برگزاری ششمین سمپوزیوم و سومین جشنواره ملی خود مراقبتی و آموزش بیمار
به گزارش روابط عمومی معاونت اجتماعی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران، ششمین سمپوزیوم و سومین جشنواره ملی خود مراقبتی و آموزش بیمار سه شنبه دوم مرداد ماه 1397 در تالارعقیق بیمارستان امام خمینی(ره)، باحضور دکتر ایازی معاون اجتماعی وزارت بهداشت ، دکتر گلمکانی سرپرست آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت ، دکتر خدادوست ، معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دکتر رستمیان معاون اجتماعی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران و جمعی از معاونان و مدیران دانشگاه های علوم پزشکی ایران، تهران و شهید بهشتی و مدعوین گروه پزشکی شرکت کننده از سراسر کشور برگزار شد.
در ابتدا دکتر ملک افضلی گفت: خودمراقبتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و در شرایط فعلی بهترین استراتژی برای ارتقا سلامت جامعه محسوب می شود.
 
ایشان افزود خود مراقبتی مسئله ای است که به حمایت های دولت و سیاستگذاران احتیاج دارد تا فضا را برای بهتر اجرا شدن این موضوع در جامعه فراهم کنند بنابراین خودمراقبتی نیاز به عزم ملی دارد.
اگر خواستار برگزاری خود مراقبتی و سلامت اجتماعی به صورت جدی در جامعه هستیم باید نگاه به آن و مشکل ساختار آن در جامعه تغییر کند و از حالت درمانی  محض  به درمانی اجتماعی تبدیل شود، اگر این کار به صورت جدی انجام شود مسیر خود مراقبتی برای همگان هموار می گردد.
از دیگر موارد مهم خودمراقبتی تغییر روند سبک زندگی می باشد با توجه به اینکه فناوری و تکنولوژی سبب کاهش تحرک مردم شده است باید به سلامت فردی خود بیش از پیش اهمیت دهیم و فضا را برای محرک مردم فراهم کنیم .
ایشان  افزود :موضوع سلامت باید از وزارتخانه‌ها خارج شده و در برنامه دولت قرار گیرد، باید تعهد  سیاسی توسط دولت و هیات وزیران نسبت به این موضوع اعمال شود تا فضای فعالی را در جامعه برای ایجاد خود مراقبتی فراهم کنند زیرا این موضوع فقط مختص وزارت بهداشت نمی باشد و تمامی وزارت خانه ها برای اجرای این موضوع باید دست به دست هم بدهند.
ایشان ادامه داد: بالاترین پتانسیل برای اجرای بحث خود مراقبتی، مردم، جامعه و سازمان های مردم نهاد می باشند اگر نهادهای اجتماعی توانمند شوند بهترین فضا برای اجرای سلامت اجتماعی ایجاد می گردد.
در پایان  دکتر ملک افضلی اشاره کرد: باید معاونت های اجتماعی دانشگاه ها در لایه های مختلف اجتماع رسوخ کرده و زیرساخت‌ها و پیش نیازها  را برای اجتماعی شدن سلامت، بازسازی کنند.
 
محمد مهدی گلمکانی در خصوص اهمیت خودمراقبتی اظهار کرد: یکی از توصیه های مهم سازمان بهداشت جهانی برای ارتقای سلامت، مشارکت جامعه و حمایت از اصول خودیاری است تا مردم برای پیدا کردن راه هایی جهت مدیریت سلامت جامعه خویش تشویق شوند.
گلمکانی اظهار کرد: مهارت های خودمراقبتی درانواع سلامت جسمی، اجتماعی، روانی و معنوی تعریف می شود. این مهارت ها بسیار ضروری هستند و افراد با یادگیری آنها می تواند  در شرایط و موقعیت های مختلف فردی، اجتماعی و خانوادگی، صحیح ترین رفتار را از خود بروز دهد.
وی ادامه داد: ما به عنوان متولیان سلامت کشور، به ارتقا سطح سلامت مردم نیازمندیم. این امکان پذیر نیست مگر اینکه در درجه اول مشارکت معنادار مردم را داشته باشیم و برای ارتقای آن در بخش های مختلف بسترسازی لازم را صورت دهیم و نهایتا باید به عدالت در تخصیص منابع توجه ویژه ای داشته باشیم. چرا که مجموعه آنها می تواند در جهت ارتقا سلامت جامعه موثر واقع شود.
گلمکانی در پایان خاطرنشان ساخت: خودمراقبتی در همه  گروه های سنی که توانایی درک آن را داشته باشند،  قابلیت آموزش دارد. البته این آموزش ها برای اقشار و گروه‌های سنی مختلف تفاوت دارد. مثلا آموزش های خودمراقبتی برای کودکان با آموزش به میانسالان متفاوت است. همچنین افرادی که مشاغل متفاوتی دارند نیز آموزش‌های خودمراقبتی مخصوص به خود را خواهند داشت.
 
سید علی جواد موسوی، در ارتباط با سمپوزیوم خود مراقبتی اظهار کرد: سمپوزیم خود مراقبتی به همت دانشگاه علوم پزشکی تهران و با همکاری دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه ایران برگزار شده است.  این ششمین سالی است که این کنگره برگزار میشود و امیدواریم بتوانیم فرهنگ خودمراقبتی را در جامعه  نشر دهیم.
ایشان ادامه داد: یکی از مولفه هایی که بر روی کاهش بار بیماری ها تاثیرگذار است و همچنین باعث از بین رفتن شیوع بعضی بیماری های مهلک می شود خودمراقبتی است که متاسفانه در این زمینه کار زیادی در کشور انجام نشده ولی امیدواریم برگزاری این سمپوزیم ها بتواند باعث ارتقا آگاهی و سلامت جامعه شود.
این متخصص داخلی گفت: معمولا وقتی سمپوزیومی برگزار می شود سه گروه هدف دارد  اولین گروه هدف این کنگره ، مسئولین هستند زیرا در سیاستگذاری ها،  آماده سازی بستر برای انجام فعالیت ها ضروری است .
جوادموسوی ادامه داد: گروه دیگری که جزء هدف ما هستند پژوهشگران هستند. این افراد در اکثرمواقع پژوهش های مهمی انجام میدهند ولی پژوهش آنها در جامعه نشر پیدا نمی کند . در این سمپوزیوم میتوان این پژوهشگران را باخود همراه کرد و به آنها یادآور شد که فعالیت های ما می بایست بیشتر به سمت اجتماعی شدن سلامت برود تا در نهایت خروجی پژوهش ها ، کاهش شیوع بیماریها در سطح جامعه باشد.
وی همچنین تصریح کرد: گروه هدف سوم ما، مردم هستند ما می دانیم دولت  به تنهایی نمی توانند از عهده حل مولفه های اجتماعی موثر بر سلامت برآید البته این موضوع مختص به ایران نیست و در همه جای دنیا وجود دارد،  اگر مشارکت مردم نباشد حل مشکل سلامت به مراتب کار سخت تری خواهد بود.
معاون اجتماعی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی ایران، گفت: رسانه ها و شبکه های اجتماعی
 می توانند در انتقال این مفاهیم به مردم نقش بسزایی داشته باشند، علاوه بر این سازمان های مردم نهاد در آگاه سازی مردم نقش مهمی را ایفا می کنند که از آنها نیز برای حضور در این سمپوزیم دعوت به عمل آمده است.
این فوق تخصص ریه، اظهار کرد: در این سمپوزیم یک روزه به بررسی مولفه های اصلی موثر برسلامت پرداخته می شود که یکی از این معضلات مصرف دخانیات است که باعث شیوع و بروز بیماری های فراوانی می شود و در عین حال  قابل پیشگیری است. اگر این آگاهی را به مردم بدهیم که دخانیات چقدر می تواند مضر باشد از شیوع بعضی از بیماری ها که امروزه معضل جامعه ما است و قشر جوان ما را به سمت مرگ می برد، پیشگیری خواهیم کرد.
وی یادآور شد: تغذیه نیز از مسائلی است که در این کنگره مورد بحث قرار می گیرد. می دانیم که تغذیه یکی از اساسی ترین ارکان زندگی سالم  است و نقش مهمی در ارتقاء کیفیت زندگی و حتی بالابردن امید به زندگی دارد.
دکتر رستمیان معاون اجتماعی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران، با تاکید بر اینکه خود مراقبتی خط اول سلامت است، گفت: متاسفانه در جامعه به خود مراقبتی اهمیتی داده نمی‌شود.
دکتر عبدالرحمن رستمیان در ششمین سمپوزیوم و سومین جشنواره ملی خود مراقبتی و آموزش بیمار بیان کرد:  هدف از برگزاری  این همایش تاکید بر اهمیت خود مراقبتی است وهدف از برگزاری جشنواره نیز انتخاب بهترین‌ها، تقدیر و تشکر از افراد ‌و سازمان‌های است که برای سلامتی مردم فعالیت می کنند.
رئیس ششمین سمپوزیوم و سومین جشنواره ملی خود مراقبتی با بیان اینکه نظام سلامت باید در سه سطح فعالیت کند، افزود: سطح اول خدماتی است که به تمام افراد ارائه می‌شود، سطح دوم خدمات سلامت و پیشگیری است که در مراکز جامع سلامت و خانه‌های بهداشت ارائه می‌شود و سطح سوم خدماتی است که در مراکز درمانی ارائه گردد.
رئیس ششمین سمپوزیوم و سومین جشنواره ملی خود مراقبتی و آموزش بیمار با تاکید براینکه متاسفانه در جامعه به خود مراقبتی اهمیتی داده نمی‌شود، خاطرنشان کرد:  این همایش در چهارمحور حمایت از تغذیه سالم ، فعالیت فیزیکی مناسب، دوری از عوامل خطر مثل سیگار و سلامت ‌روان برگزار گردیده است .
به گفته وی، ریشه و منشا بسیاری از بیماری‌ها، نداشتن سبک زندگی سالم وعدم مراقبت از خود است.
رستمیان گفت : با توجه به اینکه قرن حاضر، قرن بیماری‌های ناشی از  سبک زندگی ناسالم است، بیان کرد: امروزه بیماری‌های غیرواگیر از شیوع بالایی برخوردار است و مهمترین علت بروز این بیماری‌های  نداشتن سبک زندگی سالم است.
معاون اجتماعی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید براینکه سازمان‌های بسیاری در راستای تحقق خود مراقبتی مسئول هستند، گفت: بسیاری از سازمان‌ها از جمله آموزش‌وپرورش در انجام خود مراقبتی مسئولیت دارند. این وزارتخانه باید فرهنگ سلامت را میان دانش‌آموزان گسترش دهد، ایشان ادامه داد: هم‌چنین سازمان‌هایی مانند صدا و سیما نیز می‌تواند با ساخت فیلم‌هایی فرهنگ خودمراقبتی را ترویج دهد  و در راستای تحقق این فرهنگ گام بردارند.
رستمیان با تاکید براینکه خود مراقبتی خط اول و سرمشق سلامت است، تصریح کرد: خودمراقبتی کم هرینه ترین  وپرسودترین  اقدام برای ارتقا سلامت است. بعضی از سیاست‌ها و برنامه ریزی‌ها باید در جهت پیشگیری از بیماری‌ها باشد برای مثال باید برای داشتن آب سالم ،هوای پاک وخاک بدون آلودگی شیمیایی تلاش کرد اما متاسفانه هنوز در کشور ما به این موارد به‌خصوص هوا، خاک وآب اهمیت لازم را نمی‌دهیم و با مصرف فاضلاب بدون تصفیه  موجب آلودگی محصولات کشاورزی می‌شویم و این امر ناشی از ضعف  مدیریتی منطقه ای ومحلی و یا سیاست گذاری ‌واجرای ملی باشد.
وی ادامه داد: برای کالاهای آسیب رسان از جمله سیگار کمترین مالیات را می‌گیریم و به‌راحتی در دسترس جوانان می‌گذاریم و یا زباله ها را به‌طور بهداشتی جمع آوری نمی‌کنیم و به سودجویان زباله امکان یکه تازی می‌دهیم.
معاون اجتماعی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: در ارتباطاتمان باهم در محیط های کاری یا خانوادگی، به جای اینکه برای هم  ایجاد روحیه خوب  و آرامش کنیم ، برای هم استرس تولید می کنیم و گاهاً باهم  یک رفتار متناسب با سلامت اجتماعی را نداریم .
 
محمود خدادوست معاون اجتماعی دانشگاه علوم  پزشکی شهید بهشتی در سومین جشنواره ملی خود مراقبتی و آموزش بیمار ،درباره خودمراقبتی و خودآگاهی اظهار کرد:  خودمراقبتی یک عمل اکتسابی آگاهانه و هدف دار است که در آن هر فرد از دانش، مهارت و توان خود استفاده می کند تا بطور مستقل از سلامت خود مراقبت کند. گاهی این مراقبت فرزندان، خانواده، دوستان، همسایگان و همشهریان را نیز شامل می‌شود.
وی افزود: خود مراقبتی در هردو طیف سلامت و بیماری معنی پیدا می کند. در بیماریها هدف این است که نیاز مراقبتهای پزشکی حرفه ای را به حداقل برساند و شامل اعمالی است که فرد از سلامت ذهنی و جسمی خود محافظت کند،  نیازهای اجتماعی و روانی خود را برآورده سازد و از بیماریها یا حوادث پیشگیری کند، ناخوشی های مزمن را مراقبت کند و نیز از سلامت خود بعد ازابتلا به یک  بیماری حاد یا پس از ترخیص از بیمارستان حفاظت کند.
همچنین تصریح کرد: خود مراقبتی، گام اول سلامت است. همین که  یاد بگیریم از خودمان مراقبت کنیم، بین حدود 85 درصد از مراقبتهایی که به سلامت  منجر می شود، حاصل می گردد.
خدادوست اظهار کرد:  خود مراقبتی انواع مختلفی دارد که از جمله‌ آنها می توان به خودمراقبتی برای حفظ سلامت، خودمراقبتی در ناخوشی های جزیی،  خودمراقبتی در بیماری های مزمن و خودمراقبتی در بیماریهای حاد  اشاره کرد.
معاون اجتماعی دانشگاه علوم و پزشکی شهید بهشتی ادامه داد:  انسان سالم به عنوان اصلی ترین محور توسعه بوده و در علوم سلامت؛ برای تحقق حیات طبیه، شرط وجود انسان سالم و توسعه پایدار است و برای تحقق آن باید از تمامی ظرفیت های مبتنی بر تجربه و عقل بهره جست .
وی همچنین تصریح کرد: آنچه امروز پزشکی پیشگیری خوانده می شود در منابع طبی کهن ایرانی، حفظ الصحه نامیده می شود ، که پایه و اساس طب ایرانی است.
حفط الصحه علمی است که سلامت بدن را حفظ می کند و عبارت است از معرفت به قوانین لازمه در اصلاح اعمال طبیعی اعضا. بنابراین در این علم از جلوگیری ابتلا به امراض و منع بروز و ظهور آن گفتگو می کند.
معاون اجتماعی دانشگاه علوم و پزشکی شهید بهشتی یادآور شد: برخلاف آنچه که در طب رایج، اصل بر درمان بیماریها می باشد  طب ایرانی سلامت محور می باشد و آموزه های طب ایرانی مبتنی بر اصلاح سبک زندگی است و با التفات به ریشه دار بودن این آموزه ها در فرهنگ و باورهای مردم قابلیت پذیرش بیشتری داشته و مقبول می باشند و دسترسی به خدمات آن نیز برای مردم آسان است. لذا همانگونه که مورد تاکید سازمان جهانی بهداشت است  ورود خدمات طبی سنتی و آموزه های آن در نظام سلامت با هزینه کمتر و قدرت نفوذ بیشتر کمک زیادی به ارتقای سلامت جامعه می کند.
دکتر سیدمحمد ایازی معاون اجتماعی وزارت بهداشت با حضور در آخرین دقایق این همایش توضیح داد، خود مراقبتی از مسائل مهمی است که در چارچوب اجتماعی شدن سلامت در حال پیگیری و اجرایی شدن است.
وی افزود: در این زمینه باید به چند نکته مهم از قبیل رعایت عدالت در سلامت، دسترسی مردم به سلامت، افزایش سواد سلامت مردم و همچنین موضوع سلامت در تمامی نقاط کشور توجه ویژه داشته باشیم.
معاون اجتماعی وزارت بهداشت با بیان اینکه مسئله افزایش سلامت مردم جامعه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است توضیح داد: یک وجه این موضوع مربوط به  دوره‌ای است که فرد هنوز به بیماری خاصی مبتلا نشده و با آموزش‌های لازم می‌توان از ابتلا به بیماری پیشگیری به عمل آورد.
وی افزود: همچنین سواد سلامت باعث می‌شود تا فرد بیمار مراقبت‌های لازم را انجام دهد و هرچه سریع تر بهبود یابد.
وی در پایان گفت: ما در وزارت بهداشت به دنبال این هستیم که بتوانیم با ارتقای سواد سلامت مردم جامعه و توجه بیشتر به خودمراقبتی گرایش مردم را به سبک زندگی سالم افزایش دهیم.
از جمله موارد قابل ذکر در این همایش برگزاری نمایش کمدی توسط هنرمندان مطرح در زمان های استراحت بود که با استقبال حضار روبرو شد و در آخر از چهره های مطرح در زمینه فعالیت های سلامت اجتماعی و خود مراقبتی تقدیر به عمل آمد، که از جمله چهره های ماندگارکه در این جشنواره لوح تقدیر و تندیس دریافت کردند خانم پوران درخشنده کارگردان مطرح سینمای ایران و خاورمیانه بود.

گزارش : اسلامی نیا
عکس : میری


   1397/5/6 12:43     
  
تعداد بازدید :  216