین بخشی جزو اهداف ارتباطی ما است.
مدیر مولفه های موثر برسلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران پیشنهاد داد : برای معتادان بی هویت مثل تصادفی ها که بصورت اورژانسی وارد بیمارستان می شوند و تحت درمان قرار می گیرند باید تدابیری اندیشید که این آسیب دیدگان نیز مورد حمایت و درمان قرار بگیرند.
در پایان دکتر رستمیان گفت: در پیشگیری و کاهش آسیب اگر نمی توانیم عوامل خطر را کنترل کنیم، عوامل محافظ را بایستی تقویت کنیم و این امر مستلزم همکاری همه سازمان های استان تهران می باشد که با حمایت استانداری محقق می گردد.
گزارش : زهرا اسلامی نیا
عکس : میری


   1397/11/10 08:20     
  
تعداد بازدید :  155