برگزاری دوازدهمین جلسه‌ آموزش رابطین سلامت پروژه تکامل دوران اولیه کودکی
به گزارش روابط عمومی معاونت اجتماعی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران،دوازدهمین  جلسه آموزش مهارت فرزند پروری به مربیان مهدکودک های اسلامشهر با عنوان "توسعه همه‌جانبه دوران کودکی" ECD (Early Childhood Development) سه شنبه  9  مرداد 97 در سالن اجتماعات مرکز بهداشت اسلامشهر ، با حضور خانم خادم روانشناس بالینی و کارشناس سلامت روان وزارت بهداشت، دکتر توکلی کیا مدیر پروژه و متخصص اجتماعی پزشکی ، پشت کوهی کارشناس کودکان ستاد اسلامشهر، اسلامی نیا کارشناس فرهنگ سلامت معاونت اجتماعی و تعدادی از مربیان مهدکودک ها برگزار شد.
اهمیت موضوع آموزش این جلسه در مهارت فرزند پروری بود .
در ابتدا دکتر توکلی کیا مدیر پروژه  ECD ضمن خوش آمدگویی به مربیان زحمت کش مهدکودک ها توضیحات جامعی از طرح توسعه همه جانبه دوران ابتدایی کودک را ارائه کرد.                                 
خادم کارشناس سلامت راون گفت: باتوجه به تجربیات ارزشمند مربیان و ملموس بودن ارتباط با کودکان موارد مهارت فرزندپروری اجرایی تر خواهد بود .
د رادامه خادم به توضیحات مفهوم مهارت فرزندپروری پرداخت و گفت: براي بزرگ کردن کودکان، ما به يک نظام انضباطي نياز داريم که بتوانيم قاطعانه به کار ببريم، اين نظام همان اصول فرزندپروي است . راهي براي اين که تواناييها و مهارتهاي کودکان را رشد دهيم و مشکلات رفتاريشان را اداره کنيم. فرزندپروري مجموعة دانش و مهارتهاي تربيت کودکان به روشي سازنده و غير مخرب است .فرزند پروري مهارت وعلمي است که نياز به آموزش وفراگيري دارد.
وی افزود: انواع سبک های فرزند پروری وجود دارد که شامل سخت گيرانه(مستبدانه)، سهل گيرانه(آسانگير)، منفعل(بي اعتنا) و مقتدرانه، که به توضیح هر کدام از این موارد به صورت مشارکتی با مربیان پرداخت.
در ادامه ایشان افزود : سه قانون طلايي در فرزندپروی می باشد که با اجرای صحیح آن می توان در این امر موفق بود، مثلا به رفتارهاي مناسب فرزندتان پاداش دهيد ، رفتارهاي نامناسب را ناخواسته تشويق نکنيد و براي رفتارهاي نامناسب بازخورد مناسب در نظر بگيريد.
اما رفتار  چیست؟ رفتار پديده‌اي قابل مشاهده، قابل توصيف و قابل اندازهگيري است. کاري که قابل مشاهده، قابل شمارش، و البته قابل تغيير است و عوامل مرتبط با رفتار، پیش درآمد و پیامد می باشد.
درپایان خادم گفت: در توصيف رفتار  بايد به سه موضوع عمده  توجه کرد که شامل، نمودار توصيف رفتار، جدول هفتگي ثبت رفتار،جدول ترسيم رفتار بود که به طور کامل تشریح گردید.
 
 
 گزارش : اسلامی نیا
عکس : بیاتی


   1397/5/10 14:04     
  
تعداد بازدید :  188