برگزاری جلسه‌ شورای راهبردی تدوین برنامه جامع سلامت استان تهران
به گزارش روابط عمومی معاونت اجتماعی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران، جلسه شورای راهبردی تدوین برنامه جامع سلامت استان تهران چهارشنبه  26 دی ماه‌ 97 در سالن شورا معاونت اجتماعی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران ، با حضور دکتر رستمیان معاون اجتماعی فرهنگی دانشگاه، دکتر دلاوری معاون بهداشت دانشگاه، دکتر وثوق مقدم از دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی وزارت بهداشت، دکتر دماری عضو هیأت علمی دانشگاه، دکتر برکتی مدیرمولفه های اجتماعی موثر بر سلامت و جمعی از اساتید دانشگاه و مدیران وکارشناسان معاونت های درمان، بهداشت و اجتماعی از دانشگاه های علوم پزشکی ایران، شهید بهشتی، البرز، تهران و بهزیستی برگزار شد.
دکتر برکتی مدیر مولفه های اجتماعی موثر بر سلامت ضمن خیرمقدم به همه حضار گفت: پروپوزال تدوین برنامه جامع سلامت استان تهران در هیأت رئیسه سه دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران و شهید بهشتی به تصویب رسیده و جلسه پیامگزاران سلامت با حضور نمایندگان همه ارگان های استان تهران  و جلسات اندیشکده با حضور نخبگان سلامت این استان، شکل گیری دبیرخانه کارگروه سلامت و امنیت غذایی، ابلاغ احکام اعضاء دبیرخانه مشترک هر چهار دانشگاه و تشکیل کمیته راهبردی طرح  انجام شده است. وی افزود: این جلسه به منظور هم اندیشی در خصوص تشکیل خانه مشارکت مردم استان تهران و اجرای شیوه نامه خانه مشارکت مردم برگزار شده است.
دکتر توکلی کیا متخصص پزشکی اجتماعی گزارشی از برنامه جامع سلامت استان تهران ارائه داد و گفت: بررسی شیوه نامه ها توسط اعضای کمیته و شورای راهبردی انجام گرفته و برنامه طبق نظام نامه پیش می رود. شورای راهبردی از سه دانشگاه علوم پزشکی و دانشگاه علوم بهزیستی تشکیل شده است.
در ادامه دکتر توکلی کیا گفت: مهمترین کار در این مرحله، تعیین داشبورد سلامت استان و سپس الویت بندی شاخص های موجود برای طراحی و اجرای مداخلات موثر است. شاخص های موجود را از وزارت بهداشت و معاونت بهداشت و سایر سازمان ها و نهادها درخواست کرده ایم و از سازمان مدیریت و برنامه ریزی جهت شرکت مستمر خواستار معرفی کارشناسی توانمند شدیم.
دکتر عباسی رئیس کارگروه سلامت و امنیت غذایی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: به منظور جلب مشارکت های مردمی به عنوان یکی از اصول مراقبت های اولیه بهداشتی ((PHC و حلقه مفقوده اجتماعی شدن نظام سلامت، با شورای مشارکت مردم  در سطح استان می توانیم اجتماعی شدن نظام سلامت را شروع کنیم.
وی ادامه داد: عوامل موثر در موفقیت خانه مشارکت حضور مرتب اعضاء، مسئولیت پذیری هر عضو، گزارش عملکرد به موقع و تهیه کارنامه اعضا است .
دکتر رستمیان معاون اجتماعی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: تامین سلامت نیازمند حمایت همه جانبه همه دستگاه های منسجم استانداری است و سلامت استان محقق شد و باید شاخص های منطقه به منطقه را استخراج نمائیم که از مهترین و اساسی ترین کار سلامت، شاخص ها می باشد. نگاه اجتماعی- بهداشتی باعث دیده شدن دانشگاه نسل سوم و نسل چهارم می شود.
معاون اجتماعی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود:  امروزه رسالت مسئولان مهیا کردن بستر مشارکت مردمی است که این مردم جزء سرمایه های اجتماعی جامعه محسوب می شوند و مردم نقش مهمی در سلامت دارند. امروزه مشخص شده كه بدون مشاركت و همراهي مردم، موفقيت در بسياري از امور مرتبط با آنان، براي مسئولان دشوار خواهد بود و در واقع استفاده از فرايندهاي مشاركتي توسعه، بر اساس مشاركت بهينه مردم محلي، به عنوان سرمايه هاي اجتماعي، امري ضروري است. وی گفت: مشاركت، ابزاري است براي افزايش فرصت حضور مردم در فرآيند تصميم گيري به نحوي كه آنها را از فعاليت هاي خود منتفع سازد. همچنين مي توان آن را بصورت دخالت اعضاي يك اجتماع در پروژه ها بمنظور حل مشكلات خودشان تعريف كرد. مشاركت و همكاري مردم، مقبوليت پروژه ها را افزايش داده و باعث مي شود مردم در فرآيند امور، مشارکت داشته و بر كيفيت اجراي طرح ها و تداوم و پايداري آنها بی افزایند.
دکتر دلاوری معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: نظام سلامت مدت هاست که مطرح شده است و باید به این اهتمام ورزید . ایده و تکنولوژی خانه مشارکت مردم با حوزه سلامت فقط با پشتیبانی نفر اول سیاسی استان تهران امکان پذیر است یعنی استاندار، فرماندار که باید در این زمینه انگیزه کافی را داشته باشند و سازمان های دیگر را به خط کند که در این نظام مشارکت نمایند.
وی افزود: در حوزه دانشگاه بحث مراقبت های اولیه را باید انجام داد. بحث بهداشت عمومی که همه اعلام می کنند با راهنمایی و متدولوژی دانشگاه است و در بحث خانه مشارکت مردم بایستی شهرستان به شهرستان انجام دهیم.
دکتر دماری گفت: با هدایت دکتر رستمیان و تشکیل این تیم، دانشگاه تهران رتبه بهتری را کسب کرد. قبل از ابلاغ این طرح، از تمام دانشگاه های کشور نظرخواهی صورت گرفت و این حاصل کار سایر دانشگاه های علوم پزشکی کشور است و در تمام کشور به مدت چهار سال این نظام نامه آموزش و اجرا شده است و پنج شیوه نامه اصلی به همه استان ها نمادینه شد.
عضو هیئت دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: در سطح ستادی دو مدل طراحی مشارکتی داریم اولی مشارکت شبکه ای است برای توسعه پایدار که نقش سلامت را ایجاد می کند که از دو الگوی جغرافیایی که به محلات و شهرستان و در کوچکترین شکل جغرافیای محله، مجمع سلامت محله تشکیل می شود. مثل هیئت های مذهبی،  بسیج، شورای صنفی کارگزاران و شوراهای اسلامی که تجمیع شبکه ای دارند. دومی کانون سلامت محله که یک مکان جغرافیایی است که یک دبیر دارد.
وی گفت: جایگاه خانه مشارکت بیرون از دانشگاه است و یک مکان باید برایشان توافق کنید که به حوزه وزرات بهداشت تعرض نشود. در سطح استان نمایندگان واحدها برای توانمند سازی و آموزش باید دعوت شوند تا کار شکل بگیرد.
دکتر وثوق مقدم گفت: شهر تهران به دلیل گستردگی و جمعیت به اندازه یک کشور است، در طی سیزده سال گذشته که درگیر مسئله سلامت و امنیت غذایی در تهران هستیم. استان تهران نسبت به سایر استان های دیگر کشور چالش هایی را دارد و ناپایداری شیوه ها باعث عقب افتادن از سایر استان ها شده است.
وی افزود: در حال حاضر کارگروه دبیرخانه سلامت وامنیت غذایی درهر سه دانشگاه علوم پزشکی استان تهران و بهزیستی موقعیتی است که نسبت به شهرستان های دیگر با فرصت های ایجاد شده مثل قراردادن معاونت بهداشت و معاونت درمان در یک ساختمان بتوانیم پیش رویم و بهتر عمل کنیم.
ایشان پیشنهاد اجرایی یک مورد از شاخص ها را داشت و از مهمترین کار معاونت اجتماعی این را دانست که بتواند با سایر معاونت ها کار را شروع کند و تغییرات را اعمال کند.
در پایان دکتر رستمیان گفت: یکی از شاخص ها را با پیگیری مداوم توانستیم اجرا کنیم و زباله گردی در یک منطقه را کنترل کردیم و سایر کارها را به همین منوال و روند اجرا خواهیم کرد و هرگز نقش کارگروه سلامت و امنیت غذایی صرفاً مشورتی نیست و بایستی در راستای ارتقاء سطح سلامت مردم تغییراتی را ایجاد کرد.
گزارش : اسلامی نیا
عکس : میری
 
 


   1397/10/30 15:09     
  
تعداد بازدید :  145