حجت‌الاسلام‌والمسلمین قرائتی: سخن عادل و فاسق هردو باید با تحقیق نشر پیدا کند
به گزارش روابط عمومی معاونت اجتماعی فرهنگی، به همت ستاد اقامه نماز دانشگاه علوم پزشکی تهران، نشست صمیمی حجت‌الاسلام‌والمسلمین قرائتی با اصحاب رسانه با موضوع رسالت خبرنگار در قرآن کریم، سه‌شنبه 18 دی  و با نمایش چند کلیپ درباره‌ی اهمیت و نقش نماز در تمامی ارکان زندگی فردی و کاری، در تالار ابن‌سینا دانشکده پزشکی دانشگاه برگزار شد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین قرائتی بابیان اینکه، گاهی اوقات، گمان می‌کنم مثل اصحاب کهف به خواب‌رفته‌ایم و معارف قرآن را به‌خوبی برای مردم بیان نمی‌کنیم، گفت: ای‌کاش چنین جلساتی را چهل سال قبل برای خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای کشورمان برگزار می‌کردیم.
رئیس اداره ستاد اقامه نماز، با اشاره آیه وَيْلٌ يَوْمَئِذٍ لِلْمُكَذِّبِينَ ﴿۱۰﴾ واى بر تكذيب ‏كنندگان در آن هنگام، از سوره المطففين، به تفسیر این آیه در خصوص فعالیت اصحاب رسانه پرداخت و گفت: وای بر کسانی که قلم آن‌ها به کذب بنویسد و برای یک‌لقمه‌نان، حقایق را مخفی کنند.
وی ادامه داد: اصحاب رسانه در اشاعه اخبار باید از مفید بودن آن حتماً اطمینان حاصل کنند. ضمن اینکه اخبار باید کارشناسی شوند یعنی فوریت در پخش خبر منوط به کارشناسی آن باشد که خبر حق است یا باطل. البته بعضی از اخبار باید صریح و سریع بیان شوند تا به‌موقع به استماع جامعه برسد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین قرائتی، بابیان اینکه اخبار نباید موجب بروز دلهره و تشویش در جامعه شود تصریح کرد: تنظیم و پخش اخبار نباید توسط افراد غیرحرفه‌ای انجام شود ایجاد رعب، دلهره و نگرانی در جامعه کار افراد حرفه‌ای نیست و نباید انجام شود.
وی افزود: اخبار نباید توهین‌آمیز و فتنه‌انگیز باشد که در این صورت سوژه مناسبی به دست دشمنان جامعه خواهد افتاد. قطعاً اخبار باید با استناد و یقین پخش شوند.
رئیس اداره ستاد اقامه نماز، اظهار کرد: خبرنگار حق تجسس ندارد و نباید در اشاعه اخبار غیبت کند به تمسخر بگیرد یا تحقیر کند. اصحاب رسانه نباید در اخبار تقلید کند بلکه مرجع خبر باید اعلم باشد که در غیر این صورت موجب تشویش در جامعه خواهد شد.
وی در پایان قرآن را کتابی همه‌جانبه خواند و ابراز امیدواری کرد، فکر و قلم  خبرنگاران بر مبنای آموزه‌های قرآنی رقم بخورد.

خبر: مقدم
عکس: حسین میری
   1397/10/19 10:37     
  
تعداد بازدید :  204