برگزاری کارگاه مهارت های زندگی با رویکرد دانش خانواده
به گزارش روابط عمومی معاونت اجتماعی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران، کارگاه مهارت های زندگی با رویکرد دانش خانواده، ویژه اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌ها، با حضور دکتر رضا بازرگان، چهارشنبه 14 آذر در محل سالن G6  ستاد مرکزی دانشگاه برگزارشد.
  دکتر بازرگان ابتدا با اشاره به همگونی فرهنگی ایرانیان با مردم ایتالیا در حوزه های زندگی خواستار جدی گرفتن بحث های مربوط به مسائل خانواده با توجه به توسعه فرهنگ تجدد زیستی شد.
  وی افزود: دنیای کنونی به سمت فرار از زندگی مشترک پیش می رود و روانشناسان امروزی توصیه می کنند که  هرچه را دوست ندارید از آن دوری کنید. امروزه انسان ها چند شخصیتی شده اند. انسان ها در گذشته ساده زندگی می کردند ولی انسان امروزی مانند کامپیوتر ویژگی بخصوصی به خود گرفته است. یکی از امتیازات جوامع پیشرفته تبدیل دانایی ها به توانایی است ولی ویژگی توانایی در کشورما  کمتر مورد توجه قرار گرفته است.
 دکتر بازرگان با تاکید بر نقش مخرب اضطراب به عنوان یک علت اصلی در بروز رفتارهای ناشایست  نظیر زندگی فرا زناشویی و گرایش به مواد مخدر و الکل، گفت: جوامعی که سطح اضطراب یا استرس بالایی دارند، همواره باید مراقبت بیشتری از انسان ها صورت گیرد تا جامعه دچار معضلات متعدد نشود. مثلا یکی از علل دور ماندن سرپرستان خانواده از زندگی فرزندان زود رفتن به سرکار است. در خیلی از سامانه های کشورهای دنیا ادارات در ساعت 9 یا 10 صبح باز می شوند و این فرصتی برای سرپرست خانواده است تا از اوضاع خانواده آگاهی کافی پیدا کند. نسل نو در دنیای کنونی قبل از رسیدن به سن 18 سال، دست به کارهای بزرگ سالانه می زنند.
استاد همچنین گفت: متاسفانه توهم دانستن یعنی اینکه افراد تصور کنند همه چیز را یاد گرفته اند مانع از شرکت در کارگاه های ویژه مواجهه با بحران های زندگی است.
دکتر بازرگان با استفاده از نظر مک لافلین در خصوص مدرک های دانشگاهی گفت ک مدرک های دانشگاهی دو توهم را برای شخص دارنده آن ایجاد می کند یکی توهم دانستن یا اینکه شخص فکر کند همه چیز را می داند و دیگر اینکه انتظار دارد همه در برابر او خاضع باشند و به او احترام بگذارند. در کشورهای توسعه یافته کنونی استفاده از القاب دکتر یا مهندس به حداقل رسیده است و افراد بر اساس توانایی تخصصی شان شناخته می شوند ولی در جوامع کمتر توسعه یافته اگر این القاب را در خطاب برای این افراد استفاده نکنیم موجب دلخوری و به عنوان اهانت محسوب می شود.
ما در برهه ای از ایران طلاق عاطفی داشتیم ولی در هفت سال اخیر طلاقی خطرناکتر به نام طلاق جنسی داریم. جان کاتمن معتقد است که زن و شوهر باید به موازات یکدیگر رشد کنند. بازرگان افزود : بسیاری از سران کشورها از جمله ترامپ و مرکل امروزه از مبنای فکری توماس هابز استفاده می کنند. من معتقدم امروزه جهان کاملا بر اساس تفکرات هابز اداره می شود.هابز می گوید زرنگ باش و با خود ببر. آلبرت کامو فیلسوف معاصر می گوید فقر و بیماری برای جامعه خطرساز نیست. آنچه فاجعه آور است، بی رحمی مردم است.
وی در پایان افزود: ژاپنی ها مانند مونتسکیو می گویند همه انسانها خوشبختند. بدبختی از آنجا شروع می شود که ما فکر کنیم دیگری از ما خوشبخت تر است. بازرگان توصیه کرد: دو کتاب چرا حالمان خوب است از آلبرت آلیس و کتاب چهل باور سمی زندگی از برادران لازاروس را مطالعه کنید، زیرا دارای نکات اخلاقی متمایزی است.
گزارش و عکس: مسعود ایرجی


   1397/9/14 09:12     
  
تعداد بازدید :  107