برگزاری کارگاه مراقبت اخلاقی با اطمینان به طبیعت
به گزارش روابط عمومی معاونت اجتماعی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران، کارگاه مراقبت اخلاقی با اطمینان به طبیعت، ویژه اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌ها، با حضور دکتر جمال الدین بگجانی ، عصر روز چهارشنبه 21 آذر در سالن شورای معاونت اجتماعی و فرهنگی برگزار شد.
دکتر بگجانی که دارای مدرک دکترای آموزش پرستاری از دانشکده پرستاری و مامائی دانشگاه علوم پزشکی تهران است در بخش های  ICU، CCU و جراحی قلب باز، مربوط به کودکان به خدمت مشغول است.
وی مراقبت اخلاقی را اینگونه تعریف کرد:  فرآیندی بين فردي كه با درك همدلانه مراقبت دهنده ماهر از نيازهاي مددجو، اعم از جسمي، رواني، اجتماعي و معنوي، معنا می یابد. فرآيند مراقبت به صورت جامع، مبتني بر نيازهاي فرد، خانواده، و جامعه، از سوي يك فرد شايسته، با وجدان و متعهد، توأم با اطمينان و مهرباني ارائه می شود.
دکتر بگجانی گفت باید به رابطه بیمار و خانواده و مراقبت اخلاقی بیمار اهمیت دهیم و تعامل با بیمار داشته باشیم و نه با تکنولوژی.
سپس ایشان به تلاش های خود در مراقبت از یک بیمار که بر اثر سهل انگاری مراقبتی  در وضعیت مخاطره انگیزی بود، اشاره کرد و خواستار استفاده به جا از تکنولوژی و توجه به اخلاق مراقبتی  شد. بگجانی افزود آثار عملکرد مراقبتی عبارتند از  شامل اثر اجتماعی یا توسعه سلامت و دیگری سربلندی و مفید بودن. در پایان ایشان فیلمی از یک بیمار قطع نخاعی که اهل مشهد می باشد به نمایش گذاشت که به تشریح احساسات خود می پرداخت. این بیمار در سال 1382 تصادف کرده و بعد از 13 سال دست چپش کار می کند و به همت آن دو فوق لیسانس می گیرد. این بیمار کتابی با نام : به بیمار خود گوش فرا دهید، نوشته است. همینطور مراحل مراقبت از بیمار تصادفی دیگری هم از استان فارس تشریح داده شد که چگونه با راهنمایی استاد توان بیمار بالا رفته است.
جلسه کارگاه با تشریح مراحل مراقبتی با اطمینان به طبیعت از بیمار دیگری در میان استقبال شرکت کنندگان و با پرسش و پاسخ به پایان رسید.

خبر: مسعود ایرجی
عکس: حسین میری
   1397/9/26 16:00     
  
تعداد بازدید :  324