برگزاری دهمین جلسه‌ آموزش رابطین سلامت پروژه تکامل دوران اولیه کودکی
به گزارش روابط عمومی معاونت اجتماعی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران، جلسه آموزش تغذیه با شیر مادر به رابطان سلامت و مربیان مهدکودک های اسلامشهر با عنوان "توسعه همه‌جانبه دوران کودکی" ECD (Early Childhood Development) سه شنبه  19 تیر 97 در سالن اجتماعات مرکز بهداشت اسلامشهر ، با حضور دکتر اله وردی متخصص گوارش اطفال و چهل نفراز رابطین سلامت وسیزده نفر از مربیان مهدکودک ها برگزار شد.
اهمیت موضوع آموزش این جلسه در تغذیه انحصاری شیر مادر به دلیل ترکیباتی غذایی کامل شده می باشد و آغوز شیرمادر، نوعی واکسن اولیه بشمار می رود که سرشار از مواد ایمنی بخش است.
در ابتدا دکتر اله وردی به تلاوت سوره مبارکه بقره آیه 233  و حدیثی از پیامبر اشاره کرد: " مادران ، فرزندان خود را دو سال تمام شیر دهند، برای شیرخوردن هیچ شیری بهتر از شیر مادرنیست."
دکتر اله وردی متخصص گوارش اطفال از بیمارستان طبی کودکان گفت: در فصل هایی از سال که عفونت های دستگاه های گوارش و تنفسی زیاد است شکی نیست که بهترین ترکیبات مواد غذایی و ایمنی بخش را شیر انسان دارد و نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند در منحنی رشد عالی هستند و کودکانی که شیرمصنوعی تغذیه می کنند دچار چاقی بی رویه می شوند.
درادامه ایشان به اهمیت شیر مادر برای کودکان نارس نیز اشاره داشت: آغوز شیرمادرکه همان ماده کم حجم اول که مقدار زیادی پروتئین و املاح دارد به علت غلظت بالا ، ایمنی بخش بسیار مناسب و باعث رشد تکمیلی کودک نارس می گردد.
شیر مادر 7-3 روز بعد از تولید شیر گذار تولید می شود و بعد حدود دوهفته شیر رسیده می شود . ترکیب شیر مادر با رشد شیرخوار تغییر می کند. ثابت شده حتی در مناطق گرمسیری هم بی تردید شیرمادر غذای کامل و مفید می باشد.
 
در پایان خانم پشت کوهی به سوالات رابطین سلامت در مورد پرسشنانه ASQ پاسخ دادند .
 
 
خبرنگار : اسلامی نیا
عکاس: بیاتی


   1397/4/24 06:34     
  
تعداد بازدید :  207