برگزاری نوزدهمین جلسه‌ آموزش رابطان سلامت و مربیان مهد کودک ها با موضوع بازی با کودک
به گزارش روابط عمومی معاونت اجتماعی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران، جلسه آموزش بازی با کودک به رابطان سلامت و مربیان مهد کودک های  اسلامشهر با عنوان "توسعه همه‌جانبه دوران کودکی" ECD (Early Childhood Development) سه شنبه 6  آذر در سالن اجتماعات مرکز بهداشت اسلامشهر، با حضور دکتر حبیبی رئیس گروه  ارزشیابی معاونت تحقیقات فناوری وزارت بهداشت، دکتر توکلی کیا مدیر پروژه و متخصص اجتماعی پزشکی،  اسلامی نیا کارشناس فرهنگ سلامت معاونت اجتماعی،  پشتکوهی کارشناس کودکان مرکز بهداشت  و تعداد بسیاری از رابطان سلامت و مربیان مهد کودک ها برگزار شد.
در ابتدا دکتر توکلی کیا مدیر پروژه ضمن تبریک میلاد حضرت رسول(ص) و امام جعفرصادق(ع) از رابطان داوطلب در امر مهارت در  آموزش بعنوان مدرس در این طرح دعوت کردند که در کلاس های آموزش ویژه مدرسان شرکت کنند و بصورت مروج این طرح و معلم در این برنامه فعالیت کنند که باعث گستردگی این طرح درشهرستان اسلامشهر باشند و هدف از این کار، توانمندسازی رابطان سلامت از دل مردم جامعه  است  که در بین مردم نفوذ بهتری دارند.
دکتر حبیبی علاوه بر مرور چرخه تکامل دوران اولیه کودکی که در جلسات قبلی ارائه داد گفت: بزرگ شدن کودکان از خرد به کلان رسیدن، قادرشدن و با شأن و شوکت شدن باید با آموزش والدین انجام شود که کار بزرگ و مهمی است.
درادامه دکترحبیبی گفت: حیطه های تکامل کودکان که شامل حرکات درشت و ظریف، گفتار و زبان، شناخت و یادگیری و اجتماعی هیجانی است را توضیح داد که تحریک حواس پنچگانه کودک باعث مهارت آموزی در دوران کودکی می شود. برای مثال تقویت عضلات ظریف انگشتان پیش زمینه مهارت نوشتن در سنین مدرسه و خوش خطی فرد است.
وی افزود: بازی با کودکان تا پایان سه سالگی شامل قوانین عمومی است که درآن مواردی باید رعایت شود که در بازی با کودک صبور باشیم و برای او فرصت ایجاد کنیم پس همراهی و راهنمایی در این زمینه توصیه می شود، باید به کودک اجازه دهیم تلاش خود را بکند حتی اگر ناامید شود، والدین به کودک چیزی را یاد نمی دهند بلکه کودک تجربه می کند و خودش می آموزد.
در ادامه ایشان افزود: بازی برای کودک مناسب است که بتواند حداقل یکی از حیطه های تکامل کودک را تقویت کند و تا شش ماهگی، بهترین اسباب بازی مادر و پدر هستند و در مراحل بعدی عروسک، قصه گویی، کتابخوانی، توپ بازی و قرار دادن کودک و بازی در بین لباس های رنگی و شسته شده، قایم موشک، حباب بازی و خمیر بازی، انواع پازل مفید است.
 دکتر حبیبی ادامه داد: استفاده از تلویزیون، تکنولوژی، تبلت و موبایل که غیرفعال هستند در کودکی مجاز نیست بنابراین پیشنهاد می شود از نقاشی و بازی هایی مثل خاله بازی و تلفن بازی استفاده کرد.
درپایان وی افزود: بعد از بازی به کودک یادآوری کنیم که جمع آوری اسباب بازی وظیفه اوست و از این طریق مسئولیت پذیری را از همان کودکی یاد می گیرد.
گزارش : اسلامی نیا
عکس : بیاتی


   1397/9/11 14:59     
  
تعداد بازدید :  178