برگزاری دومین جلسه‌ عدالت در سلامت شاخص های سلامت و تعیین کننده های اجتماعی آن در شهر ری
به گزارش روابط عمومی معاونت اجتماعی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران، جلسه ای با عنوان شاخص های سلامت و تعیین کننده های اجتماعی آن، یکشنبه 8 مهر ماه‌ 97 در دفتر ریاست فرمانداری شهر ری، با حضور دکتر جمالی پور فرماندار شهرری، خانجانی معاون سیاسی و انتظامی، دکتر برکتی مدیر مولفه های موثر برسلامت و جمعی از کارشناسان کمیته امداد، شهرداری، تامین اجتماعی، حفاظت محیط زیست، شبکه بهداشت، بهزیستی، آب و فاضلاب و جهاد کشاورزی و سایر ارگان های شهرستان ری برگزار شد.
دکتر الهی مدیر پروژه عدالت در سلامت گفت: از آن جا كه يكي از مهمترين اهداف نظام سلامت درجمهوري اسلامي ايران عدالت در سلامت بوده و از اولويت هاي مقام معظم رهبري و دولت محترم نيز تنظيم سياست ها با رويكرد مبنايي عدالت است، به منظور طراحی و نهادینه سازی سیستم پایش و ارزشیابی عدالت در سلامت، بسته شاخص های عدالت در سلامت ، پس از چند ماه فعالیت و تلاش بی وقفه و با یاری متخصصان درون و برون بخش سلامت، متخصصان و خبرگان بیش از20 سازمان و وزارتخانه تهیه شد.
دکتر الهی افزود: مهم ترين عرصه هاي بي عدالتي در سلامت: محل اقامت ،نژاد، شغل ،جنسیت ، مذهب،تحصیلات،وضعیت اقتصادی اجتماعی و سرمایه اجتماعی می باشد.
وی در ادامه گفت: در روند بازنگری شاخص های 52 گانه عدالت در سلامت و تبدیل آن به 69 شاخص موجود، جلسات متعدد با  معاونت اجتماعي سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور به منظور تعامل هرچه بهتر و بيشتر با سازمانها و وزارت خانه هاي درگير با سلامت شامل:
     کميته امداد امام خميني ره ،مركز آمار ايران،وزارت تعاون كار و رفاه اجتماعي، وزارت راه و شهر سازي، سازمان آب و فاضلاب كشور،سازمان بهزيستي، سازمان بيمه سلامت ايران، سازمان محيط زيست،سازمان اوقاف و امور خيريه ، سازمان پزشكي قانوني، شركت مهندسي آب و فاضلاب، معاونت اجتماعي قوه قضاييه، بيمه مركزي، سازمان بيمه تامين اجتماعي، وزارت جهاد کشاورزی و شهرداري ، صورت گرفته است.
وی در پایان ارائه مطالب خود به حیطه ها و محورهای شاخص‌ها اشاره کردند که شامل حیطه سلامت، حیطه محيط فيزيكي و زير ساخت، حیطه توسعه انساني و اجتماعي، حیطه توسعه اقتصادي، حیطه حکمرانی می باشد و انتظارات مورد نظر و وظایف واحدها را اعلام نمودند.
دکتر جمالی پور فرماندار شهرری در پایان گفت : ضمن تسلیت ایام سوگواری اباعبدالله الحسین(ع) و گرامیداشت هفته دفاع مقدس،امروز به بحث در خصوص سلامت که مهمترین بحث و مقدمه توسعه پایدار است می پردازیم. اگر آموزش در جامعه ای مقغفول باشد آن جامعه از حداقل های توسعه بی بهره است جامعه ای که در آن سلامتی نباشد موفقیت و توسعه هم ندارد. سلامت جسم فقط مد نظر نمی باشد بلکه ابعاد مختلفی در سلامت وجود دارد که باید به همه آن ها توجه داشت. داشتن بیمارستان و درمانگاه ها بخشی از سلامت هستند که در حیطه وظیفه وزارت بهداشت است و بخش مهم دیگر سلامت که مربوط به زندگی شخصی و اجتماعی ما می شود وظیفه همگانی می باشد . اکنون در اجتماعی کردن سلامت جامعه وزارت بهداشت نیز مداخله داشته و همه ارگان ها در کنار هم می توانیم با برنامه ریزی و ایجاد بستر توسعه فرهنگی در اجتماعی کردن نظام سلامت جامعه نتایج مستمری بدست آوریم،که البته کار زمان بر و با اهمیتی است . با تغییر نوع نگاه و برداشتمان از مسئولیت هایی اداری، شخصی و خانوادگی که برعهده ما گذاشته شده اند و مشارکت همگانی در سلامت جامعه، موفقیت های  لازم دراین عرصه کسب می گردد.
 
خبرنگار: زهرا اسلامی


   1397/7/9 12:11     
  
تعداد بازدید :  206