برگزاری اولین جلسه‌ عدالت در سلامت و شاخص های سلامت و تعیین کننده های اجتماعی آن در شهر ری
به گزارش روابط عمومی معاونت اجتماعی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران، جلسه ای با عنوان شاخص های سلامت و تعیین کننده های اجتماعی آن، سه شنبه 19تیر ماه‌ 97 در دفتر ریاست فرمانداری شهر ری، با حضور دکتر جمالی پور فرماندار شهرری، دکتر ملک افضلی مشاوره عالی معاونت اجتماعی فرهنگی، دکتر برکتی مدیر مولفه های موثر برسلامت و جمعی از کارشناسان کمیته امداد، شهرداری، تامین اجتماعی، حفاظت محیط زیست، شبکه بهداشت، بهزیستی، آب و فاضلاب و جهاد کشاورزی شهرستان ری برگزار شد.
در ابتدا دکتر تاجیک مدیر شبکه بهداشت شهرری ضمن خوش آمد گویی و تشکر از حضور مسئولین شهر ری گفت: طرح عدالت در سلامت با 69 شاخص محقق گردیده است و برای انجام این پروژه همکاری دستگاه های دولتی را می طلبیم . 
دکتر جمالی پور فرماندار شهر ری افزود: موضوع بهداشت و درمان برای همه دولت ها مهم بوده ، توجه و فراهم کردن فرصت های گسترش سلامت در کل جامعه جزو اولویت های اول ما می باشد ، در توسعه خدمات این بخش خود را مسئول می دانیم.
 دکتر برکتی مدیر مولفه های اجتماعی گفت: برای شاخص های 69 گانه چندین سال زحمت کشیده شده است همانطور که برای مراکز خانه بهداشت از خدمات دکتر ملک افضلی کل کشور بهره مند شده اند . با توجه به توانمندی های مجموعه و یاری و حمایت معاونت اجتماعی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی و همت همه عزیزان این طرح را نهایی خواهیم کرد و در صورت صلاحدید مجمع سلامت شهرستان حول محور عدالت در سلامت قرار گیرد.
در ادامه دکتر ملک افضلی مشاور عالی معاون اجتماعی فرهنگی  گفت: در 3 سال اخیر تحولات عظیمی در سلامت جهانی رخ داده است و عمده تحولات در حوزه بیماری های واگیردار بود و این مدیون 3 اقدام اساسی است :1- جنبه های بهداشت عمومی 2- واکسیناسیون 3- آنتی بیوتیک ها
 این تحولات به سرعت توانست بیماری های واگیردار را کنترل کند و به برکت انقلاب اسلامی تمام کشور تحت پوشش شبکه بهداشت قرار گرفت .
اما با تغییر شکل زندگی، مشکلات دیگری پیش آمد که زائیده توسعه بود، مثل تخریب محیط زیست بخاطر فناوری ها، تغییر در شیوه زندگی و ایجاد تکنولوژی های مدرن که در حوزه پزشکی دخالت کرده و هزینه های درمان را متاسفانه بالا برده است.
دلایل و عواملی مثل آسیب های اجتماعی (اعتیاد- طلاق ) در بیماری های غیرواگیر روزبه روز درحال افزایش است.امروزه سیمای سلامت جامعه متفاوت از گذشته شده است، در گذشته مشکلات محدود به حوزه پزشکی بود ولی اکنون مشکلات را باید طور دیگری حل کرد. امروزه به غیر از ویروس و انگل باید سراغ فقر و بیکاری و اعتیاد برویم ،که این امر با بالابردن آگاهی مردم و جامعه امکان پذیر می گردد.
در ادامه ایشان به گزارش شاخص های 69 گانه عدالت در سلامت پرداخت و اظهار داشت :تعیین کننده های اجتماعی سلامت (SDH )، مجموعه شرایطی است که مردم درآن متولد می شوند ، در آن رشد و کار می کنند و بعد هم پیر می شوند و وظیفه وزارت بهداشت مهیا کردن بستر عدالت در سلامت در تمامی این حیطه هاست.
در پایان دکتر جمالی پور گفت: کمک به ارتقای سلامت کشور حائز اهمیت است و همبستگی و حمایت لازم برای اجرای پایلوت این طرح از طریق همکاری دولت ، حکومت، وزارت بهداشت و فرمانداری ، از اولویت های مهم این فرمانداری محسوب می گردد.


خبرنگار: اسلامی نیا
   1397/4/20 06:47     
  
تعداد بازدید :  263