برگزاری بیست و دومین جلسه‌ آموزش رابطان سلامت پروژه تکامل همه جانبه دوران اولیه کودکی
به گزارش روابط عمومی معاونت اجتماعی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران، جلسه آموزش مهارت فرزند پروری به رابطان سلامت اسلامشهر با عنوان "توسعه همه‌جانبه دوران کودکی" ECD (Early Childhood Development) سه شنبه  27 آذر 97 در سالن اجتماعات مرکز بهداشت اسلامشهر، با حضور صدیقه خادم روانشناس بالینی و کارشناس سلامت روان وزارت بهداشت، دکتر توکلی کیا مدیر پروژه و متخصص اجتماعی پزشکی، دکتر قره خانی کارشناس مسئول بهداشت خانواده ستاد اسلامشهر، پشت کوهی کارشناس کودکان ستاد اسلامشهر ، اسلامی نیا کارشناس فرهنگ سلامت معاونت اجتماعی و تعداد بسیاری از رابطان سلامت برگزار شد.
خادم در ابتدا مرور جزئی بر مبحث جلسه قبلی داشت و به سوالات رابطان در مورد مباحث جلسه قبلی پاسخ داد.
کارشناس سلامت روان روش صحیح دستوردادن به کودک را آموزش داد و گفت: گام اول نزدیک شدن به کودک است و باید به اونگاه کرد و توجه کودک را جلب کرد و در گام دوم از دستورات روشن، کوتاه و با لحن مناسب استفاده شود. گام سوم؛ کودک دستور را اجرا کرد به او پاداش کلامی و محبت آمیز دهید و در گام چهارم، در صورت اجرا نکردن دستور پنج ثانیه بعد دستور تکرار شود و گام آخر، درصورتیکه سرپیچی از دستور کرد پیامد تنبیهی لازم است اجرا شود.
در ادامه وی افزود: زمانیکه کودک شی ء را پرتاب کند و بشکند یا بصورت آشکارا از دستور والدین سرپیچی کند پیامد تنبیه اجرا می شود به این صورت که برای مدت کوتاهی کودک را از فعالیت هایی که برایش خوشایند است باید محروم کرد و در شرایطی کودک را قرار دهیم که برایش کسل کننده است و دوست دارد زود تمام شود که این مکان بنام اتاق خلوت نامیده می شود.
خادم افزود : باید مکان های مناسبی را برای اتاق خلوت استفاده کرد که دور از اسباب بازی، تلویزیون، وسایل خطرناک و شکستنی باشد و همچنین اتاق روشن باشد تا حالت ترسناک پیدا نکند و به آسانی در دسترس والدین باشد .
در ادامه  این کارشناس سلامت روان افزود: قبل از اجرای روش تنبیه اتاق خلوت باید کودک را آماده کرد یعنی در موقعیت معمولی که والد و کودک که در حالت هیجانی عادی به سر می برند برای فرزندش توضیح دهد که قرار است که در مورد کدام رفتار کودک و چگونه او را به اتاق خلوت بفرستد بهتر است والدین مراحل این مهارت را با چند بار ایفای نقش به او بیاموزد تا در زمان لازم برای اجرای آن برای هردو ساده تر باشد.
در پایان خادم در روش اجرای اتاق خلوت و سوالات رایج که رابطان داشتند توضیحاتی را داد و یادآور شد که قرار نیست روز کودک با انواع تنبیه پر کنیم، در عوض بخاطر رفتارهای مثبت تشویق شود.
گزارش : اسلامی نیا
عکس : بیاتی


   1397/9/28 14:06     
  
تعداد بازدید :  143