برگزاری جلسه‌ی هم اندیشی آسیب های اجتماعی(اعتیاد)
این جلسه با هدف هم اندیشی برای اجرای برنامه های پیشگیری وکاهش اعتیاد در سطح جامعه و مقدمات تهیه گزارش  به استانداری  با حضور دکتر رستمیان معاون اجتماعی دانشگاه تهران و دکترتوکلی رئیس دبیرخانه مشارکت های اجتماعی دانشگاه علوم بهزیستی  ، جمعی از کارشناسان دانشگاه شهید بهشتی، ایران و تهران  برگزار شد.
 
در ابتدا دکتر برکتی  ضمن خوش آمدگویی به حضار ایشان راجع به جلسه قبل اشاره کرد وافزود: کارگروه سلامت و امنیت غذایی فرصت مناسبی جهت خروجی های این جلسه و تغییر نگرش تصمیم سازان می باشد و در ادامه موارد قابل پیگیری را مطرح کردند. 
در ادامه دکتر رستمیان معاون اجتماعی فرهنگی دانشگاه گفت: پیرو جلساتی که در استانداری تشکیل می شود با پیگیری متداوم قرار بر این شدکه طی 20 روز آینده تکلیف بیمه افراد بی هویت مشخص گردد،  در ادامه ایشان افزود که مبلغ 50 میلیون تومان از پول بیمه برگشت خورده و این به دلیل عدم مطالبه دانشگاه های علوم پزشکی استان تهران بوده است، ایشان ادامه داد  پس نتیجه می گیریم احتمال موفقیت با پیگیری میسّر می شود بنابراین هر کدام از دانشگاه ها موظف به ارائه گزارشات محدوده دانشگاه خود برای موضوع جلسات استانداری می باشند و همه اعضای جلسه باید به نحوی فعال باشند تا بتوانیم ایده ها و طرح های بیان شده را قابل اجرا دربیاوریم و از هر حیطه ای طراحی های موردنیاز را انجام دهیم.
 
دکتر قنبری مدیر SDH  دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: در کمیته آسیب های اجتماعی مرکز فوریتهای اجتماعی منطقه 9 که در محدوده دانشگاه ایران و  فرمانداری تهران بحث معتادان متجاهر بود که بیمارستان ها را مکلف به پذیرش این بیماران کردند و برآورد درمان این بیماران بالغ بر شش میلیارد می باشد.
 
در ادامه دکتر توکلی معاون اجتماعی دانشگاه علوم بهزیستی گفت: معاونت اجتماعی بهترین فرصت را برای ورود به حوزه اعتیاد دارد و اجتماعی کردن سلامت استان تهران در برنامه های معاونت اجتماعی می باشد. با توجه به اینکه سه دهه از رشد شتابان اعتیاد در ایران می گذرد اما استان تهران همچنان فعال است و قربانی می گیرد و متاسفانه ابعاد اجتماعی وحشتناکی به خود گرفته است، ایشان ادامه داد: در حالیکه کشور ایران در همه سازمان های بین المللی گسترده ترین مبارزه را علیه این آسیب در دستور کار خود قرار داده است اما همچنان در وضعیت خوبی نیستیم بنابراین باید چند سیاست کلی در حوزه اجتماعی را پیش گرفت. 
معاون اجتماعی دانشگاه علوم بهزیستی گفت: در طراحی و برنامه ریزی شهری ( حداقل در کلانشهرهای کشور) باید به سمت" شهر مناسب سازی شده، برای افراد دارای مشکل اعتیاد و کارتن خوابی " حرکت کنیم که همه این اقدامات تحت عنوان Social Integration می باشد.
 
زاهد کارشناس سلامت روانی اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشت شهید بهشتی گفت: بحث جزیزه ای کار کردن دستگاه های دولتی در حوزه اعتیاد در محیط بسته را می توان علت عدم پیشرفت استان دانست . هر دانشگاهی بصورت جزیزه ای فعالیت خود را انجام می دهد ولی در صورتیکه باهم یکی شویم نتیجه مطلوب تری را خواهیم گرفت. 
 
دکترنوزوری در پایان جلسه، پیشنهاد هایی در حوزه پژوهش برای ارتقاء مبارزه با مواد مخدر استان تهران ارائه کرد که شامل: برنامه ریزی و اجرا مداخلات مبتنی بر داده های علمی برای ارتقای مبارزه با اعتیاد و تهیه داده های علمی در خصوص اثربخشی برنامه ها برای ارتقای فعالیت ها می باشد، از دیگر موارد آن  بررسی الگوها و روند داده های تولید شده در زمینه فعالیت های مبارزه با مواد مخدر سازمانی و استانداردسازی الگوهای نظام جاری برای جمع آوری اطلاعات و تهیه گزارش های تحلیلی سالانه  می باشد.
 
 
خبرنگار: اسلامی نیا
عکاس: میری

 
 
   1397/4/26 08:51     
  
تعداد بازدید :  201