برگزاری کارگاه تقویت قدرت فکر به همت معاونت اجتماعی فرهنگی
به گزارش روابط عمومی معاونت اجتماعی فرهنگی، این کارگاه ویژه اعضای هیئت‌علمی  با حضور حجت الاسلام و المسلمین علی رحمانی، عصر روز چهارشنبه 23 آبان  در محل سالن شورای معاونت اجتماعی فرهنگی دانشگاه برگزار شد.
  استاد رحمانی مبنای سخن خود را روش های درست فکر کردن یا تقویت فکر قرار داد و خواستار فعال بودن شرکت کنندگان در بحث شد. وی به تعریف عرفا از انسان به عنوان موجود متفکر پرداخت و به بیان مولانا در خصوص انسان اشاره کرد که می گفت : ای برادر تو همان اندیشه ای.....   مابقی تو استخوان و ریشه ای.  
حجت الاسلام رحمانی در ادامه بحث به چگونگی افزایش توان فکری پرداخت و تمرینی را با شرکت حاضران در ارتباط بین دو یا چند کلمه اجرا کرد. وی داشتن قدرت تحلیل را لازمه افزایش توان فکری دانست و افزود هر شخصی که بتواند بین دو یا چند چیز ارتباط ذهنی برقرار کند از قدرت فکری بیشتری برخوردار است. همچنین از حاضران درخواست کرد با استفاده از ارتباط  سه کلمه کالسکه، اردک و وحدت داستانی تعریف کنند.
در ادامه استاد در خصوص ارتباط ذهنی بین دو جمله به  آثار مرحوم علامه طباطبائی اشاره کرد که قرآن را با خود قرآن معنا می کرد و با ارتباط بین آن معانی می توانست، معانی بیشتری ایجاد کند. از این رو انسانها باید چیزها را به هم ارتباط دهند تا قدرت فکری شان افزایش پیدا کند. ما باید موقعیت ها را خوب درک کنیم و خودمان را به جای اجسام بگذاریم و از دید آنها به اطراف بنگریم تا قدرت فکری مان افزایش پیدا کند.
ایشان در پایان یکی از راه های فکر کردن را ادامه دادن فکر دیگران یا چیزهایی دانست که به ما می گویند و از حاضران خواست تمرینی را با یکدیگر انجام دهند و ادامه جملات یکدیگر را کامل کنند.
استاد بیان قصه برای کودکان و واگذار کردن بقیه داستان برای آنها و همچنین فعایت های جسمی و بازیهای مختلف را برای رشد فکری کودکان موثر توصیف کرد و از جمله راه های تفکر به روش گلوله برفی اشاره کرد، به این معنی که کلمه ای را بگوئیم و دیگران به آن کلمه دیگری اضافه کنند. تغییر زاویه دید نیز یکی دیگر از روش های تقویت قدرت فکر بود که استاد رحمانی به توضیح آن پرداخت.
خبرنگار: مسعود ایرجی
عکاس: حسین میری
 
   1397/8/30 08:39     
  
تعداد بازدید :  176