سینما و اجتماعی شدن سلامت
به گزارش روابط عمومی معاونت اجتماعی دانشگاه، سومین جشنواره فیلم سلامت با شعار «سلامت برای همه؛ اجتماعی شدن سلامت» روز پنجشنبه اول شهریور97 آغاز به کار کرد. در این جشنواره که با محوریت نقش سلامت در زندگی انسان و برای سومین سال متوالی برگزار می­شود، آثار منتخب سینمایی، مستند و کوتاه ایرانی به نمایش در آمده و نشست­های تخصصی با موضوعات مختلف برگزار خواهد شد.
این جشنواره از 1 تا 5 شهریور 97 در پردیس سینمایی چارسوی تهران برگزار می‌شود و ورود برای عموم آزاد است.


 پیام دکتر سیدمحمد هادی ایازی، رییس شورای سیاست‌گذاری جشنواره فیلم سلامت را به مناسبت افتتاح این جشنواره به شرح ذیل می باشد:

کلیدواژه«تولید محتوا» جایگاه مهمی در فرهنگ رسانه‌ای کشور دارد و دستگاه‌های مختلف اجرایی در مواجهه با مشکلات و معضلات، به جای به‌کارگیری روش‌های صرفاً سلبی، با تولید محتواهای هنری و برجسته‌سازی مفاهیم عام آن در حوزه کاری خویش، زمینه‌ای را فراهم می‌کنند تا با تبیین اهداف و ماموریت‌های سازمانی و اطلاع‌رسانی، عزم و اراده آحاد جامعه به دنبال حل آن معضلات باشد.
سلامت از مهم‌ترین و حساس‌ترین حوزه‌های کشور است که به طور مستقیم با جسم و جان و روح و روان انسان‌ها از ابتدای هستی تا پایان عمر آن‌ها سر و کار دارد. بسط آن به حوزه اجتماعی، افزون بر بن‌مایه‌های دینی، از سوی سازمان جهانی بهداشت نیز توصیه و پی‌گیری می‌شود. جای بسی خوشبختی است که نظام سلامت کشور با تدبیر جناب آقای دکتر هاشمی، وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، به ایجاد معاونت اجتماعی و راهبرد اجتماعی شدن سلامت اهتمام ورزید. این دست‌آورد درخشان مدیریتی مورد اذعان و حتی حسرت برخی از وزاری گذشته است که چرا از این مهم غفلت ورزیده‌اند.
به هر روی تلاش‌های مسوولان این حوزه در سال‌های اخیر به برجسته‌سازی و فرهنگ‌سازی در زمینه پیش‌گیری و سبک زندگی سالم، مسوولیت‌پذیری و مشارکت‌های اجتماعی و بین‌بخشی، تقویت و توسعه کمی و کیفی سازمان‌های مردم‌نهاد و موسسات خیریه، راه‌اندازی کانون‌های سلامت محلات و مجامع سلامت از سطح محله تا ملی، پیش‌گیری و کاهش آسیب‌های اجتماعی، سیاست‌گذاری و پی‌گیری امنیت غذایی و مهم‌تر از همه ارتقای سواد و سلامت جامعه معطوف بوده است. این همه ممکن نیست مگر با استفاده از تمام توان سخت‌افزاری و البته نرم‌افزاری با اولویت و عنایت بیش‌تر، که در همین راستا از ظرفیت شگفت‌انگیز هنر هفتم یا سینما نمی‌بایست غافل بود. 
دنیای تصویر به عنوان مهم‌ترین عرصه بروز و ظهور محتواهای مؤثر در سال‌های اخیر و یکی از نمونه‌های برجسته تولید محتوا، توانسته است معضلات و مسائل فراوانی را در کشور حل کند؛ گاه بخش مهمی از تاریخ کشور را در یاد مخاطب زنده کرده و گاه غرور ملی را بیدار کرده است. در برنامه‌ریزی آتی کشور نمی‌توان بدون اتکاء به محصولات هنری و روی‌کردهای فرهنگی، منتظر نتیجه‌های بزرگ ماند و قطعاً در حوزه سینما، آثار هنری اعم از فیلم کوتاه، مستند، بلند و انیمیشن، می‌توانند در حوزه سلامت و جوانب گوناگون آن، تاثیرگذار باشند. 
معاونت اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌کوشد با ایجاد امکانی برای آشنایی دقیق و تخصصی هنرمندان رشته‌های مختلف با موضوعات سلامت، پیوند میان هنرمندان و سلامت اجتماع را استحکام بخشد و از این راه گامی مهم در راستای فرهنگ‌سازی و اجتماعی شدن سلامت بردارد. 
پیروزی و بهروزی همه هنرمندان و دست‌اندرکاران سومین جشنواره فیلم سلامت را از درگاه پروردگار خواستارم.

سید محمد هادی ایازی
معاون اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
  رییس شورای سیاست‌گذاری جشنواره فیلم سلامت
 
*جدول نمایش فیلم­ها و نشست های سومین جشنواره فیلم سلامت


 
 
خبرنگار: نیکو سرشت
   1397/6/3 15:01     
  
تعداد بازدید :  191

انتقادات و پیشنهادات:
ارسال
انتقادات و پیشنهادات: