برگزاری بیست و پنجمین جلسه‌ آموزش رابطان پروژه ارتقا رشد و تکامل همه جانبه دوران اولیه کودکی
به گزارش روابط عمومی معاونت اجتماعی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران، جلسه آموزش تربیت اسلامی با آموزه های دینی به رابطان سلامت اسلامشهر، سه شنبه  دوم بهمن97 در سالن همایش مرکز بهداشت اسلامشهر ، با حضور حجت الاسلام و المسلمین گل وردی امام جمعه چهاردانگه شهرستان اسلامشهر، دکتر برکتی مدیر مولفه های موثر برسلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکترسلمانی مدیر شبکه بهداشت شهرستان اسلامشهر، مهندس جلیلیان معاون سیاسی انتظامی فرمانداری شهرستان اسلامشهر، و جمعی از کارشناسان به همراه مادران و کودکان آن ها برگزار شد.
در ابتدا دکتر سلمانی مدیر شبکه بهداشت اسلامشهر ضمن خوش آمدگویی به حجت الاسلام گل وردی، مدعوین محترم و رابطان و مادران که با نوزادان خود در این کلاس تربیت اسلامی و آموزه های دینی شرکت کردند،  اهداف تشکیل کلاس های آموزشی را  گفت و افزود: هر کودکی توانمندی های فردی خاص خود را دارد که با استعدادیابی مورد ارزیابی قرار می گیرد. با تشویق و پاداش های کلامی و رفتاری که در کلاس های آموزشی این طرح آموخته اید می توان محاسن فرزندان را برانگیخته کنید. آداب تنبیه که از سال ها قبل به ما رسیده است دیگر کارساز نیست، در صورت خطای کودک، او را در خلوت با رفتار صحیح عیب جویی کنید ولی سرزنش کودک و مقایسه کردن او با کودکان دیگر در جمع صحیح نیست. اصل و پایه تربیت کودکان خود را براساس تشویق بگذارید.
در ادامه نوحه سرایی به مناسبت ایام سوگواری بانوی دوعالم حضرت فاطمه الزهرا (س) توسط محمود اشتیاقی مداح دانشگاه علوم پزشکی اجرا شد.
سپس دکتر برکتی مدیر مولفه های موثر برسلامت گفت: به همت همه مسئولان شهرستان اسلامشهر این طرح به قوت در حال انجام است که جای تقدیر ویژه از این مسئولان که خود را خادمان شما مادران و فرزندان می دانند، دارم. از سنین طفولیت رشد جسمی تکامل می یابد برای مثال اگر کودک درطفولیت استخوان سازی خوبی نداشته باشد در بزرگسالی دچار پوکی استخوان می شود، به تبع این تکامل در روان افراد نیز وجود دارد یکی از ابعاد رشد و تکامل کودکان بُعد معنوی است که در این بُعد از علمای دینی باید کمک گرفت، به این دلیل از حجت الاسلام والمسلمین گل وردی درخواست کردیم که آموزش کارگاه تربیت اسلامی با آموزه های دینی امروز را برعهده بگیرند.
در ادامه حجت الاسلام و المسلمین گل وردی ضمن تسلیت ایام فاطمیه و قبل از شروع آموزش تربیت اسلامی روایتی از صدیقه کبری (س) را بیان کرد و گفت: کسی که خالص ترین عبادات را به بالا بفرستد، خدا بهترین مصلحت را برایش می فرستد. سپس در باب این روایت، حدیث اخلاقی برای روشن شدن افضل و مصلحت بیان کرد.
وی در ادامه افزود: بزرگترین معلم بشریت مخصوصاً بانوان، حضرت زهرا (س) است که از آموزه های ایشان در تربیت کودکان می توان بهره برد و با تربیت صحیح نه تنها اسلام بلکه انسانیت را نجات داد که کار شما مادران در تربیت کودکان بسیار موثر است و کاری عظیم و با برکت است.
حاج آقا گل وردی گفت: تربیت اولاد یکی از حقوق مسلمی است که به گردن والدین است، بنابراین از لحظه ای که انسان قصد ازدواج دارد باید فکر تربیت اولاد نیز پیشاپیش باشد، به همین دلیل انتخاب همسر خیلی با دقت باید انجام شود و طبق حدیث پیامبر اکرم (ص) : اگر کسی اخلاق و دین دارد با او ازدواج کنید.
وی در ادامه گفت: مادران توجه داشته باشند در شیر دادن به کودک به هیچ وجه کوتاهی نکنند و طبق روایات امیرالمومنین(ع): هیچ شیری با برکت تر از شیر مادر برای کودک نیست و در روایت دیگر می فرمایند اثر تربیتی با تغذیه شیر ارتباط مستقیم دارد که در کهنسالی نیز آثار آن وجود دارد پس بنابراین مادران گرامی توجه داشته باشند که شیر پاک به فرزندان خود بدهند و با وضو باشند.
وی افزود: کودکان خود را دوست بدارید و با ترحم و ابراز محبت واقعی با آن ها برخورد کنید و اگر وعده ای به کودک می دهید به وعده خود وفا کنید که به شما اطمینان خاطر داشته باشند و در کمال امنیت رشد کنند و در روایتی از امام صادق (ع) می فرمایند: اگر پدر و مادر کودک خود را ببوسند یک درجه در بهشت پاداش می گیرند.
امام جمعه چهاردانگه افزود: مراحل تربیت اثر جسمی و روانی دارد و مراحل تربیت را درنظر بگیرید که هفت سال اول زندگی کودک با بازی و تقلید از بزرگترها صورت می گیرد اگر والدین نماز بخوانند کودک از او تقلید می کند و ادای او را درمی آورد ولی در نهایت در ذهن کودک نوعی بازی تلقی می شود. هفت سال دوم کودک را با آموزش قرآن آغاز کنید که آشنایی با قران بسیار در تربیت مرحله دوم موثر است و در نهایت هفت سال سوم احکام دینی بایستی آموزش داده شود تا انسان به کمال برسد.
در پایان حجت الاسلام والمسلمین گفت: مسائل و مشکلات آسیب های اجتماعی در اثر تربیت سوء بوجود آمده است. در دامن شما مادران، نسل آینده کشور تربیت می شود، این کودکان آینده سازان کشور هستند. مسئولیت اجتماعی و امانت آینده کشور به دست شما مادران است که باید تربیت صحیح صورت پذیرد که باقیات الصالحات ما انسان ها از همین موارد است.
گزارش : اسلامی نیا
عکس : بیاتی


   1397/11/3 14:26     
  
تعداد بازدید :  166