برگزاری بیست و یکمین جلسه‌ آموزش رابطان سلامت پروژه تکامل همه جانبه دوران اولیه کودکی
به گزارش روابط عمومی معاونت اجتماعی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران، جلسه آموزش مهارت فرزند پروری به رابطین سلامت اسلامشهر با عنوان "توسعه همه‌جانبه دوران کودکی ECD سه شنبه  20 آذر 97 در سالن اجتماعات مرکز بهداشت اسلامشهر، با حضور خادم روانشناس بالینی و کارشناس سلامت روان وزارت بهداشت، دکتر توکلی کیا مدیر پروژه و متخصص اجتماعی پزشکی، دکتر قره خانی کارشناس مسئول بهداشت خانواده، پشت کوهی کارشناس کودکان و اسلامی نیا کارشناس فرهنگ سلامت معاونت اجتماعی و تعداد بسیاری از رابطان سلامت برگزار شد.
 صدیقه خادم در ابتدای شروع آموزش کلاس های مهارت فرزند پروری مرور جزئی بر مبحث جلسه قبلی داشت و به سوالات رابطان در مورد مباحث جلسه قبلی پاسخ داد.
درادامه  وی در رابطه با موضوع توجه کردن گفت: توصیف کردن رفتارهای مناسب کودک و در بعضی مواقع تقلید یا تکرار کردن آنچه که کودک انجام می دهد، براین اساس می باشد که به کودک اجازه دهیم با اشتباهاتش مواجه شود و از همان کودکی حق تصمیم را داشته باشد که این امر باعث تراوش مغزی کودک می شود.
خادم گفت: پاداش دادن به کودک مبنی براین است که کودک بفهمد چه کاری مورد تایید والدین است و توجه کردن زمینه ساز پاداش دادن      می باشد و به دو صورت اجتماعی مانند: کلامی، عاطفی و جسمانی و غیراجتماعی مانند: کادو کردن است.
وی افزود: سه اصل مهم در پاداش دادن را باید مدنظر داشت، بلافاصله بعداز رفتار مطلوب پاداش دهید، درابتدا، هرزمان که رفتار مطلوب انجام شد، پاداش دهید، فقط به رفتارهایی که می خواهید افزایش دهید پاداش دهید.
این کارشناس روان در ادامه گفت: فعالیت هایی که به قصد پاداش انتخاب می کنید باید برای کودک مطلوب و تفریحی باشد نه برای والدین، فعالیت به منظور تشویق برای کودک باشد نه برای ادب کردن، ضمن انجام فعالیت کودک بایستی پاداش عاطفی یا کلامی انجام شود.
در پایان خادم در مورد جدول ستاره، نادیده گرفتن رفتار نامطلوب کودک و اصول کلی مهارت رفتارهای پرخطر که باعث آسیب کودک نشود توضیحاتی را ارائه کرد.
گزارش : اسلامی نیا
عکس : بیاتی


   1397/9/24 13:13     
  
تعداد بازدید :  194