الهی بودن ازدواج امیرمؤمنان و حضرت فاطمه علیهما السلام بر پایه منابع شیعه و اهل سنت
نخستین روز از آخرین ماه سال قمری، سالروز پیوندی آسمانی است که دیگر هیچ گاه مانند آن در تاریخ تکرار نشد. علی علیه السلام ، پیشوای پارسایان با فاطمه علیهاالسلام ، برترین بانوی جهان پیمان عشق بست و خدا، والاترین فرستاده خویش را بر این پیمان گواه گرفت. برکت این ازدواج، عمری به گستردگی آفتاب دارد؛ هم چنان که یاد و نام آن در تاریخ برای همیشه مانا گردید. اول ذیحجه، روزی مبارک برای همه نوگامانی است که دل به زندگی فاطمی علیهاالسلام داده اند تا شادی خود را با خاطره همیشه روشن آن روز مبارک، پیوند زنند.
مادر حضرت فاطمه، خدیجه دختر خویلد، مادر مؤمنان بود. فاطمه کوچک ترین دختر رسول خدا (ص) و محبوب ترین آنان در نزد وی بود. سلاله رسول خدا (ص) جز از فاطمه،از دیگر دخترانش منقطع شد. وی دو سال پس از بعثت در روز جمعه بیستم ماه جمادی الاخر،در شهر مکه پا به عرصه وجود نهاد.شیخ طوسی در مصباح المجتهد گوید:بنابر روایتی فاطمه در سال پنجم بعثت به دنیا آمد.
امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب بن عبدالمطلّب بن هاشم بن عبدمناف در روز جمعه 13 رجب سال سی ام عام الفیل برابر با 19 مهر در شهر مکّه و درون کعبه چشم به جهان گشود. پدرش ابوطالب، که نامش عبدمناف بود، یکی از اعمام پیامبر اکرم حضرت محمّد صلی الله علیه و آله بود که بزرگ خاندان هاشم و یکی از سران مکّه و قریش به شمار می رفت. مادرش فاطمه بنت اسد نیز از دودمان هاشم بود. از این رو، آن حضرت از دو طرف به هاشم می رسد و هاشمی به حساب می آید.
دهلوی نقل می کند: «آن زمان که خدیجه به فاطمه حامله گردید، وی در درون شکم مادر، با وی سخن می گفت و خدیجه این مطلب را از رسول خدا پنهان می کرد. روزی رسول خدا بر خدیجه وارد شد، دید با کسی سخن می گوید، بدون این که شخصی نزد او باشد. فرمود: با چه کسی سخن می گفتی؟ عرض کرد: با کسی که در شکم دارم. حضرت فرمود:« بشارت تو را ای خدیجه، این [را که در شکم داری] دختری است که خداوند او را مادر یازده تن از جانشینان من قرار داده است; که ایشان پس از من و پدرشان [علی علیه السلام به عنوان امام] خارج می شوند.»
علی علیه السلام در سایه همنشینی و همنفسی با پیامبر صلی الله علیه و آله و تحت توجهات و تعالیم ایشان، دوران رشد و بالندگی خود را با کسب فضایل معنوی و اخلاقی از سیره نبوی طی کرد . این امر پس از بعثت رسول خدا صلی الله علیه و آله نیز ادامه داشت ؛ لذا ایشان به عنوان اولین مرد مسلمان، پشت سر پیامبر به نماز ایستاد و در تمام مراحل نبوت، یک لحظه از یاری و پشتیبانی رسول خدا سستی و غفلت نکرد. تاریخ اسلام سرشار از فداکاریها و شجاعتها و دلاوریهای آن حضرت است . تمامی این فضایل و نیز کسب مقام دامادی پیامبر صلی الله علیه و آله که حاکی از علاقه و محبت ایشان بود، بدون شک حسادت برخی را برانگیخت؛ اینان تا زمان حیات پیامبر صلی الله علیه و آله، جرات علنی کردن دشمنی و حسد خود را نداشتند.

سراسر زندگی مشترک امام علی علیه السلام و حضرت زهرا علیهاالسلام ، سرشار از مشق های نیکوست. مقام معظم رهبری، در تحلیلی زیبا، از نقش حضرت زهرا علیهاالسلام در فعالیت های تأثیرگذار همسرش چنین یاد می کنند: «در طول ده سالی که پیامبر در مدینه بود، حدود نه سال، جنگ های کوچک و بزرگی ذکر کرده اند (حدود شصت جنگ اتفاق افتاده)، در اغلب آنها امیرالمؤمنین هم بوده است. حالا شما ببینید، او [حضرت زهرا علیهاالسلام [خانمی است که در خانه نشسته و شوهرش مرتب در جبهه است و اگر در جبهه نباشد، جبهه لنگ می ماند... از لحاظ زندگی هم وضع رو به راهی ندارند... در حالی که دخترِ رهبر است، دختر پیامبر است، یک نوع احساس مسئولیت هم می کند. ببینید انسان چه روحیه قوی ای باید داشته باشد تا بتواند این شوهر را تجهیز کند، دل او را از وسوسه اهل و عیال و گرفتاری های زندگی خالی کند، به او گرمی بدهد، بچه ها را به آن خوبی تربیت کند... فاطمه زهرا علیهاالسلام این گونه خانه داری، شوهرداری و کدبانویی کردند و این طور محور زندگی فامیل ماندگار در تاریخ قرار گرفتند». (ماخذ 1)
احادیثی در باب ازدواج علی (ع) و فاطمه(س)
السنن الكبرى ، نسايى ـ به نقل از بريده ، در حديث ازدواج على و فاطمه عليهماالسلام :چون شب زفاف شد ، پيامبر خدا صلى الله عليه و آله فرمود : «اى على ! دست به كارى نزنى تا مرا ببينى» . پس پيامبر صلى الله عليه و آله آب خواست و از آن وضو ساخت . سپس [ باقى مانده ] آن آب را بر سر على عليه السلام ريخت و فرمود : «بار خدايا ! در اين دو نفر ، بركت قرار بده ، و براى آنان مبارك بگردان ، و فرزندانشان را برايشان خجسته بدار» .
المعجم الكبير به نقل از اَسماء بنت عُمَيس :زمانى كه فاطمه را به خانه على بن ابى طالب بردند ، در اتاق او ، بجز شن هاى پهن شده در كف اتاق [ به عنوان فرش ] ، بالشى كه از ليف خرما پُر شده بود ، يك سبو ، و يك كوزه ... چيزى ديگر نيافتيم . پيامبر صلى الله عليه و آله ظرف آبى خواست و در آن ، چيزهايى گفت . سپس از آن آب ، بر سينه و صورت على كشيد . بعد فاطمه را صدا زدفاطمه ، به سوى پيامبر رفت ، در حالى كه از شرم و حيا پايش در چادرش گير مى كرد . پيامبر صلى الله عليه و آله از آن آب ، برفاطمه نيز پاشيد و آنچه را خواست بگويد ، به او گفت . سپس به او فرمود : «من در اين كه تو را به همسرى محبوب ترين فرد خاندانم در آوردم ، كوتاهى نكردم» . در اين هنگام ، پيامبر صلى الله عليه و آله سياهى اى از پشت پرده يا از پشت در ديد . فرمود : «كيستى؟» . گفت: اسماء [ هستم ] . فرمود : «اسماء بنت عُمَيس؟» . گفت: بله ، اى پيامبر خدا ! فرمود : «به خاطر پيامبر خدا صلى الله عليه و آله براى همراهى دخترش آمده اى؟» . گفت: بله . دختر در شب زفافش بايد يك زنْ نزديكش باشد تا اگر چيزى خواست ، آن را برايش مهيّا كند . پيامبر صلى الله عليه و آله برايم دعايى كرد كه آن دعا ، استوارترين عملم در نزد من است . سپس بهعلى فرمود : «اينك همسرت در اختيار توست» . آن گاه ، خارج شد و رفت و همچنان براى آن دو دعا مى كرد تا آن كه در اتاق هاى خود ، ناپديد شد.(ماخذ 2)
19 روایت از منابع شیع و اهل سنت در باب الهی بودن  ازدواج علی(ع) و فاطمه(س)
امير مؤمنان و حضرت فاطمه عليهما السلام فضائل فراواني دارند. تعدادي از مناقب آنها اختصاصي است و پاره‌اي مشترک ميان هر دو است. يکي از برجسته‌ترين ويژگيهاي مشترک، پيوند آسماني اين دو بزرگوار است. بر اساس منابع شيعه و اهل سنت، پيوند امير مؤمنان و حضرت فاطمه عليهما السلام به دستور خداي متعال بوده است و رسول خدا صلي الله عليه وآله مأمور به اجراي آن بود.مطابق مستندات موجود؛ رسول خدا صلي الله عليه و آله در موقعيتهاي گوناگون الهي بودن ازدواج امام علي و حضرت فاطمه عليهما السلام را مطرح نمود.نيز مطابق اين مستندات؛ پيامبر صلي الله عليه و آله از طرف خداوند مأمور بود تا بهترين انسانها را به ازدواج با حضرت فاطمه سلام الله عليها در آورد، رسول خدا صلي الله عليه و آله امير مؤمنان علي بن ابي طالب را انتخاب نمود زيرا غير از او کسي را هم شأن و هم‌تراز حضرت صديقه طاهره سلام الله عليها نمي ديد.همچنين؛ امام علي عليه السلام به اين ازدواج افتخار مي کرد و آن را فضيلتي براي خود به شمار مي آورد.آنچه در پي مي آيد نمونه‌هايي از اين گزارشها است:
مقدار قابل توجهي ازروايات الهي بودن ازدواج امام علي و حضرت فاطمه عليهما السلام در منابع دست اول اماميه مانند کافي کليني و امالي شيخ صدوق، و تعدادي در منابع دست دوم اماميه به ثبت رسيده است. پاره‌اي از اين دست روايات در منابع اهل سنت نيز به چشم مي خورد.اين گزارشها به دليل آنکه حجم گسترده دارند، به راحتي مي توان درستي آن را تصديق کرد. البته در اين ميان، از ناحيه اماميه و اهل سنت، رواياتي وجود دارند که به تنهايي نيز اعتبار و اتقان کافي را مطابق دانش حديث فريقين دارايند.در اين نوشتار تعداد19روايت و مجموعاً با 31 سند، از منابع اماميه و اهل سنت، ارائه مي گردد:
روايات شيعه دوازده امامي
در اين بخش به عنوان نمونه به ذکر هجده حديث بسنده مي شود.
روايت يکم:اين روايت با دو سند ذيل به ثبت رسيده است:
سند يکم:عِدَّةٌ مِنْ أَصْحَابِنَا عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ خَالِدٍ عَنْ عَلِيِّ بْنِ أَسْبَاطٍ عَنْ دَاوُدَ عَنْ يَعْقُوبَ بْنِ شُعَيْبٍ قَالَ لَمَّا زَوَّجَ رَسُولُ اللَّه ص - عَلِيّاً فَاطِمَةَ ع دَخَلَ عَلَيْهَا وهِيَ تَبْكِي فَقَالَ لَهَا مَا يُبْكِيكِ فَوَاللَّه لَوْ كَانَ فِي أَهْلِي خَيْرٌ مِنْه مَا زَوَّجْتُكِه ومَا أَنَا زَوَّجْتُه ولَكِنَّ اللَّه زَوَّجَكِ...
الكليني الرازي، أبو جعفر محمد بن يعقوب بن إسحاق (متوفاى328 هـ)، الكافي،ج 5 ص 378،ناشر: اسلاميه‏، تهران‏، الطبعة الثانية،1362 هـ.ش.
امام صادق عليه السلام فرمود: آنگاه که رسول خدا صلي الله عليه وآلهفاطمه را به ازدواج على عليه السلام درآورد، وارد بر دخترش شد، در حالي که فاطمه عليها السلام گريه مي کرد. پيامبرصلي الله عليهوآله فرمود: چرا گريه مي کني؟ به خداوند سوگند اگر در ميان اهل بيتم كسى بهتر از علي بود همانا تو را به ازدواج او در مى‏آوردم. من تو را از پيش خود به ازدواج او در نياوردم، بلكه خداوند تو را براى علي تزويج نمود.لازم به ذکر است؛ سند اين روايت به يعقوب بن شعيب منتهي مي شود، اما به نظر مي رسد که او از امام صادق عليه السلام نقل کرده است زيرا وي از اصحاب امام صادق به شمار مي رود و همناطور که در سند بعدي از شيخ طوسي ملاحظه مي کنيد، يعقوب بن شعيب همين روايت را ازامام صادق عيه السلام نقل مي کند.
همچنين شايان ذکر است، گريه حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها نشان از نارضايني ايشان از اين ازدواج نيست زيرا اولا : مطابق روايات فراوان شيعه و اهل سنت، اين ازدواج به دستور خداوند بوده، و هرگز حضرت زهرا سلام الله عليها در قبال دستور الهي ابراز نارضايتي نمي کند. ثانيا: اگر هم دستور الهي نبود، اين امر به پيشنهاد رسول خدا صلي الله عليه وآله بود و از آنجايي که براساس قرآن تمامي حرکات و سکنات رسول خدا صلي الله عليه وآله براساس وحي الهي است و از طرفي در تصميم گيري براي مسلمانان بر آنان مقدم است و اولويت دارد، هرگز حضرت فاطمه سلام الله عليها از پيشنهاد ايشان تخطي نمي کند. ثالثا: براساس پاره اي از روايات که در ادامه مي آيد، حضرت زهرا سلام الله عليها از اين ازدواج اعلام رضايت مي کنند. از اين رو معتقديم که حکمت گريه ي ايشان چه بسا جدايي از خانه پيامبر اکرم صلي الله عليه وآله بوده است.
سند دوم:حَدَّثَنِي جَمَاعَةٌ عَنْ أَبِي غَالِبٍ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدٍ الزُّرَارِيِّ، عَنْ خَالِهِ، عَنِ الْأَشْعَرِيِّ، عَنْ أَحْمَدَ بْنِ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ، عَنْ عَلِيِّ بْنِ أَسْبَاطٍ، عَنْ دَاوُدَ عَنْ يَعْقُوبَ بْنِ شُعَيْبٍ، عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ (عَلَيْهِ السَّلَامُ) قَالَ:لَمَّا زَوَّجَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ...
الطوسي، الشيخ ابوجعفر، محمد بن الحسن بن علي بن الحسن (متوفاى460هـ)، الأمالي، ص 40، تحقيق : قسم الدراسات الاسلامية - مؤسسة البعثة، ناشر: دار الثقافة ـ قم ، الطبعة: الأولى، 1414هـ
روايت دوم:أَخْبَرَنَا أَبُو عَبْدِ اللَّهِ مُحَمَّدُ بْنُ مُحَمَّدِ بْنِ النُّعْمَانِ (رَحِمَهُ اللَّهُ)، قَالَ: حَدَّثَنَا أَبُو نَصْرٍ مُحَمَّدُ بْنُ الْحُسَيْنِ الْبَصِيرُ السُّهْرَوَرْدِيُّ، قَالَ: حَدَّثَنَا الْحُسَيْنُ بْنُ مُحَمَّدٍ الْأَسَدِيُّ، قَالَ: حَدَّثَنَا أَبُو عَبْدِ اللَّهِ جَعْفَرُ بْنُ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ جَعْفَرٍ الْعَلَوِيُّ الْمُحَمَّدِيُّ، قَالَ: حَدَّثَنَا يَحْيَى بْنُ هَاشِمٍ الْغَسَّانِيُّ، قَالَ: حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ مَرْوَانَ، قَالَ: حَدَّثَنِي جُوَيْبِرُ بْنُ سَعِيدٍ، عَنِ الضَّحَّاكِ بْنِ مُزَاحِمٍ، قَالَ:سَمِعْتُ عَلِيَّ بْنَ أَبِي طَالِبٍ (عَلَيْهِ السَّلَامُ) يَقُولُ: أَتَانِي أَبُو بَكْرٍ وَ عُمَرُ فَقَالا: لَوْ أَتَيْتَ رَسُولَ اللَّهِ (صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ) فَذَكَرْتَ لَهُ فَاطِمَةَ، قَالَ: فَأَتَيْتُهُ، فَلَمَّا رَآنِي رَسُولُ اللَّهِ (صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ وَ سَلَّمَ) ضَحِكَ، ثُمَّ قَالَ: مَا جَاءَ بِكَ يَا أَبَا الْحَسَنِ وَ مَا حَاجَتُكَ قَالَ: فَذَكَرْتُ لَهُ قَرَابَتِي وَ قِدَمِي فِي الْإِسْلَامِ وَ نُصْرَتِي لَهُ وَ جِهَادِي، فَقَالَ: يَا عَلِيُّ، صَدَقْتَ، فَأَنْتَ أَفْضَلُ مِمَّا تَذْكُرُ فَقُلْتُ: يَا رَسُولَ اللَّهِ، فَاطِمَةَ تُزَوِّجُنِيهَا فَقَالَ: يَا عَلِيُّ، إِنَّهُ قَدْ ذَكَرَهَا قَبْلَكَ رِجَالٌ، فَذَكَرْتُ ذَلِكَ لَهَا، فَرَأَيْتُ الْكَرَاهَةَ فِي وَجْهِهَا، وَ لَكِنْ عَلَى رِسْلِكَ حَتَّى أَخْرُجَ إِلَيْكَفَدَخَلَ عَلَيْهَا... فَقَالَ لَهَا: يَا فَاطِمَةُ. فَقَالَتْ: لَبَّيْكَ، حَاجَتَكَ، يَا رَسُولَ اللَّهِ قَالَ: إِنَّ عَلِيَّ بْنَ أَبِي طَالِبٍ مَنْ قَدْ عَرَفْتَ قَرَابَتَهُ وَ فَضْلَهُ وَ إِسْلَامَهُ،وَ إِنِّي قَدْ سَأَلْتُ رَبِّي أَنْ يُزَوِّجَكِ خَيْرَ خَلْقِهِ وَ أَحَبَّهُمْ إِلَيْهِ، وَ قَدْ ذَكَرَ مِنْ أَمْرِكِ شَيْئاً فَمَا تَرَيْنَ فَسَكَتَتْ وَ لَمْ تُوَلِّ وَجْهَهَا وَ لَمْ يَرَ فِيهِ رَسُولُ اللَّهِ (صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ) كَرَاهَةً، فَقَامَ وَ هُوَ يَقُولُ: اللَّهُ أَكْبَرُ، سُكُوتُهَا إِقْرَارُهَا،فَأَتَاهُ جَبْرَئِيلُ (عَلَيْهِ السَّلَامُ) فَقَالَ: يَا مُحَمَّدُ، زَوِّجْهَا عَلِيَّ بْنَ أَبِي طَالِبٍ، فَإِنَّ اللَّهَ قَدْ رَضِيَهَا لَهُ وَ رَضِيَهُ لَهَاقَالَ عَلِيٌّ: فَزَوَّجَنِي رَسُولُ اللَّهِ (صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ)، ثُمَّ أَتَانِي فَأَخَذَ بِيَدِي فَقَالَ: قُمْ بِسْمِ اللَّهِ وَ قُلْ:" عَلَى بَرَكَةِ اللَّهِ، وَ ما شاءَ اللَّهُ، لا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ‏، تَوَكَّلْتُ عَلَى اللَّهِ‏ ثُمَّ جَاءَنِي حِينَ أَقْعَدَنِي عِنْدَهَا (عَلَيْهَا السَّلَامُ)، ثُمَّ قَالَ:" اللَّهُمَّ إِنَّهُمَا أَحَبُّ خَلْقِكَ إِلَيَّ فَأَحِبَّهُمَا، وَ بَارِكْ فِي ذُرِّيَّتِهِمَا، وَ اجْعَلْ عَلَيْهِمَا مِنْكَ حَافِظاً، وَ إِنِّي أُعِيذُهُمَا وَ ذُرِّيَّتَهُمَا بِكَ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ.
الطوسي، الشيخ ابوجعفر، محمد بن الحسن بن علي بن الحسن (متوفاى460هـ)، الأمالي، ص 39، تحقيق : قسم الدراسات الاسلامية - مؤسسة البعثة، ناشر: دار الثقافة ـ قم ، الطبعة: الأولى، 1414هـ
ضحاک بن مزاحم گفت از امام عليه السلام شنيدم که فرمود: ابو بكر و عمر نزد من آمدند و گفتند: اي كاش نزد رسول خدا مي رفتى و درباره ازدواج با فاطمه گفتگو ميكردى. هنگامي كه نزد پيامبر خدا رفتم آن حضرت خنديد و فرمود: چه درخواست داري؟ من قرابت و سبقت در اسلام و يارى كردن خود از آن حضرت و جهادهائى كه در راه خدا كرده بودم را براى آن حضرت شرح دادم. رسول خدا صلي الله عليه وآله فرمود: يا على راست مي گوئى، مقام تو بالاتر از اين است كه بيان داشتي. گفتم: يا رسول اللَّه فاطمه را به ازدواج من در مي آوري؟ فرمود: يا على قبل از تو چند نفر از مردان اين تقاضا را داشتند، ولى هر يك را به فاطمه گفتم كراهت و ناخشنودي را در چهره اش ديدم، شما صبر كن تا من نزد او بروم و برگردم. آن حضرت وارد بر فاطمه عليها السلام شدند و فرمودند: اى فاطمه! حضرت زهرا سلام الله عليها عرضه داشتند: لبيك يا رسول اللَّه! فرمود: على بن ابى طالب كسى است كه تو قرابت و فضيلت و سبقت در اسلام او را مي دانى، من از خداى سبحان خواسته‏ام كه تو را براى بهترين و محبوبترين خلق خود تزويج كند. على در باره ازدواج با تو با من صحبت کرده است، تو چه صلاح ميدانى؟ فاطمه عليها السلام ساكت شد و صورت خود را از پيامبر خدا بر نگردانيد. رسول خدا عدم رضايت فاطمه را از صورتش دريافت، لذا برخاست و فرمود: اللَّه اكبر! سكوت فاطمه دليل بر رضايت اوست. پس از اين جريان جبرئيل نزد پيامبر اكرم آمد و گفت: يا محمّد! فاطمه را براى على بن ابى طالب تزويج كن، زيرا خدا راضى است كه زهرا براى على و على براى زهرا باشد. آنگاه رسول خدا صلي الله عليه وآله فاطمه را به ازدواج در آورد.
روايت سوم:اين روايت داراي دو سند است:
سند يکم:حَدَّثَنَا أَحْمَدُ بْنُ مُحَمَّدِ بْنِ يَحْيَى الْعَطَّارُ قَالَ حَدَّثَنَا أَبِي عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ عَبْدِ الْجَبَّارِ عَنْ أَحْمَدَ الْأَزْدِيِّ عَنْ أَبَانِ بْنِ عُثْمَانَ عَنْ أَبَانِ بْنِ تَغْلِبَ عَنْ عِكْرِمَةَ عَنِ ابْنِ عَبَّاسٍ قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص‏إِنَّ اللَّهَ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى آخَى بَيْنِي وَ بَيْنَ عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍوَ زَوَّجَهُ‏ابْنَتِي‏... وَ جَعَلَهُ لِي وَصِيّاً وَ خَلِيفَةً فَعَلِيٌّ مِنِّي وَ أَنَا مِنْهُ مُحِبُّهُ مُحِبِّي وَ مُبْغِضُهُ مُبْغِضِي وَ إِنَّ الْمَلَائِكَةَ لَتَقَرَّبُ إِلَى اللَّهِ بِمَحَبَّتِهِ.
الصدوق، ابوجعفر محمد بن علي بن الحسين (متوفاى381هـ)، الأمالي، ص 187، تحقيق و نشر: قسم الدراسات الاسلامية - مؤسسة البعثة - قم، الطبعة: الأولى، 1417هـ.
رسول خدا صلي الله عليه وآله فرمود: خداوند متعال ميان من و على بن ابى طالب برادرى ايجاد کرد و خداوند دخترم فاطمه را به ازدواج او در آورد.... خداوند علي عليه السلام را وصى و خليفه‏ام قرار داد، پس على از من است و من از اويم. دوستدار اودوستدار من و دشمن او دشمن من است. همانا فرشته‏ها بواسطه دوستى علي بن ابي طالب عليه السلام به خداوند نزديک مي شوند.
سند دوم:حَدَّثَنَا أَبِي رَحِمَهُ اللَّهُ قَالَ حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ يَحْيَى الْعَطَّارُ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ عَبْدِ الْجَبَّارِ عَنْ أَبِي أَحْمَدَ الْأَزْدِيِّ عَنْ أَبَانِ بْنِ عُثْمَانَ عَنْ أَبَانِ بْنِ تَغْلِبَ عَنْ عِكْرِمَةَ عَنِ ابْنِ عَبَّاسٍ قَالَ...
الصدوق، ابوجعفر محمد بن علي بن الحسين (متوفاى381هـ)، الأمالي، ص 343، تحقيق و نشر: قسم الدراسات الاسلامية - مؤسسة البعثة - قم، الطبعة: الأولى، 1417هـ.
روايت چهارم:عَلِيُّ بْنُ مُحَمَّدٍ عَنْ عَبْدِ اللَّه بْنِ إِسْحَاقَ عَنِ الْحَسَنِ بْنِ عَلِيِّ بْنِ سُلَيْمَانَعَمَّنْ حَدَّثَهعَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّه ع قَالَ إِنَّ فَاطِمَةَ ع قَالَتْ لِرَسُولِ اللَّه ص زَوَّجْتَنِي بِالْمَهْرِ الْخَسِيسِ فَقَالَ لَهَا رَسُولُ اللَّه ص مَا أَنَا زَوَّجْتُكِ ولَكِنَّ اللَّه زَوَّجَكِ مِنَ السَّمَاءِ...
الكليني الرازي، أبو جعفر محمد بن يعقوب بن إسحاق (متوفاى328 هـ)، الكافي،ج 5 ص 378،ناشر: اسلاميه‏، تهران‏، الطبعة الثانية،1362 هـ.ش.
امام صادق عليه السلام فرمود: فاطمه به رسول خدا صلى الله عليه و آله و سلّم عرض کرد: مرا به مهريه اندك تزويج نمودى. پيامبر صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم فرمود: ازدواج تو از سوي من نبود، خداوند فرمان ازدواج تو را از آسمان صادر کرده است.لازم به ذكر است كه مقام و منزلت حضرت زهرا سلام الله عليها به قدري والاست كه حتي بر اساس روايات معتبر اهل سنت، رضايت و غضب الهي دائر مدار رضايت و غضب آن حضرت است [قال رسول الله صلى الله عليه وسلم لفاطمة إن الله يغضب لغضبك ويرضى لرضاك هذا حديث صحيح الإسناد. المستدرك على الصحيحين ج3،‌ ص 167]،‌ بنابراين شأن آن حضرت اجل از اين است كه پيرامون مقدار مهريه سخن بگويند چه رسد نعوذ بالله به پدر بزرگوارشان اعتراض نمايند؛ از اين رو روايت فوق بيانگر مساله اي دقيق در امر ازدواج مي باشد و آن اينكه هدف حضرت صديقه طاهره سلام الله عليها از بيان آن جمله، زمينه سازي و بستر سازي براي بيان مطلبي مهم توسط رسول خدا صلي الله عليه وآله براي آموزش به آيندگان است و آن اينكه در ازدواج الهي بودن و ديني بودن آن مهم است، نه ميزان مهريه.
روايت پنجم:  روايت داراي دو سند مي باشد:
سند يکم: أخبرنا أبو عمر قال أخبرنا أحمد قال : حدثنا محمد بن أحمد بن الحسن قال حدثنا موسى بن إبراهيم المروزي قال حدثنا موسى بن جعفر، عن أبيه ، عن جده عليهم السلام عن جابر بن عبد الله قال: لما زوج رسول الله صلى الله عليه وآله فاطمة عليها السلام من علي عليه السلام أتاه ناس من قريش فقالوا إنك زوجت عليا بمهر خسيس؟ فقال: ما أنا زوجت عليا ولكن الله عز وجل زوجه ليلة أسري بي عند سدرة المنتهى...
الطوسي، الشيخ ابوجعفر، محمد بن الحسن بن علي بن الحسن (متوفاى460هـ)، الأمالي، ص 257، تحقيق : قسم الدراسات الاسلامية - مؤسسة البعثة، ناشر: دار الثقافة ـ قم ، الطبعة: الأولى، 1414هـ
جابر عبد الله انصاري مي گويد: آنگاه که پيامبر صلي الله عليه وآله فاطمه را به ازدواج علي علي السلام در آورد، عده‌اي از مردم قريش گفتند يا رسول الله؛ فاطمه را با مهريه اي اندك به ازدواج علي درآوردي؟ پيامبر صلي الله عليه وآله فرمود: من او را به ازدواج علي در نياوردم همانا خداوند در آن شب که به معراج رفتم، او را به عقد علي بن ابي طالب در آورد.
سند دوم: حَدَّثَنِي أَبُو الْمُفَضَّلِ مُحَمَّدُ بْنُ عَبْدِ اللَّهِ، قَالَ: حَدَّثَنَا أَبُو الْعَبَّاسِ أَحْمَدُ ابْنُ مُحَمَّدِ بْنِ سَعِيدٍ الْهَمْدَانِيُّ، قَالَ: حَدَّثَنَا أَحْمَدُ بْنُ‏مُحَمَّدِ بْنِ أَحْمَدَ بْنِ الْحَسَنِ، قَالَ: حَدَّثَنَا مُوسَى بْنُ إِبْرَاهِيمَ الْمَرْوَزِيُّ، قَالَ: حَدَّثَنَا مُوسَى بْنُ جَعْفَرٍ، عَنْ أَبِيهِ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ، عَنْ جَدِّهِ مُحَمَّدٍ الْبَاقِرِ (عَلَيْهِمْ السَّلَامُ)، عَنْ جَابِرِ بْنِ عَبْدِ اللَّهِ الْأَنْصَارِيِّ، قَالَ:لَمَّا زَوَّجَ رَسُولُ اللَّهِ فَاطِمَةَ مِنْ عَلِيٍّ...
الطبري، ابي جعفر محمد بن جرير بن رستم (متوفاي قرن پنجم)،‌ دلائل الامامة، ص 100، تحقيق: قسم الدراسات الإسلامية - مؤسسة البعثة، ناشر: مركز الطباعة والنشر في مؤسسة البعثة، قم، چاپ: الأولى1413
روايت ششم: مُحَمَّدُ بْنُ يَحْيَى عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنِ الْعَبَّاسِ بْنِ مَعْرُوفٍ عَنْ عَلِيِّ بْنِ مَهْزِيَارَ عَنْ مُخَلَّدِ بْنِ مُوسَى عَنْ إِبْرَاهِيمَ بْنِ عَلِيٍّ عَنْ عَلِيِّ بْنِ يَحْيَى الْيَرْبُوعِيِّ عَنْ أَبَانِ بْنِ تَغْلِبَ عَنْ أَبِي جَعْفَرٍ ع قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص‏ إِنَّما أَنَا بَشَرٌ مِثْلُكُمْ‏أَتَزَوَّجُ فِيكُمْ وَ أُزَوِّجُكُمْ إِلَّا فَاطِمَةَ ع فَإِنَّ تَزْوِيجَهَا نَزَلَ مِنَ السَّمَاءِ.
الكليني الرازي، أبو جعفر محمد بن يعقوب بن إسحاق (متوفاى328 هـ)، الكافي،ج 5 ص 568،ناشر: اسلاميه‏، تهران‏، الطبعة الثانية،1362 هـ.ش.
رسول خدا صلى الله عليه و آله فرمود: من بشرى مانند شما هستم. از ميان شما همسر اختيار مى‏كنم و دختران خود را به همسرى مردان شما در مي آورم، مگر دخترم فاطمه كه حكم تزويجش از آسمان آمده است.
روايت هفتم:روايت ذيل چند سند دارد:
سند يکم: حَدَّثَنَا أَبُو الْحَسَنِ مُحَمَّدُ بْنُ عَلِيِّ بْنِ الشَّاهِ الْفَقِيهُ الْمَرْوَزِيُ‏ بِمَرْوَرُودَ فِي‏ دَارِهِ قَالَ حَدَّثَنَا أَبُو بَكْرِ بْنُ مُحَمَّدِ بْنِ عَبْدِ اللَّهِ النَّيْسَابُورِيُّ قَالَ حَدَّثَنَا أَبُو الْقَاسِمِ عَبْدُ اللَّهِ بْنُ أَحْمَدَ بْنِ عَامِرِ بْنِ سُلَيْمَانَ الطَّائِيُ‏ بِالْبَصْرَةِ قَالَ حَدَّثَنَا أَبِي فِي سَنَةِ سِتِّينَ وَ مِائَتَيْنِ قَالَ حَدَّثَنِي عَلِيُّ بْنُ مُوسَى الرِّضَا ع سَنَةَ أَرْبَعٍ وَ تِسْعِينَ وَ مِائَةٍ
سنددوم: وَ حَدَّثَنَا أَبُو مَنْصُورٍ أَحْمَدُ بْنُ إِبْرَاهِيمَ بْنِ بَكْرٍ الْخُورِيُّ بِنَيْسَابُورَ قَالَ حَدَّثَنَا أَبُو إِسْحَاقَ إِبْرَاهِيمُ بْنُ هَارُونَ بْنِ مُحَمَّدٍ الْخُورِيُّ قَالَ حَدَّثَنَا جَعْفَرُ بْنُ مُحَمَّدِ بْنِ زِيَادٍ الْفَقِيهُ الْخُورِيُّ بِنَيْسَابُورَ قَالَ حَدَّثَنَا أَحْمَدُ بْنُ عَبْدِ اللَّهِ الْهَرَوِيُّ الشَّيْبَانِيُّ عَنِ الرِّضَا عَلِيِّ بْنِ مُوسَى ع
سند سوم: وَ حَدَّثَنِي أَبُو عَبْدِ اللَّهِ الْحُسَيْنُ بْنُ مُحَمَّدٍ الْأُشْنَانِيُّ الرَّازِيُّ الْعَدْلُ بِبَلْخٍ قَالَ حَدَّثَنَا عَلِيُّ بْنُ مُحَمَّدِ بْنِ مَهْرَوَيْهِ الْقَزْوِينِيُّ عَنْ دَاوُدَ بْنِ سُلَيْمَانَ الْفَرَّاءِ عَنْ عَلِيِّ بْنِ مُوسَى الرِّضَا ع قَالَ حَدَّثَنِي أَبِي مُوسَى بْنُ جَعْفَرٍ قَالَ حَدَّثَنِي أَبِي جَعْفَرُ بْنُ مُحَمَّدٍ قَالَ حَدَّثَنِي أَبِي مُحَمَّدُ بْنُ عَلِيٍّ قَالَ حَدَّثَنِي أَبِي عَلِيُّ بْنُ الْحُسَيْنِ قَالَ حَدَّثَنِي أَبِي الْحُسَيْنُ بْنُ عَلِيٍّ قَالَ حَدَّثَنِي أَبِي عَلِيُّ بْنُ أَبِي طَالِبٍ ع عَنْ رَسُولِ اللَّهِ صلي الله عليه وآله: أَتَانِي مَلَكٌ فَقَالَ يَا مُحَمَّدُ إِنَّ اللَّهَ يُقْرِئُكَ السَّلَامَ وَ يَقُولُ لَكَ قَدْ زَوَّجْتُ‏ فَاطِمَةَ مِنْ عَلِيٍّ فَزَوِّجْهَا مِنْهُ... وَ سَيُولَدُ مِنْهُمَا وَلَدَانِ سَيِّدَا شَبَابِ أَهْلِ الْجَنَّةِ...
القمي، ابو جعفر الصدوق، محمد بن علي بن الحسين بن بابويه (متوفاي381هـ)، عيون أخبار الرضا عليه السلام ج 2 ص 30، تحقيق: تصحيح وتعليق وتقديم: الشيخ حسين الأعلمي، ناشر: مؤسسة الأعلمي للمطبوعات - بيروت – لبنان، سال چاپ: 1404 - 1984 م
رسول خدا صلي الله عليه وآله فرمود: ملکي از سوي خداوند بر من نازل شد و گفت: خداوند به تو سلام مي رساند و مي فرمايد: فاطمه را به ازدواج با علي بن ابي طالب درآوردم، پس تو هم او را به عقد علي درآور... همانا به زودي دو فرزند از از اين دو متولد مي شوند كه دو سرور جوانان بهشت هستند.
روايت هشتم: حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ عُمَرَ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ سلم [سَالِمِ‏] بْنِ الْبَرَاءِ الْجِعَابِيُّ قَالَ حَدَّثَنِي أَبُو مُحَمَّدٍ الْحَسَنُ بْنُ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ الْعَبَّاسِ الرَّازِيُّ التَّمِيمِيُّ قَالَ حَدَّثَنِي سَيِّدِي عَلِيُّ بْنُ مُوسَى الرِّضَا ع قَالَ حَدَّثَنِي أَبِي مُوسَى بْنُ جَعْفَرٍ قَالَ حَدَّثَنِي أَبِي [جَعْفَرُ بْنُ مُحَمَّدٍ عَنْ أَبِي‏] مُحَمَّدِ بْنِ عَلِيٍّ قَالَ حَدَّثَنِي أَبِي عَلِيُّ بْنُ الْحُسَيْنِ قَالَ حَدَّثَنِي أَبِي الْحُسَيْنُ بْنُ عَلِيٍّ قَالَ حَدَّثَنِي أَبِي عَلِيُّ بْنُ أَبِي طَالِبٍ ع قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صلي الله عليه وآله : مَا زَوَّجْتُ‏ فَاطِمَةَ إِلَّا لَمَّا أَمَرَنِي اللَّهُ بِتَزْوِيجِهَا.
القمي، ابو جعفر الصدوق، محمد بن علي بن الحسين بن بابويه (متوفاي381هـ)، عيون أخبار الرضا عليه السلام ج 2 ص 64، تحقيق: تصحيح وتعليق وتقديم: الشيخ حسين الأعلمي، ناشر: مؤسسة الأعلمي للمطبوعات - بيروت – لبنان، سال چاپ: 1404 - 1984 م
رسول خدا صلي الله عليه وآله فرمود: فاطمه را به ازدواج درنياوردم مگر آنکه خداوند مرا به ازدواج او دستور داد.
روايت نهم:حَدَّثَنَا أَحْمَدُ بْنُ زِيَادِ بْنِ جَعْفَرٍ الْهَمَدَانِيُّ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ وَ الْحُسَيْنُ بْنُ إِبْرَاهِيمَ بْنِ‏ أَحْمَدَ بْنِ هِشَامٍ الْمُكَتِّبُ وَ عَلِيُّ بْنُ عَبْدِ اللَّهِ الْوَرَّاقُ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُمْ قَالُوا حَدَّثَنَا عَلِيُّ بْنُ إِبْرَاهِيمَ بْنِ هَاشِمٍ قَالَ حَدَّثَنَا الْقَاسِمُ بْنُ مُحَمَّدٍ الْبَرْمَكِيُّ قَالَ حَدَّثَنَا أَبُو الصَّلْتِ الْهَرَوِيُّ قَالَ: لَمَّا جَمَعَ الْمَأْمُونُ لِعَلِيِّ بْنِ مُوسَى الرِّضَا ع أَهْلَ الْمَقَالاتِ مِنْ أَهْلِ الْإِسْلَامِ وَ الدِّيَانَاتِ مِنَ الْيَهُودِ وَ النَّصَارَى وَ الْمَجُوسِ وَ الصَّابِئِينَ وَ سَائِرِ أَهْلِ الْمَقَالاتِ فَلَمْ يَقُمْ أَحَدٌ إِلَّا وَ قَدْ أَلْزَمَهُ حُجَّتَهُ... قال: إِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ مَا تَوَلَّى تَزْوِيجَ أَحَدٍ مِنْ خَلْقِهِ إِلَّا تَزْوِيجَ حَوَّاءَ مِنْ آدَمَ ع وَ زَيْنَبَ مِنْ رَسُولِ اللَّهِ ص بِقَوْلِهِ‏ " فَلَمَّا قَضى‏ زَيْدٌ مِنْها وَطَراً زَوَّجْناكَها" وَ فَاطِمَةَ مِنْ عَلِيٍّ.
القمي، ابو جعفر الصدوق، محمد بن علي بن الحسين بن بابويه (متوفاي381هـ)، عيون أخبار الرضا عليه السلام ج 1 ص 172، تحقيق: تصحيح وتعليق وتقديم: الشيخ حسين الأعلمي، ناشر: مؤسسة الأعلمي للمطبوعات - بيروت – لبنان، سال چاپ: 1404 - 1984 م
ابو الصلت هروى روايت مي کند: چون مأمون از اهل اسلام و اديان مختلف از يهود و نصارى و مجوس و صائبين و ديگران را نزد امام رضا عليه السلام جمع نمود، کسيبرنخاست تا چيزي بگويد مگر آنكه امام عليه السلام او را الزام نموده و ساكت مي نمود... آنگاه امام عليه السلام فرمود: خداوند متعال ازدواج هيچ يک از بندگان را خود به عهده نگرفت مگرتزويج حوا به آدم و زينب [بنت جحش] به رسول خدا صلي الله عليه وآله که در قرآن در اين باره فرمود:فَلَمَّا قَضى‏ زَيْدٌ مِنْها وَطَراً زَوَّجْناكَها. و تزويج فاطمه به علي بن ابي طالب عليهما السلام.
روايت دهم:روايت ذيل دو سند دارد:
سند يکم: حَدَّثَنَا أَبُو مُحَمَّدٍ جَعْفَرُ بْنُ النُّعَيْمِ الشَّاذَانِيُّ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ قَالَ حَدَّثَنَا أَحْمَدُ بْنُ إِدْرِيسَ‏ حَدَّثَنَا إِبْرَاهِيمُ بْنُ هَاشِمٍ عَنْ عَلِيِّ بْنِ مَعْبَدٍ عَنِ الْحُسَيْنِ بْنِ خَالِدٍ عَنْ أَبِي الْحَسَنِ عَلِيِّ بْنِ مُوسَى الرِّضَا عَنْ أَبِيهِ عَنْ آبَائِهِ عَنْ عَلِيٍّ ع قَالَ: قَالَ لِي رَسُولُ اللَّهِ ص يَا عَلِيُّ لَقَدْ عَاتَبَتْنِي رِجَالٌ مِنْ قُرَيْشٍ فِي أَمْرِ فَاطِمَةَ وَ قَالُوا خَطَبْنَاهَا إِلَيْكَ فَمَنَعْتَنَا وَ تَزَوَّجْتَ عَلِيّاً فَقُلْتُ لَهُمْوَ اللَّهِ مَا أَنَا مَنَعْتُكُمْ وَ زَوَّجْتُهُ بَلِ اللَّهُ تَعَالَى مَنَعَكُمْ وَ زَوَّجَهُفَهَبَطَ عَلَيَّ جَبْرَئِيلُ ع فَقَالَ يَا مُحَمَّدُ إِنَّ اللَّهَ جَلَّ جَلَالُهُ يَقُولُ لَوْ لَمْ أَخْلُقْ عَلِيّاً ع لَمَا كَانَ لِفَاطِمَةَ ابْنَتِكَ كُفْوٌ عَلَى وَجْهِ الْأَرْضِ آدَمُ فَمَنْ دُونَهُ‏.
سند دوم: حَدَّثَنَا بِهَذَا الْحَدِيثِ أَحْمَدُ بْنُ زِيَادِ بْنِ جَعْفَرٍ الْهَمَدَانِيُّ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ حَدَّثَنَا عَلِيُّ بْنُ إِبْرَاهِيمَ بْنِ هَاشِمٍ عَنْ أَبِيهِ عَنْ عَلِيِّ بْنِ مَعْبَدٍ عَنِ الْحُسَيْنِ بْنِ خَالِدٍ عَنِ الرِّضَا عَنْ آبَائِهِ عَنْ عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ ع عَنْ رَسُولِ اللَّهِ صلي الله عليه وآله‏.
و قد أخرجت ما رويته‏ في هذا المعنى في كتاب مولد فاطمة ع و فضائلها.
 
القمي، ابو جعفر الصدوق، محمد بن علي بن الحسين بن بابويه (متوفاي381هـ)، عيون أخبار الرضا عليه السلام ج 1 ص 203، تحقيق: تصحيح وتعليق وتقديم: الشيخ حسين الأعلمي، ناشر: مؤسسة الأعلمي للمطبوعات - بيروت – لبنان، سال چاپ: 1404 - 1984 م
رسول خدا صلي الله عليه وآله فرمود: يا علي؛ عده‌اي از مردان قريش درباره فاطمه مرا ملامت كردند و گفتند كه ما از فاطمه خواستگاري کرديم اما تو ما را منع نمودى و او را به ازدواج على بن ابي طالب درآوردي. من در جواب آنها گفتم :سوگند به خداوند كه من شما را منع نكردم و به عقد على در نياوردم بلكه خدا شما را منع كرد و فاطمه را به عقد او درآورد. همانا جبرئيل بر من نازل شد و گفت يا محمد؛ خداوند مي فرمايد اگر على را نيافريده بودم هر آينه بر روى زمين از حضرت آدم و بعد از او [تا قيامت]، براى فاطمه هم شأنى نبود.
روايت يازدهم: بِهَذَا الْإِسْنَادِ، عَنْ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ حَمَّادٍ، عَنْ صَبَّاحٍ الْمُزَنِيِّ، عَنِ الْحَارِثِ بْنِ حَصِيرَةَ، عَنِ الْأَصْبَغِ بْنِ نُبَاتَةَ، قَالَ:سَمِعْتُ الْأَشْعَثَ بْنَ قَيْسٍ الْكِنْدِيَّ وَ جُوَيْبِراً الْجَبَلِيَّ قَالا لِعَلِيٍّ: يَا أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ، حَدِّثْنَا فِي خَلَوَاتِكَ أَنْتَ وَ فَاطِمَةَ قَالَ:نَعَمْ، بَيْنَا أَنَا وَ فَاطِمَةُ فِي كِسَاءٍ، إِذْ أَقْبَلَ رَسُولُ اللَّهِ (صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ)... فَقَالَ لَهَا رَسُولُ اللَّهِ (صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ): يَا فَاطِمَةُ، أَمَا تَعْلَمِينَ أَنَّ اللَّهَ (تَعَالَى) اطَّلَعَ اطِّلَاعَةً مِنْ سَمَائِهِ إِلَى أَرْضِهِ فَاخْتَارَ مِنْهَا أَبَاكِ فَاتَّخَذَهُ صَفِيّاً، وَ ابْتَعَثَهُ بِرِسَالَتِهِ أَمَا تَعْلَمِينَ أَنَّ اللَّهَ اطَّلَعَ اطِّلَاعَةً مِنْ سَمَائِهِ إِلَى أَرْضِهِ فَاخْتَارَ مِنْهَا بَعْلَكِ وَ أَمَرَنِي أَنْ أُزَوِّجَكِهِ‏ وَ أَنْ أَتَّخِذَهُ وَصِيّا.
الطوسي، الشيخ ابوجعفر، محمد بن الحسن بن علي بن الحسن (متوفاى460هـ)، الأمالي، ص 406، تحقيق : قسم الدراسات الاسلامية - مؤسسة البعثة، ناشر: دار الثقافة ـ قم ، الطبعة: الأولى، 1414هـ
اصبغ بن نباته مي گويد: از اشعث بن قيس و جويبر شنيدم که به امام علي عليه السلام گفتند: يا علي؛ از خلوتهاي خود و فاطمه برايمان بگو. اما عليه السلام فرمود: من و فاطمه بوديم که رسول خدا صلي الله عليه وآله بر ما وارد شد و فرمود:... اي فاطمه آيا نمي داني خداوند ميان آسمانها و زمين نگريست و پدرت را برگزيد و او را به عنوان رسول خود انتخاب نمود. آيا نمي داني خداوند بار ديگر بدان نظر کردوشوهرت را انتخابنمودومرا دستور داد تا تو را به ازدواج او در آورم و او را جانشين خود قرار دهم؟
روايت دوازدهم: حَدَّثَنِي أَبُو الْحُسَيْنِ مُحَمَّدُ بْنُ هَارُونَ بْنِ مُوسَى التَّلَّعُكْبَرِيُّ، قَالَ: حَدَّثَنِي أَبِي، قَالَ: أَخْبَرَنِي أَبُو الْحَسَنِ أَحْمَدُ بْنُ مُحَمَّدِ بْنِ أَبِي الْعُرَيْبِ الضَّبِّيُّ، قَالَ: حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ زَكَرِيَّا بْنِ دِينَارٍ الْغَلَابِيُّ، قَالَ: حَدَّثَنَا شُعستَيْبُ بْنُ وَاقِدٍ، عَنِ اللَّيْثِ، عَنْ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ (عَلَيْهِ السَّلَامُ)، عَنْ أَبِيهِ، عَنْ جَدِّهِ، عَنْ جَابِرٍ، قَالَ:لَمَّا أَرَادَ رَسُولُ اللَّهِ أَنْ يُزَوِّجَ فَاطِمَةَ عَلِيّاً (عَلَيْهِ السَّلَامُ) قَالَ لَهُ: اخْرُجْ يَا أَبَا الْحَسَنِ إِلَى الْمَسْجِدِ...فَلَمَّا حُشِدَ الْمَسْجِدُ بِأَهْلِهِ قَامَ رَسُولُ اللَّهِ (صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ)، فَحَمِدَ اللَّهَ وَ أَثْنَى عَلَيْهِ، وَ قَالَ... إِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ أَمَرَنِي أَنْ أُزَوِّجَ‏ كَرِيمَتِي فَاطِمَةَ بِأَخِي وَ ابْنِ عَمِّي وَ أَوْلَى النَّاسِ بِي، عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ وَ اللَّهِ عَزَّ شَأْنُهُ قَدْ زَوَّجَهُ بِهَا فِي السَّمَاءِ بِشَهَادَةِ الْمَلَائِكَةِ وَ أَمَرَنِي أَنْ أُزَوِّجَهُ فِي الْأَرْضِ‏...
الطبري، ابي جعفر محمد بن جرير بن رستم (متوفاي قرن پنجم)،‌ دلائل الامامة، ص 89، تحقيق: قسم الدراسات الإسلامية - مؤسسة البعثة، ناشر: مركز الطباعة والنشر في مؤسسة البعثة، قم، چاپ: الأولى1413
جابر مي گويد: آنگاه که رسول خدا صلي الله عليه وآله مي خواست فاطمه را به عقد علي عليه السلام در آورد، به علي عليه السلام فرمود: به سوي مسجد برو... وقتي که مسجد از جمعيت پُر شد، رسول خدا صلي الله عليه وآله برخاسته و حمد و ثناي خدا کرده و فرمودند: خداوند متعال به من دستور داد تا دخترم فاطمه را به عقد برادر و پسر عمو و سزاورترين مردم نسبت به من، علي بن ابي طالب در آورم همانا خداوند او را در آسمان و در حضور ملائکه به ازدواج علي عليه السلام درآورد و دستور داد تا من او را در زمين به عقد علي در آورم...
روايت سيزدهم: حَدَّثَنَا أَبُو إِسْحَاقَ إِبْرَاهِيمُ بْنُ أَحْمَدَ الطَّبَرِيُّ، قَالَ: حَدَّثَنَا أَبُو بَكْرٍ مُحَمَّدُ بْنُ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ فَضَالَةَ، قَالَ: حَدَّثَنَا أَحْمَدُ بْنُ عُبَيْدِ بْنِ نَاصِحٍ، قَالَ: حَدَّثَنَا عَبْدُ النُّورِ الْمِسْمَعِيُّ، قَالَ: حَدَّثَنَا شُعْبَةُ بْنُ الْحَجَّاجِ، عَنْ عَمْرِو بْنِ مُرَّةَ عَنْ إِبْرَاهِيمَ، عَنْ‏ مَسْرُوقٍ عَنْ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ مَسْعُودٍ قَالَ:لَمَّا قَدِمَ عَلِيٌّ الْكُوفَةَ- يَعْنِي عَبْدَ اللَّهِ بْنَ مَسْعُودٍ- قُلْنَا لَهُ: حَدِّثِّنَا عَنْ رَسُولِ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ قَالَ... إِنِّي سَمِعْتُ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ يَقُولُ فِي تَبُوكَ وَ نَحْنُ نَسِيرُ مَعَهُ: إِنَّ اللَّهَ جَلَّ وَ عَزَّ أَمَرَنِي أَنْأُزَوِّجَ‏فَاطِمَةَ مِنْ عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ فَفَعَلْتُ.
الطبري، ابي جعفر محمد بن جرير بن رستم (متوفاي قرن پنجم)،‌ دلائل الامامة، ص 143، تحقيق: قسم الدراسات الإسلامية - مؤسسة البعثة، ناشر: مركز الطباعة والنشر في مؤسسة البعثة، قم، چاپ: الأولى1413
مسروق مي گويد وقتي عبدالله بن مسعود به كوفه آمده بود، به او گفتم حديث از پيامبرصلي الله عليه وآله براي ما نقل كن، وي گفت: در جنگ تبوک همراه رسول خدا صلي الله عليه وآله بوديم و شنيدم که فرمود: همانا خداوند به من دستور داد تا فاطمه را به ازدواج علي بن ابي طالب در آورم و من انجام دادم.
روايت چهاردهم: حدثني إبراهيم بن المذاري الخياط رحمه الله قال حدثني أحمد بن محمد ابن سعيد الرفا البغدادي في طريق مكة قال حدثني أحمد بن عليل قال حدثني عبد الله بن داود الأنصاري عن موسى بن علي القرشي قال حدثني قنبر بن أحمد [ ابن قنبر مولى علي بن أبي طالب عن أبيه عن جده ] قال حدثني كعب بن نوفل عن بلال بن حمامة قال: طلع علينا النبي صلى الله عليه وآله ذات يوم ووجهه مشرق كدارة القمر فقام عبد الرحمنبن عوف فقال يا رسول الله ما هذا النور؟ فقال: بشارة أتتني من ربي في أخي وابن عمي و ابنتي وإن الله تعالى قد زوج عليا عليه السلام [ ب‍ ] فاطمة...
القمي ( ابن شاذان )، محمد بن أحمد بن علي بن الحسن، مائة منقبة، ص 166، ناشر: مدرسة الإمام المهدي (ع) بالحوزة العلمية - قم المقدسة
بلال بن حمامه مي گويد: روزي رسول خدا صلي الله عليه وآله نزد ما آمد در حالي كه صورتش مانند قرص ماه مي درخشيد، عبد الرحمن بن عوف گفت: يا رسول الله! اين چه نوريست؟ فرمود: به جهت مژده‏اى است كه از طرف پروردگارم در باره پسر عمويم و دخترم به من داده شده است. همانا خداوند فاطمه را براى علي بن ابي طالبعليه السلام تزويج نموده است.
روايت پانزدهم:روايت ذيل چند سند دارد:سند يکم:
حَدَّثَنَا أَبُو الْحَسَنِ‏مُحَمَّدُ بْنُ عَلِيِّ بْنِ الشَّاهِ بِمَرْوَرُودَ قَالَ حَدَّثَنَا أَبُو الْعَبَّاسِ‏ أَحْمَدُ بْنُ الْمُظَفَّرِ بْنِ الْحُسَيْنِ قَالَ حَدَّثَنَا أَبُو عَبْدِ اللَّهِ مُحَمَّدُ بْنُ زَكَرِيَّا الْبَصْرِيُّ قَالَ حَدَّثَنِي الْمَهْدِيُ‏ بْنُ سَابِقٍ قَالَ حَدَّثَنَا عَلِيُّ بْنُ مُوسَى بْنِ جَعْفَرٍ ع قَالَ حَدَّثَنِي أَبِي عَنْ أَبِيهِ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنْ أَبِيهِ عَنْ جَدِّهِ ع قَالَ قَالَ عَلِيُّ بْنُ أَبِي طَالِبٍ ع‏لَقَدْ هَمَمْتُ بِالتَّزْوِيجِ فَلَمْ أَجْتَرِئْ أَنْ أَذْكُرَ ذَلِكَ لِرَسُولِ اللَّهِ ص وَ إِنَّ ذَلِكَ اخْتَلَجَ فِي صَدْرِي لَيْلِي وَ نَهَارِي حَتَّى دَخَلْتُ عَلَى رَسُولِ اللَّهِ ص فَقَالَ لِي يَا عَلِيُّ قُلْتُ لَبَّيْكَ يَا رَسُولَ اللَّهِ قَالَ هَلْ لَكَ فِي التَّزْوِيجِ‏ قُلْتُ رَسُولُ اللَّهِ أَعْلَمُ وَ ظَنَنْتُ أَنَّهُ يُرِيدُ أَنْ يُزَوِّجَنِي بَعْضَ نِسَاءِ قُرَيْشٍ وَ إِنِّي لَخَائِفٌ عَلَى فَوْتِ فَاطِمَةَ فَمَا شَعَرْتُ بِشَيْ‏ءٍ إِذْ دَعَانِي رَسُولُ اللَّهِ ص فَأَتَيْتُهُ فِي بَيْتِ أُمِّ سَلَمَةَ فَلَمَّا نَظَرَ إِلَيَّ تَهَلَّلَ وَجْهُهُ وَ تَبَسَّمَ حَتَّى نَظَرْتُ إِلَى بَيَاضِ أَسْنَانِهِ يَبْرُقُ فَقَالَ لِي يَا عَلِيُّ أَبْشِرْ فَإِنَّ اللَّهَ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى قَدْ كَفَانِي مَا كَانَ هَمَّنِي مِنْ أَمْرِ تَزْوِيجِكَ قُلْتُ وَ كَيْفَ كَانَ ذَاكَ يَا رَسُولَ اللَّهِ قَالَ أَتَانِي جَبْرَئِيلُ... فَقَالَأَمَرَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ مُنَادِياً فَنَادَى أَلَا يَا مَلَائِكَتِي وَ سُكَّانَ جَنَّتِياشْهَدُوا أَنِّي قَدْ زَوَّجْتُ فَاطِمَةَ بِنْتَ مُحَمَّدٍ ص مِنْ عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ... فَأَبْشِرْ يَا عَلِيُّ فَإِنِّي قَدْ زَوَّجْتُكَ ابْنَتِي فَاطِمَةَ...
سند دوم: حَدَّثَنِي بِهَذَا الْحَدِيثِ عَلِيُّ بْنُ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ عِمْرَانَ الدَّقَّاقُ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ قَالَ حَدَّثَنَا أَحْمَدُ بْنُ يَحْيَى بْنِ زَكَرِيَّا الْقَطَّانُ قَالَ حَدَّثَنَا أَبُو مُحَمَّدٍ بَكْرُ بْنُ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ جُنْدَبٍ‏قَالَ حَدَّثَنَا أَحْمَدُ بْنُ الْحَرْثِ‏ قَالَ حَدَّثَنَا أَبُو مُعَاوِيَةَ عَنِ الْأَعْمَشِ عَنْ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنْ أَبِيهِ عَنْ جَدِّهِ عَنْ أَبِيهِ عَنْ عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ ع قَالَ:لَقَدْ هَمَمْتُ بِتَزْوِيجِ فَاطِمَةَ ع وَ لَمْ أَجْتَرَّ أَنْ أَذْكُرَ ذَلِكَ لِرَسُولِ اللَّهِ وَ ذَكَرَ الْحَدِيثَ‏ مِثْلَهُ سَوَاءً.
سند سوم: مرحوم صدوق مي گويد: و لهذا الحديث طريق‏ آخر قد أخرجته في مدينة العلم‏.اين روايت طريق ديگري نيز دارد كه در كتاب مدينة العلم نقل نموده ام.
القمي، ابو جعفر الصدوق، محمد بن علي بن الحسين بن بابويه (متوفاي381هـ)، عيون أخبار الرضا عليه السلام ج 1 ص 201 الي 202، تحقيق: تصحيح وتعليق وتقديم: الشيخ حسين الأعلمي، ناشر: مؤسسة الأعلمي للمطبوعات - بيروت – لبنان، سال چاپ: 1404 - 1984 م
امام علي عليه السلام فرمود: قصد ازدواج داشتم اما جرأت نميكردمبراي رسول خدا صلي الله عليه وآله بگويم. اين قضيه هميشه در درونم بود تا آنکه بر پيامبر صلي الله عليه وآلهوارد شدم، فرمود: يا على آيا ميل ازدواج داري؟ عرض كردم رسول خدا داناتر است. من گمان کردمآن حضرت قصد دارد بعضى از زنان قريش را به ازدواج من در آورد و مي ترسيدم که فاطمه را از دست بدهم. پيامبر صلي الله عليه وآله مرا نزد خود خواند من در خانه ام سلمه نزد او حاضر شدم، وقتي نگاه آن حضرت به من افتاد صورتش شادمان گشت وتبسم كرد به گونه اي كه برق دندان هاي مبارك آن حضرت را ديدم، سپس فرمود يا على مژده بده كه حقتعالى امر مرادرباره ازدواج تو كفايت كرد. گفتم: اي رسول خدا؛ چگونه؟ پيامبر صلي الله عليه وآله فرمود: جبرئيل بر من نازل شدو گفت:... منادى از طرف خداوند ندا داد: اى فرشتگان من گواه باشيد همانا من فاطمه را به ازدواج علي بن ابي طالب درآوردم... يا على مژده باد ترا همانا من فاطمه را به ازدواج تودر آوردم...
سند چهارم: حَدَّثَنَا الشَّيْخُ الْفَقِيهُ أَبُو جَعْفَرٍ مُحَمَّدُ بْنُ عَلِيِّ بْنِ الْحُسَيْنِ بْنِ مُوسَى بْنِ بَابَوَيْهِ الْقُمِّيُّ رَحِمَهُ اللَّهُ قَالَ حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ الْحَسَنِ بْنِ أَحْمَدَ بْنِ الْوَلِيدِ رِضْوَانُ اللَّهِ عَلَيْهِ قَالَ حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ الْحَسَنِ الصَّفَّارُ عَنْ سَلَمَةَ بْنِ الْخَطَّابِ الْبَرَاوِسْتَانِيِّ عَنْ إِبْرَاهِيمَ بْنِ مُقَاتِلٍ قَالَ حَدَّثَنِي حَامِدُ بْنُ مُحَمَّدٍ عَنْ عَمْرِو بْنِ هَارُونَ عَنِ الصَّادِقِ عَنْ أَبِيهِ عَنْ آبَائِهِ عَنْ عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ عليه السلام...
الصدوق، ابوجعفر محمد بن علي بن الحسين (متوفاى381هـ)، الأمالي، ص 653، تحقيق و نشر: قسم الدراسات الاسلامية - مؤسسة البعثة - قم، الطبعة: الأولى، 1417هـ.
سند پنجم: قَالَ الشَّرِيفُ: حَدَّثَنَا مُوسَى بْنُ عَبْدِ اللَّهِ الْجُشَمِيُّ [بِإِسْنَادِهِ‏] عَنْ وَهْبِ بْنِ وَهْبٍ، عَنْ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ، عَنْ أَبِيهِ، عَنْ جَدِّهِ، عَنْ عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ (عَلَيْهِمُ السَّلَامُ)، أَنَّهُ قَالَ: هَمَمْتُ‏بِتَزْوِيجِ فَاطِمَةَ حِيناً، وَ لَمْ أَجْسُرْ عَلَى أَنْ أَذْكُرَهُ‏ لِرَسُولِ اللَّهِ (صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ)، وَ كَانَ ذَلِكَ يَخْتَلِجُ فِي صَدْرِي لَيْلًا وَ نَهَاراً، حَتَّى دَخَلْتُ يَوْماً عَلَى رَسُولِ اللَّهِ (صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ) فَقَالَ: يَا عَلِيُّهَلْ لَكَ فِي التَّزْوِيجِ؟ فَقُلْتُ: اللَّهُ وَ رَسُولُهُ أَعْلَمُ... قالَ: يَا عَلِيُّ هَلُمَّ فَإِنَّ اللَّهَ قَدْ كَفَانِي مَا هَمَّنِي فِيكَ مِنْ أَمْرِ تَزْوِيجِكَ... قَالَ [جَبْرَئِيلُ] إِنَّ اللَّهَ أَمَرَ سُكَّانَ الْجَنَّةِ أَنْ يُزَيِّنُوا الْجِنَانَ كُلَّهَا... ثُمَّ نَادَى مُنَادٍ: أَلَا إِنَّ الْيَوْمَ يَوْمُ وَلِيمَةِ فَاطِمَةَ بِنْتِ مُحَمَّدٍ، وَ عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ رِضًى مِنِّي بِهِمَا... ثُمَّ نَادَى يَا مَلَائِكَتِي، وَ سُكَّانَ جَنَّتِي، بَارِكُوا عَلَى نِكَاحِ فَاطِمَةَ بِنْتِ مُحَمَّدٍ وَ عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ، فَإِنِّي زَوَّجْتُ أَحَبَّ النِّسَاءِ إِلَيَّ مِنْ أَحَبِ الرِّجَالِ إِلَيَّ، بَعْدَ مُحَمَّدٍ...
 
الطبري، ابي جعفر محمد بن جرير بن رستم (متوفاي قرن پنجم)،‌ دلائل الامامة، ص 86، تحقيق: قسم الدراسات الإسلامية - مؤسسة البعثة، ناشر: مركز الطباعة والنشر في مؤسسة البعثة، قم، چاپ: الأولى1413
سند ششم: أَخْبَرَنِي أَبُو الْحُسَيْنِ مُحَمَّدُ بْنُ هَارُونَ بْنِ مُوسَى التَّلَّعُكْبَرِيُّ، قَالَ: حَدَّثَنَا أَبِي، قَالَ: حَدَّثَنَا أَبُو عَلِيٍّ أَحْمَدُ بْنُ مُحَمَّدِ بْنِ جَعْفَرٍ الصَّوْلِيُّ، قَالَ: حَدَّثَنَا عَبْدُ الْعَزِيزِ بْنُ يَحْيَى‏ قَالَ: حَدَّثَنَا أَبُو الْقَاسِمِ التُّسْتَرِيُّ، قَالَ: حَدَّثَنَا أَبُو الصَّلْتِ عَبْدُ السَّلَامِ بْنُ صَالِحٍ، عَنْ عَلِيِّ بْنِ مُوسَى بْنِ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ، قَالَ: حَدَّثَنِي أَبِي، عَنْ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ، عَنْ أَبِيهِ، عَنْ جَدِّهِ عَنْ عَلِيٍّ (عَلَيْهِمْ السَّلَامُ)قَالَ: لَمَّا زَوَّجَنِي النَّبِيُّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ بِفَاطِمَةَ قَالَ لِي: أَبْشِرْ، فَإِنَّ اللَّهَ قَدْ كَفَانِي مَا أَهَمَّنِي مِنْ أَمْرِ تَزْوِيجِكَ. قَالَ [جَبْرَئِيلُ]إِنَّ اللَّهَ أَمَرَ مَلَائِكَةَ الْجَنَّةِ وَ سُكَّانَهَا أَنْ يُزَيِّنُوا الْجَنَّةَ بِأَشْجَارِهَا... ثُمَّ نَادَى مُنَادٍ: اشْهَدُوا أَجْمَعِينَ، اللَّهُ يَقُولُ: إِنِّي قَدْ زَوَّجْتُ‏ فَاطِمَةَ بِنْتَ مُحَمَّدٍ مِنْ عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ.
الطبري، ابي جعفر محمد بن جرير بن رستم (متوفاي قرن پنجم)،‌ دلائل الامامة، ص 94، تحقيق: قسم الدراسات الإسلامية - مؤسسة البعثة، ناشر: مركز الطباعة والنشر في مؤسسة البعثة، قم، چاپ: الأولى1413
سند هفتم: قَالَ حَدَّثَنَا أَبُو الْقَاسِمِ عَبْدُ الرَّحْمَنِ بْنُ مُحَمَّدِ بْنِ عَبْدِ الرَّحْمَنِ الْحُسَيْنِيُّ قَالَ حَدَّثَنَا فُرَاتُ بْنُ إِبْرَاهِيمَ الْكُوفِيُّ قَالَ حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ عَلِيِّ بْنِ عَمْرِو بْنِ طَرِيفٍ [ظَرِيفٍ‏] الْحَجَرِيُّ قَالَ حَدَّثَنَا عُقْبَةُ بْنُ مُكْرَمٍ الضَّبِّيُّ قَالَ حَدَّثَنَا أَبُو تُرَابٍ عَمْرُو [عُمَرُ] بْنُ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ هَارُونَ الطُّوسِيُّ الْخُرَاسَانِيُّ قَالَ حَدَّثَنَا أَحْمَدُ بْنُ عَبْدِ اللَّهِ أَبُو عَلِيٍّ الْهَرَوِيُّ الشَّيْبَانِيُّ قَالَ حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِيِّ بْنِ الْحُسَيْنِ عَنْ أَبِيهِ عَنْ آبَائِهِ عَنْ عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ ع قَالَ:لَقَدْ هَمَمْتُ بِتَزْوِيجِ فَاطِمَةَ الزَّهْرَاءِ ع [بِنْتِ رَسُولِ الله‏ص‏] حِيناً وَ إِنَّ ذَلِكَ مُتَخَلْخِلٌ فِي قَلْبِي لَيْلِي‏وَ نَهَارِي وَ لَمْ أَجْتَرِئْ أَنْ أَذْكُرَ ذَلِكَ لِرَسُولِ اللَّهِ ص حَتَّى دَخَلْتُ عَلَى رَسُولِ اللَّهِ ص ذَاتَ يَوْمٍ فَقَالَ لِي يَا عَلِيُّ هَلْ لَكَ فِي التَّزْوِيجِ فَقُلْتُ رَسُولُ اللَّهِ أَعْلَمُ... فَقَالَ أَبْشِرْ يَا عَلِيُّ فَإِنَّ اللَّهَ قَدْ كَفَانِي مَا كَانَ قَدْ أَهَمَّنِي مِنْ أَمْرِ تَزْوِيجِكَ أَتَانِي جَبْرَئِيلُ فَقَالَ إِنَّ اللَّهَ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى أَمَرَ سُكَّانَ الْجَنَّةِ مِنَ الْمَلَائِكَةِ وَ مَنْ فِيهَا أَنْ يُزَيِّنُوا الْجَنَّةَ كُلَّهَا... ثُمَّ نَادَى مُنَادٍ مِنْ تَحْتِ الْعَرْشِ أَلَا إِنَّ الْيَوْمَ يَوْمُ وَلِيمَةِ عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ ع أَلَا إِنِّي أُشْهِدُكُمْ أَنِّيقَدْ زَوَّجْتُ‏ فَاطِمَةَبِنْتَ مُحَمَّدِ بْنِ عَبْدِ اللَّهِ إلى [مِنْ‏] عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ [ع‏] رِضًي مِنِّي بَعْضُهُمْ لِبَعْضٍ...
الكوفي، فرات بن إبراهيم الكوفي( متوفاي352هـ)، تفسير الفرات الكوفي، ص 414، تحقيق: محمد الكاظم، ناشر: مؤسسة الطبع والنشر التابعة لوزارة الثقافة والإرشاد الإسلامي ـ تهران،‌ الطبعة‌ الأولى1410 - 199
روايت شانزدهم: حَدَّثَنَا أَبِي وَ مُحَمَّدُ بْنُ الْحَسَنِ بْنِ أَحْمَدَ بْنِ الْوَلِيدِ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُمَا قَالا حَدَّثَنَا سَعْدُ بْنُ عَبْدِ اللَّهِ قَالَ حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ الْحُسَيْنِ بْنِ أَبِي الْخَطَّابِ عَنِ الْحَكَمِ بْنِ مِسْكِينٍ الثَّقَفِيِّ عَنْ أَبِي الْجَارُودِ وَ هِشَامٍ أَبِي سَاسَانَ‏ وَ أَبِي طَارِقٍ السَّرَّاجِ عَنْ عَامِرِ بْنِ وَاثِلَةَ قَالَ:كُنْتُ فِي الْبَيْتِ يَوْمَ الشُّورَى فَسَمِعْتُ عَلِيّاً ع وَ هُوَ يَقُولُ اسْتَخْلَفَ النَّاسُ أَبَا بَكْرٍ وَ أَنَا وَ اللَّهِ أَحَقُّ بِالْأَمْرِ وَ أَوْلَى بِهِ مِنْهُ... ثُمَّ قَالَ... نَشَدْتُكُمْ بِاللَّه‏هَلْ فِيكُمْ أَحَدٌ قَالَ لَهُ رَسُولُ اللَّهِ ص حِينَ جَاءَ أَبُو بَكْرٍ يَخْطُبُ فَاطِمَةَ ع فَأَبَى أَنْ يُزَوِّجَهُ وَ جَاءَ عُمَرُ يَخْطُبُهَا فَأَبَى أَنْ يُزَوِّجَهُ فَخَطَبْتُ إِلَيْهِ فَزَوَّجَنِي فَجَاءَ أَبُو بَكْرٍ وَ عُمَرُ فَقَالا أَبِيتَ أَنْ تُزَوِّجَنَا وَ زَوَّجْتَهُ‏ فَقَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص مَا مَنَعْتُكُمَا وَ زَوَّجْتُهُ‏ بَلِ اللَّهُ مَنَعَكُمَا وَ زَوَّجَهُ غَيْرِي، قَالُوا اللَّهُمَّ لا...
الصدوق، ابوجعفر محمد بن علي بن الحسين (متوفاى381هـ)، الخصال، تحقيق، ص 559، تصحيح وتعليق: علي أكبر الغفاري،‌ ناشر: منشورات جماعة المدرسين في الحوزة العلمية في قم المقدسة، سال چاپ 1403 - 1362
عامر بن واثله روايت کرد: من روز شورا بودم و شنيدم على عليه السلام فرمود: مردم ابو بكر را خليفه قراردادند با اينكه منبه خلافت اولي بودم. سپس فرمود:...شما را به خدا قسم آيا جُز من در ميان شما كسى هست كه رسول خداصلي الله عليه وآله درباره او [الهي بودن ازدواجش را] فرموده باشد، هنگامى كه ابو بكر آمد و فاطمه را خواستگارى نمود، رسول خدا از تزويج فاطمه به ابو بكر خوددارى كرد. سپس عمر به خواستگارى او آمد و رسول خدا تزويجش نكرد پس من به خواستگارى او رفتم اما رسول خدا صلي الله عليه وآله فاطمه را به ازدواج من درآورد. آنگاه ابو بكر و عمر آمدند و گفتند ما را به همسرى فاطمه قبول نكردى اما علي را قبول كردى؟ رسول خدا فرمود. من مانع شما نشدم و علي را به ازدواج با فاطمه در نياوردم بلكه خداوند شما را منع كرد و فاطمه را به ازدواج علي درآورد. حاضران گفتند: به خدا قسم [چنين خصلتي براي] غير تو نبود.
روايت هفدهم: حَدَّثَنَا أَحْمَدُ بْنُ الْحَسَنِ الْقَطَّانُ قَالَ حَدَّثَنَا عَبْدُ الرَّحْمَنِ بْنُ مُحَمَّدٍ الْحَسَنِيُّ قَالَ حَدَّثَنَا أَبُو جَعْفَرٍ مُحَمَّدُ بْنُ حَفْصٍ الْخَثْعَمِيُّ قَالَ حَدَّثَنَا الْحَسَنُ بْنُ عَبْدِ الْوَاحِدِ قَالَ حَدَّثَنِي أَحْمَدُ بْنُ التَّغْلِبِيِ‏قَالَ حَدَّثَنِي أَحْمَدُ بْنُ عَبْدِ الْحَمِيدِ قَالَ حَدَّثَنِي حَفْصُ بْنُ مَنْصُورٍ الْعَطَّارُ قَالَ حَدَّثَنَا أَبُو سَعِيدٍ الْوَرَّاقُ عَنْ أَبِيهِ عَنْ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنْ أَبِيهِ عَنْ جَدِّهِ ع قَالَ:لَمَّا كَانَ مِنْ أَمْرِ أَبِي بَكْرٍ وَ بَيْعَةِ النَّاسِ لَهُ وَ فِعْلِهِمْ بِعَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ ع مَا كَانَ لَمْ يَزَلْ أَبُو بَكْرٍ يُظْهِرُ لَهُ الِانْبِسَاطَ وَ يَرَى مِنْهُ انْقِبَاضاً... أَتَاهُ فِي وَقْتِ غَفْلَةٍ وَ طَلَبَ مِنْهُ الْخَلْوَةَ وَ قَالَ لَهُ وَ اللَّهِ يَا أَبَا الْحَسَنِ مَا كَانَ هَذَا الْأَمْرُ مُوَاطَاةً مِنِّي وَ لَا رَغْبَةً فِيمَا وَقَعْتُ فِيهِ...فَقَالَ عَلِيٌّ ع أَنْشُدُكَ بِاللَّهِ يَا أَبَا بَكْر... أَنَا الَّذِي اخْتَارَنِي رَسُولُ اللَّهِ ص وَ زَوَّجَنِي ابْنَتَهُ فَاطِمَةَ وَ قَالَ اللَّهُ‏ زَوَّجَكَ‏ أَمْ أَنْتَ قَالَ بَلْ أَنْتَ‏...
الصدوق، ابوجعفر محمد بن علي بن الحسين (متوفاى381هـ)، الخصال، تحقيق، ص 551، تصحيح وتعليق: علي أكبر الغفاري،‌ ناشر: منشورات جماعة المدرسين في الحوزة العلمية في قم المقدسة، سال چاپ 1403 - 1362
امام ششم عليه السلام از گفته پدرش از جدش نقل کرد: چون كار ابو بكر گذشت و مردم با او بيعت كردند و از على بن ابى طالب عليه السلام دست برداشتند ابو بكر هميشه در برابر على عليه السلام خوش برخوردى از خود نشان مي داد ولى از آن حضرت گرفتگى و دلتنگى ميديد... ابوبکر در موقع تنهائى خدمت حضرت آمد و خلوت كرد و به آن حضرت عرض كرد يا ابا الحسن پيشوائى من به اختيار خودم نبود و بدان رغبت نداشتم؛!. امير مؤمنان عليه السلام [كه مي دانستند او دروغ مي گويد]، فرمود: تو را به خدا اي ابابکر؛ آيا من بودم که رسول خدا صلي الله عليه وآله مرا اختيار کرد و به ازدواج فاطمه در آورد و فرمود: همانا خداوند تو را به ازدواج با فاطمه در آورد يا تو بودي؟ ابوبكر گفت: تو اي علي...
همان طور كه گذشت تنها بخشي از روايات اماميه را كه شامل هفده روايت با بيست و نه سند بود، پيرامون اين ازدواج الهي ذكر نموديم. صرف نظر از ساير روايات همين مقدار نيز تواتر الهي بودن اين ازدواج را به اثبات مي رساند و نيازي به ذكر روايات اهل سنت در اين زمينه نيست اما در تتمه مقاله براي اتمام حجت براي دشمنان اهل بيت عليهم السلام دو روايت معتبر نيز از اهل سنت ذكر مي كنيم.
روايات اهل سنت
روايت هجدهم: عن عبدالله بن مسعود عن رسول الله صلى الله عليه وسلم قال إن الله أمرني أن أزوج فاطمة من علي. رواه الطبراني ورجاله ثقات.
مجمع الزوائد ومنبع الفوائد ، ج 9ص 204، اسم المؤلف:علي بن أبي بكر الهيثمي الوفاة: 807 ، دار النشر : دار الريان للتراث/‏دار الكتاب العربي - القاهرة , بيروت – 1407
عبد الله بن مسعود از رسول خدا صلي الله عليه وآله نقل مي کند: همانا خداوند به من دستور داد تا فاطمه را به ازدواج علي بن ابي طالب در آورم. [هيثمي مي گويد]:طبراني اين روايت را آورده است و راويان آن همگي مورد وثوق‌اند.
روايت نوزدهم: عن ابن عبَّاسٍ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُمَا قَالَ :لَمَّا زَوَّجَ النَّبِيُّ فَاطِمَةَ مِنْ عَلِيَ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُمَا قَالَتْ فَاطِمَةُ : يَا رَسُولَ اللَّهِ زَوَّجْتَنِي مِنْ رَجُلٍ فَقِيرٍ لَيْسَ لَهُ شَيْءٌ ، فَقَالَ النَّبِيُّ : أَمَا تَرْضِينَ أَنَّ اللَّهَ اخْتَارَ مِنْ أَهْلِ الأرْضِ رَجُلَيْنِ : أَحَدُهُمَا أَبُوكِ ، وَالآْخَرُ زَوْجُكِ ) . (سندُهُ حسَنٌ )
جلال الدين عبد الرحمن السيوطي (المتوفي 911هـ) جامع الأحاديثج 16ص 236، بر اساس نرم افزار الجامع الكبير.
ابن عباس مي گويد: زماني كه رسول خداصلي الله عليه وآله حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها را به ازدواج حضرت علي عليه السلام در آورد، حضرت فاطمه سلام الله عليها عرضه داشت: اي رسول خدا آيا مرا به ازدواج مرد فقيري در مي آوري كه اموالي ندارد، پيامبر اكرمصلي الله عليه وآله فرمودند: آيا راضي نيستي كه خداوند از ميان اهل زمين دو مرد را انتخاب نمود كه يكي از آنها پدر توست و ديگري همسرت!.
سيوطي بعد از نقل اين روايت مي گويد: سند اين روايت معتبر است.جمع بندي:از مجموع تعداد 19 روايت با 31 سند از منابع شيعه و اهل سنت به دست آورديم ازدواج امام علي و فاطمه عليهما السلام،به دستور خداوند بود. خداوند به رسولش دستور داد تا ميان بهترين انسانها و تنها دخترش پيوند دهد. از مجموع اين روايات تواتر اين مساله در بين فريقين ثابت مي گردد.(ماخذ3)
 
گردآوری : محمدمسعود ایرجی
منابع:

  1. وبگاه شیعه نیوز http://www.shia-news.com و وبگاه حوزه https://hawzah.net/
  2. دانشنامه قرآن و حديث نویسنده : محمدی ری‌شهری، محمد    جلد : 3  صفحه : 399
  3. وبگاه  موسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج) http://www.valiasr-aj.com

   1397/5/22 07:58     
  
تعداد بازدید :  168

انتقادات و پیشنهادات:
ارسال
انتقادات و پیشنهادات: