برگزاری کارگاه خانواده و عزتمندی
      به گزارش روابط عمومی معاونت اجتماعی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران، کارگاه خانواده و عزتمندی ویژه اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌ها، با حضور دکتر سید محمود انوشه، عصر روز چهارشنبه 14 شهریورماه 97 در محل سالن شورای معاونت اجتماعی فرهنگی برگزار شد.
   
دکتر انوشه که دارای مدرک دکترای روانشناسی و عضو هیئت‌علمی دانشگاه امام حسین (ع) است، در این جلسه نکته‌هایی در ارتباط با عوامل موفقیت در زندگی، شکست و خوشبختی بیان داشت و افزود نکته‌های امروز، هرگزهایی است که لازم است برای همیشه به خاطر بسپارید. اولین و مهم‌ترین آن در زندگی این است که هرگز در موقعیتی که خود در آن نبوده‌ای، درباره کسی قضاوت نکنی.
       دکتر انوشه هرگزهای دیگر زندگی را به این منوال برشمرد: هرگز تحت کنترل و تأثیر سه چیز قرار نگیر، گذشته، پول و مردم. سه چیز را فدای هیچ‌چیز نکن، احساست، صداقتت و خانواده‌ات. هرگز برای خالی کردن خودت دیگری را لبریز نکن. هرگز در حضور دیگران کسی را نصیحت نکن. هرگز برای کودکان اسباب‌بازی‌های جنگی هدیه نبر. هرگز بدون اطلاع قبلی به خانه یا محل کار کسی نرو. هرگز هیچ حادثه اداری یا سازمانی را در آن اداره یا سازمان برای کسی تحلیل نکن.
        استاد انوشه، سپس بیان داشت: بزرگ‌ترین خلأ در جهان امروز عزت‌نفس است. مادر اصلی‌ترین عامل عزتمندی فرزندان است و عزتمندی مادر را پدر تقویت و حمایت می‌کند. انسان عزتمند مسئولیت‌پذیر، خطرپذیر، شکست‌پذیر، عبرت‌پذیر، مستقل و تأثیرگذار است. مادر نقش بسیار والایی در تقویت عزتمندی فرزند دارد و آینده جنین به او وابسته است. استاد از حاضران خواست از ورود به قلمرو افسردگی پرهیز کنند، چراکه افسردگی بزرگ‌ترین آسیب را به عزتمندی می‌رساند و به‌شدت فرد را در خودش استحاله می‌کند و مانند ویروس به‌صورت پنهانی عمل می‌کند. لذا باید به هر شکلی از ارتباط با افراد افسرده پرهیز شود. انوشه در خصوص اهمیت نیت در کارها گفت: نیت اگر خراب شود، دنیا را خراب می‌بینیم.
        به تعبیر استاد، اولین، بزرگ‌ترین، مهم‌ترین دشمن زندگی زناشویی تلویزیون، موبایل و شبکه‌های مجازی است، دشمنان دیگر عبارت‌اند از خانه‌نشینی مرد، اضافه‌کاری بیش‌ازحد، بی‌توجهی به وضعیت ظاهر، تحسین نکردن یکدیگر، نداشتن هدف و برنامه برای سه ماه آینده، اهانت به بستگان یکدیگر، بی‌توجهی به علاقه‌ها و سلایق یکدیگر و کم‌رنگ شدن خدا در خانه به دلیل عقده‌های سیاسی و اقتصادی.
       استاد انوشه در پایان جلسه از شرکت‌کنندگان سؤالاتی دوگزینه‌ای در خصوص نوع انتخاب و تصمیم‌گیری‌های زندگی پرسید که حاضران به آن پاسخ گفتند.

گزارش: مسعود ایرجی
عکاس: میری


   1397/6/19 15:27     
  
تعداد بازدید :  176