سمینار علمی یک روزه تمرینات ورزشی دوران بارداری به همت معاونت اجتماعی فرهنگی برگزار شد.
به گزارش معاونت اجتماعی فرهنگی دانشگاه، سمینار علمی یک روزه تمرینات ورزشی دوران بارداری  ویژه کارشناسان مامایی،مادران باردار، کارشناسان بهداشت خانواده و علاقه مندان روز دوشنبه 30 مهر 97 در سالن جلسات معاونت اجتماعی برگزار شد.
این نشست علمی با حضوردکتر مریم ابوالحسنی متخصص طب ورزشی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و دکتر مستانه رجبیان متخصص تغذیه به مدت 6 ساعت به صورت تئوری و عملی برگزار شد.
دکتر ابوالحسنی در ابتدا با ارائه مطالبی در خصوص آشنایی با اندام مرتبط با بارداری ،عضلات لگن،مثانه و رکتوم وتغییرات فیزیولوژیکی که در دوران بارداری اتفاق می افتد صحبت کرد، وی   مشکلات ایجاد شده در دوران بارداری و دلائیل ضعف عضلات  را بیان کرد.
دکتر ابوالحسنی در بخشی از سمینار در خصوص تمرینات ورزشی  پس از بارداری ، ورزش بعد  از تولد سزارین صحبت کرد و به مشکلات ورزشی برای مادران با بیماری خاص با ارائه  راهکارهای مناسب پرداخت.
مدرس این دوره با شرح مبسوطی از دستورالعمل های عمومی و تخصصی ورزش در دوران بارداری به  فواید ورزش درست  در افزایش انرژی،  کاهش افسردگی و تناسب اندام و تقویت قلب نوزاد  و ...تاکید  کرد .
دکتر ابوالحسنی به بهترین ورزش های دوران  بارداری  با توجه به موقعیت مادر و جنین اشاره کرد و مادران را از ورزش هایی چون تنیس و اسکواش در دوران بارداری به دلیل احتمال ضربه به شکم منع کرد. 
وی هم چنین به اقدامات احتیاطی در مورد زنانی که تازه ورزش را شروع کرده اند تاکید و خاطر نشان کرد که با دیدن علائمی چون درد قفسه سینه،  تنگی نفس و سختی در راه رفتن ازادامه ورزش اجتناب و با پزشک خود مشورت کنند.
در بخش دوم این سمینار علمی ، دکتر مستانه رجبیان  از فواید تغذیه درست در بارداری ، نحوه وزنگیری و کاهش وزن، داشتن برنامه غذایی سودمند برای رشد جنین و سلامت مادر،  مواد غذایی مفید و مضر  در رژیم غذایی بارداری و ...صحبت کرد.
پایان این نشست علمی با پرسش و پاسخ شرکت کنندگان به اتمام رسید.

شایان ذکر است این سمینار با مشارکت اداره سازمانهای مردم نهاد معاونت اجتماعی و مرکز تحقیقات طب ورزشی با امتیاز بازاموزی برای کارکنان رشته های مرتبط برگزار شد.


خبرنگار و عکاس: باقرزاده
 
   1397/8/7 10:01     
  
تعداد بازدید :  201