برگزاری تدوین برنامه های پروژه ارتقا رشد و تکامل همه جانبه دوران اولیه کودکی در مرکز تحقیقات رشد و تکامل بیمارستان طبی کودکان
 
به گزارش روابط عمومی معاونت اجتماعی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران، جلسه تدوین برنامه های  پروژه ارتقا رشد و تکامل همه جانبه دوران اولیه کودکی ، سه شنبه  23 مرداد 97 در مرکز تحقیقات رشد و تکامل بیمارستان طبی کودکان ، با حضور استاد ملک افضلی مشاور عالی معاونت اجتماعی ، دکتر رستمیان  معاون اجتماعی فرهنگی ، دکتر ربانی رئیس مرکز تحقیقات رشد و تکامل بیمارستان طبی کودکان ، دکتر برکتی مدیر مؤلفه های مؤثر بر سلامت دانشگاه ، دکتر ناصری مدیر گروه سلامت جمعیت خانواده معاونت بهداشت، دکتر محبی مدیر مرکز رشد و تکامل و جمعی از کارشناسان وزارت بهداشت، دانشگاه علوم بهزیستی، معاونت بهداشت ، معاونت اجتماعی و مرکز طبی کودکان  برگزار شد.
در ابتدا دکتر برکتی گفت: به لطف پروردگار و با حضور استاد ملک افضلی و همت دکتر رستمیان برنامه پروژه "ECD" پیش می رود بعضی از کارها دل‌خوش کننده و رضایت‌بخش می باشد علی الخصوص در حوزه پیشگیری و خدمت به جامعه ، کاری که طرف مقابل مردم و اجتماع باشند لذت‌بخش است  جا دارد در ابتدای جلسه از زحمات همکاران معاونت بهداشت و معاونت اجتماعی که علاوه بر وظایف شغلی خود در این طرح همکاری می نمایند قدردانی گردد و به رسم یادبود هدیه نفیسی به همکاران معاونت بهداشت تقدیم می گردد. 
در ادامه دکتر توکلی کیا مدیر پروژه ، گزارش جامع از کارهای که تاکنون  انجام شده ارائه دادند . و آمار مادر و نوزاد وارد طرح را 150 مورد اعلام داشتند .
دکتر ربانی افزود : اجرای طرح "ECD" با درایت استاد ملک افضلی در اسلامشهر در حال پایلوت است که ان شالله آن را در کل کشور تعمیم دهیم . توان و تجربه دکتر ملک افضلی مایه افتخار است که این تیم با انگیزه را دور هم جمع آوری کرده تا به هدف مؤثر و کارآمدی برسیم . نکته مهم این طرح این است که از نظر مکانیسم تکامل مغز کار می گردد که اثرش سرمایه های آینده کشور می شود بنابراین همه قشر جامعه ، شهرداری – رادیو – تلویزیون – معلم – محیط زیست - پلیس و ... باید آموزش ببینند و در این امر دخیل باشند.
در ادامه دکتر رستمیان گفت : پروژه "ECD" از کودکی شروع شده و بسیار فرصت مناسبی که اتفاقات مثبت از همان دوران کودکی آغاز گردد برای مثال اگر از کودکی تغذیه تکمیلی را به فرزندانمان آموزش دهیم در بزرگسالی دچار پوکی استخوان نمی شوند و این آموزش ها توسط نزدیک ترین فرد به کودک که مادر است مقدور می باشد بنابراین با توانمند کردن مادران می توان به سمت کار علمی و اثر بخش  که مبنایی برای بقیه کشور است را اجرا کنیم . از افتخارات ماست که در خدمت استاد ملک افضلی هستیم و وظیفه خود می دانم در حد توانم در کنار تیم اجرایی این پروژه باشم . 
دکتر ناصری افزود : در اجرایی شدن و عملی شدن برنامه کمک های همگی اثر بخش و تلاش جمعی به بار می نشیند و نتیجه این طرح در سطح کل کشور، در کوتاه مدت در اسلامشهر  می باشد . کارهایی که با برون بخشی انجام می گردد بایستی از طریق رایزنی صورت گیرد که پرسنل معاونت بهداشت با انگیزه و دلگرمی انجام می دهند . تلاش دوستان قطعاً به نتیجه می رسد و مشتاق ارزشمند آن را ببینیم . 
دکتر ملک افضلی مشاور عالی معاونت اجتماعی فرهنگی گفت:  از سال 1353 در بهداشت هستم ولی این پروژه استثناء می باشد . خوشبختانه افرادی که در این تیم هستند با انگیزه و دلی کار  می کنند و به همین دلیل این پروژه پیشرفت خوبی دارد . اسلامشهر به عنوان مدلی است که تنها هدف ما بچه های اسلامشهر نیستند بلکه هدف در سطح کشور است . 
وی ادامه داد :به چند نکته باید توجه شود که شامل نیروهای انسانی که در این سستم وارد می شوند باید توانمند و با انگیزه باشند در این پروژه مهم‌ترین نیرو مراقبین سلامت هستند که در سطح اول تماس با جامعه و برای معرفی طرح این طرح به مادران هستند که بایستی طی جلسات آن‌ها را راغب به طرح کرد و اهمیت موضوع طرح  را برایشان گفت .
ایشان گفت :کار ما الزاماً کاری است که برآورد همه نیازها در حوزه بهداشت نیست و ناچاریم مربیان مهدکودک ها نیز آموزش دهیم که استمرار کارمان علمی باشد . در این کار به حمایت بهزیستی نیاز داریم زیرا برخی خانواده ها نیاز به حمایت اجتماعی دارند به همین دلیل شورای راهبردی تشکیل داده ایم . وقتی وارد خانواده ای می شویم بایستی ارزیابی گردد که در صورت وجود مشکل به سازمان های NGO و واحد مددکاری معرفی شوند این ملزم درست کردن پرسشنامه ای است که دکتر روشنفکر پژوهشگر جامعه شناس دانشگاه علوم بهزیستی که در این جمع حضور دارند این فرم پرسشنامه را درست کنند. 
در ادامه وی افزود: ایجاد خانه مشارکت توسط دکتر برکتی مدیر مؤلفه های مؤثر بر سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام گردد . مسئله رابطان برای این طرح خیلی مهم است و رابطین سلامت،  پل ارتباطی بین مادران و نظام سلامت هستند و اگر ارتباط نظام سلامت با مادران قطع شود همه چیز را از دست خواهیم داد . رابط سلامت در صورتی که سواد کمی داشته باشد ولی انگیزه بالایی داشته باشد ارزشمند است . معیار سواد نیست بلکه معیار عشق و انگیزه است . انگیزه خدایی بالاترین خدمت را ارائه می دهد . 
دکتر ملک افضلی گفت : مسئله ارزشیابی بسیار مهم است و دو نوع ارزشیابی داریم یکی پایش است یعنی فرایندها با کیفیت انجام می گردد یا خیر؟  و دیگری نتیجه ارزشیابی است ک چه تأثیری داشته است . که برای انجام ارزشیابی شاخص های چک لیست بایستی تهیه گردد که دکتر حبیبی رئیس گروه ارزشیابی معاونت تحقیقات فناوری وزارت بهداشت که در این جلسه حضور دارند تهیه نمایند. که پرونده های قبلی بچه هایی که وارد این طرح نشده اند را با پرونده های بچه هایی که در این طرح وارد شده اند از مقایسه کنیم.
وی افزود : برنامه آینده بدین صورت خواهد بود که با شروع سال تحصیلی ، آموزش مدارس نیز آغاز گردد در واقع همه آن‌هایی که به نحوی با کودکان در ارتباط هستند حتی پلیس شهر ، راننده ها و ... باید آموزش ببینند که همگی با بچه ها محترمانه برخورد کنند و این‌گونه می توانیم اخلاق شهروندی را گسترش دهیم . در زمینه بحث اخلاق دکتر برکتی مورد بررسی قرار بدهند که با چه روشی مباحث آموزش را پیش ببریم . 
ایشان به بحث ژنتیک هم پرداختند و گفت : ژنتیک بحث خوبی است و به‌صورت سیستماتیک انجام می گردد و دو نوع ارجاع داریم : یکی پزشکی؛ در صورت نیاز کودک را به پزشک ارجاع می دهیم  و دومی  اجتماعی؛ که بایستی  موضوع اجتماعی را زنده کنیم و از دکتر روشنفکر می خواهیم که طول ارزیابی اجتماعی را در خانواده ها راه اندازی کنند و به سازمانی که برای آن کار مناسب است ارجاع دهیم . مسائل اجتماعی همه قابل حل نیست ولی با توانمندسازی می توان کمک بسیاری به مسائل اجتماعی خانواده داشت. معرفی و ترویج طرح برای دیگران بایستی انجام گیرد . در همایش روز جهانی کودک که فرصت مناسبی است از یونیسف، کمیته برنامه ریزی و سایر مؤسسات دعوت می شود تا با این طرح آشنایی پیدا کنند. 
در پایان دکتر محبی گفت : پیرو مبحث ژنتیک ؛ از ابتدای سال 97 با شروع طرح پایلوت غربالگری بیماری های متابولیک ارثی تا کنون حدود 4000 نوزاد در سطح محدودی از دانشگاه علوم پزشکی تهران در سه منطقه جنوب ، شهرری و اسلامشهر  23 مورد بیماری متابولیک غربالگری شدند.  
 
 
 خبرنگار و عکاس : زهرا اسلامی نیا
 
   1397/5/28 10:19     
  
تعداد بازدید :  264