برگزاری بیست و ششمین جلسه‌ آموزش رابطان پروژه ارتقا رشد و تکامل همه جانبه دوران اولیه کودکی
به گزارش روابط عمومی معاونت اجتماعی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران، این جلسه  سه شنبه  نهم  بهمن در سالن اجتماعات مرکز بهداشت اسلامشهر، با حضور آرزو سلطانی مسئول مددکاری اجتماعی دانشگاه تهران، دکتر توکلی کیا مدیر پروژه ECD ، دکتر قره خانی کارشناس مسئول مرکز بهداشت اسلامشهر، زهرا اسلامی نیا کارشناس فرهنگ و سلامت دانشگاه تهران و رابطان سلامت برگزار شد.
 آرزو سلطانی با ایده ای جدید و هیجان انگیز از رابطان سلامت خواست که خودشان را به شیوه جدیدی معرفی کنند و این ایده به این گونه اجرا شد که هر دو نفر که کنار هم بودند به عنوان یار همدیگر باید مشخصات و خصوصیات نفر مقابل را معرفی می کردند که با این روش، سلطانی حس دوستی و نزدیک تر شدن رابطان را باهم ایجاد کرد و اولین نفراتی که خود را معرفی کردند تیم آرزو سلطانی و دکتر توکلی کیا بود که به معرفی یار خود پرداخت.
در ادامه وی تعریف جامعی از مددکاری اجتماعی ارایه داد و گفت: مددکاری اجتماعی حرفه اي است مبتني بر دانش، مهارت ها، اصول، ارزش ها و روش ها كه هدف آن كمك به افراد، گروه ها و جامعه است تا بتوانند با تكيه بر توانايي ها و استفاده از منابع موجود به استقلال نسبي و رضايت خاطر دست يابند.                 
وی افزود: مددکار اجتماعی شخصی است که با استفاده از مهارت ها و دانش نظری و عملی خود به شخص دارای مشکل کمک می کند تا بتواند به استقلال و آرامش دست یابد و مراجع شخصی است دارای مشکل (فردی، اجتماعی، اقتصادی، بین فردی و…) که دارای توانمندی هایی می باشد و مددکار اجتماعی او را هدایت و راهنمایی می کند. مسئول مدد کاراجتماعی گفت: اصول مددکاری شامل پذیرش همه افراد با هر قومیت و نژادی باید انجام شود و ارزش حرمت مقام انسان، حق بهره مندی افراد به صورت یکسان از امکانات مادی و معنوی است، اصول دیگر مددکاری، رابطه حرفه ای و رازداری حرفه ای است.
آرزو سلطانی گفت: مددکاری اجتماعی برای ارائه خدمات حرفه‌ای از روشهای مختلفی استفاده می کند که شامل: روش های اصلی (مددکاری فردی، مددکاری گروهی ، مددکاری جامعه ای ) و روش های فرعی(مدیریت و امور اداری در مددکاری اجتماعی، پژوهش و تحقیق در مددکاری اجتماعی، اقدام اجتماعی) است.
در پایان این مددکار اجتماعی افزود: نقش اساسی شما رابطان به عنوان مددکاران اجتماعی حامی، واسط، پژوهشگر، آموزش دهنده و میانجگری است که با مطالعه و تحقیق و تهیه برنامه کمکی و اجرای آن که بایستی این برنامه مورد ارزیابی قرار بگیرد و در نهایت با پیگیری شما عزیزان به نتیجه مطلوب برسد، است.
گزارش : اسلامی نیا
عکس : بیاتی


   1397/11/10 13:19     
  
تعداد بازدید :  122