برگزاری کارگاه مهندسی فرهنگی جهت ارتقاء اساتید هیئت علمی
  به گزارش روابط عمومی معاونت اجتماعی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران، کارگاه مباحث کاربردی مهندسی فرهنگی سازمان  ویژه اعضای هیئت‌علمی ، با حضور دکتر حسن بنیانیان عصر چهارشنبه 12 دی ماه 1397 در سالن G6  ستاد مرکزی دانشگاه برگزار شد.
استاد بنیانیان با بیان ضرورت آشنایی پزشکان با فرهنگ جامعه به خاطر تعاملی که با جامعه یا بیمارستان ها به عنوان مراکز تربیتی دارند، فرهنگ را نظام واره ای از باورها و مفروضات اساسی بر مبنای اعتقادات و ارزش ها  دانست و افزود فرهنگ ادراکات، رفتار و مناسبات جامعه را شکل می دهد و هویت آنرا می رساند.
دکتر بنیانیان که عضو دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی می باشد، همچنین در بیانات خود گفت: بحث امروز ما اینست که بدانیم چگونه از نظام بهداشت و درمان می توانیم در راه رشد اخلاق، معنویت و عدالت استفاده کنیم. مهندسی فرهنگی بر این اساس به اصلاح پایه های فرهنگی نظام های اجرائی کشور گفته می شود. اگر طالب یک جامعه واجد آرامش هستیم بایدتلاش کنیم همه ویژگی های خوب انسان ها متوازن رشد کند. در تحقیقی در وزارت دارائی معلوم شد 46 درصد مراجعین از اینکه بلد نیستند چگونه رشوه بدهند ناراحتند. یکی از عوامل کم توجهی به فرهنگ جامعه ناتوانی در اقناع مردم به رعایت نظم جامعه است. ما حدود هفت هزار سال سابقه تمدن داریم و در این دوره برای اصلاح رفتار پیرامونی به زور متکی هستیم. ما باید با اقناع کردن اکثریت مردم کمتر به سراغ و ضع قانون برویم. بعد از انقلاب مشروطه 11 هزار قانون در کشور ما وضع شده است اما سالی 15 میلیون پرونده تخلفات قانونی در دادگستری داریم . در حالیکه درکشور فرانسه بعد از انقلاب تاکنون 2500 قانون وضع شده است. ضعف سیستم فرهنگی ما اینست که از استعدادهای درخشان در سیستم های ساده و از افراد کم سواد در سیستم های پیچیده استفاده می کنیم. همچنین تفکیک علوم باعث توسعه ناموزون شده و ما اغلب با کمبود تخصص های مورد نیاز مواجه هستیم.
 کارگاه مهندسی فرهنگی در میان استقبال حاضران با پرسش و پاسخ در ساعت 15 و 45 دقیقه به پایان رسید.
گزارش و عکس: ایرجی


   1397/10/12 13:06     
  
تعداد بازدید :  85