برگزاری پانزدهمین جلسه‌ آموزشی پروژه ارتقا رشد و تکامل همه جانبه دوران اولیه کودکی در اسلامشهر
به گزارش روابط عمومی معاونت اجتماعی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران، جلسه "اهمیت آموزش والدین" به رابطین سلامت اسلامشهر، سه شنبه  30 مرداد 97 در سالن اجتماعات مرکز بهداشت اسلامشهر ، با حضور دکتر حبیبی رئیس گروه ارزشیابی معاونت تحقیقات فناوری وزارت بهداشت، دکتر توکلی کیا مدیر پروژه و متخصص اجتماعی پزشکی، دکتر قره خانی کارشناس مسئول بهداشت خانواده ستاد اسلامشهر، پشت کوهی کارشناس کودکان ستاد اسلامشهر، اسلامی نیا کارشناس فرهنگی سلامت معاونت اجتماعی و جمعی از رابطین سلامت برگزار شد.
 
در ابتدا دکتر حبیبی از حس خوب همراهان و خیّرین رابطین سلامت که باعث رونق در پروژه رشد و تکامل دوران اولیه کودکی است صحبت کرد.
وی افزود: انسان ها برای وکیل، دکتر و مهندس شدن نیاز به آموزش دارند اما برای پدر و مادر شدن آموزشی نمی بینند در صورتیکه بزرگ کردن کودک بسیار مهم است. اما اینکه چه کسانی باید به والدین آموزش بدهند، در این پروژه به بررسی آن نیز خواهیم پرداخت.
در ادامه ایشان افزود : اولین نیازکودک دریافت عشق و محبت، اولین گریه، اولین آغوش، اولین لبخند و همه اولین های کودک با محبت پدر و مادر تقویت می شوند که نوعی دلبستگی بین والدین و فرزند بوجود می آید برای تقویت پایه های تکامل کودک ( شناخت و یادگیری ، گفتار و زبان ، حرکات درشت و ظریف ، اجتماعی هیجانی ) والدین بایستی توانمند گردند.
دکتر حبیبی گفت : دلبستگی به زبان ساده یعنی دوست داشتن واقعی، ابراز عشق و محبت و پیوند عاطفی عمیقی که با نزدیکان برقرار می شود و تداوم هر چه بیشتر این ارتباط و تعامل  احساس آرامش، شادمانی و خوشحالی کرده و در مواقع پر تنش و استرس زا از اینکه در کنارکودک هستیم، احساس آرامش و امنیت می کند و اما وابستگی چیست؛ اختلال در دلبستگی منجر به وابستگی می شود و در وابستگی ترس از تنهایی، عدم استقلال و احساسات افراطی وجود دارد.مرز دلبستگی و وابستگی ، دلبستگی بین کودک و والدین منجر به حس امنیت می شود که پایه و اساس تکامل اجتماعی کودک است مادرانی هم هستند که حاضر نیستند از کود ک لحظه ای جد ا شوند ؛ یعنی اگر حتی کودک بخواهد جد ا شود ، آنها مانع می شوند و د ر واقع یک الگوی رفتاری غلط به او می د هند دلبستگی اتفاق خوبی است ولی وابستگی مانع رشد کود ک می شود بنابراین بهتر است حد دلبستگی و وابستگی را به خوبی بشناسیم و مانع تجربه کردن کودک نشویم.  وابستگی به کودک اعتماد به نفس او را پایین می آورد.
وی گفت: راههای ایجاد دلبستگی در نوزاد و شیرخوار در آغوش گرفتن ، با ملایمت و مهربان صحبت کردن ، بوسیدن ، نوازش کردن ، استشمام بوی مادر ،شنیدن صدای مادر است.
تکامل گفتار و زبان شامل: گفتار، تولید صداهای معنا دار است. حدود 3 تا 4 ماهگی کودک از غان و غون کردن لذت می برد.  وقتی بچه می خواهد با صداها بازی کند، شما بهترین اسباب بازی داخل اتاق هستید،  غان و غون ها کمک می کند که ساختار دهانی کودک برای حرف زدن آماده شود . قبل از بیان کلمات با استفاده از صداها با دیگران ارتباط برقرار کند . تکامل زبان کودک به داده های محیطی کودک وابسته است.  پس غان و غون ها را هدایت کنیم. از هر فرصتی برای حرف زدن با کودک استفاده کنید. مانند زمان غذا دادن به کودک ، عوض کردن پوشک، حمام کردن کودک و رفتارهای کودک را برایش توضیح دهید
حرکات درشت فرصتی ایجاد کنیم زیرا هدف ما تقویت تکامل حرکتی کودک است  نه آرام و ساکت نگه داشتن کودک.
حرکات ظریف برای تقویت: حرکات ظریف کودک کم سن یعنی نوزادان و شیرخوارن که والدین بایستی انجام دهند: ماساژ انگشتان، لی لی لی حوضک، به دست گرفتن جغجغه وعروسک نرم کوچک، توپ نرم بزرگتر از دهان کودک،  دندونگیر
در پایان دکتر حبیبی گفت: غریبی کردن کودک خوبه یا بده؟ تکامل شناختی شناخت شامل یادگیری، حل مسئله ، شناخت ، استفاده از فکر ، پیدا کردن راه حل ، تصمیم گیری است . وقتی مسئله یا مشکلی را برای کودک حل می کنید برای او توضیح دهید که چرا و چگونه آن را انجام داده اید .کارهای ساده مثل باز کردن جعبه اسباب بازی، رفع تشنگی، هر موردی که به عنوان یک مسئله برای کودک باشد. هرگز نباید همه مسائل کودک را قبل از اینکه او فرصت فکر کردن و امتحان کردن داشته باشد برایش حل کنید . کودک باید با مشکل مواجه بشود و برای حل آن فکر بکند و راه حل پیدا کند نه اینکه بلافاصله مشکل براش حل بشود. پس بنابراین غریبی کردن کودک یعنی شناخت که خوب است.
 
 
 گزارش : اسلامی نیا
عکس : بیاتی
 


   1397/6/3 14:15     
  
تعداد بازدید :  188