هم اندیشی آسیب های اجتماعی- اعتیاد
به گزارش روابط عمومی معاونت اجتماعی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران، جلسه هم اندیشی اعتیاد شنبه  2 تیر ماه 97 در محل سالن شورای معاونت اجتماعی فرهنگی برگزار شد .
این جلسه با هدف هم اندیشی برای اجرای برنامه های پیشگیری وکاهش اعتیاد در سطح جامعه تهران و تهیه گزارش  به استانداری  با حضور دکتر رستمیان معاون اجتماعی دانشگاه تهران و جمعی از کارشناسان  برگزار شد.
 
دکتر رستمیان معاون اجتماعی فرهنگی دانشگاه گفت: تمرکز اصلی برنامه های فعلی اعتیاد در سطح استان تهران جمع آوری معتادان از سطح جامعه است .  ارزیابی سالیانه از وضعیت موجود اعتیاد و برنامه 5 ساله که باهمکاری همه دانشگاه های علوم پزشکی استان تهران انجام می شود باید به استانداری ارسال شود  و در این 5 سال انتشار اعتیاد را باید با همکاری دانشگاه ها عملیاتی کنیم و  با ایجاد نقش های هم افزایی و ستادی در دانشگاه های علوم پزشکی تهران ، ایران ، شهید بهشتی و بهزیستی بر این امر فائق آئیم. 
ایشان افزود: باید شرایط موجود مورد بررسی قرار بگیرد  و پایش سالیانه برگزار کنیم  و آن را با سال بعد مقایسه کنیم .هم اکنون شیوع طلاق متاسفانه در تهران می باشد و مشکلات عدیده ای را ایجاد می کند و باید دستگاه ها با همکاری یکدیگر اقدامات جدی را انجام دهند.
دکتر قنبری مدیر SDH  دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بیان کرد: کار سختی در پیش داریم زیرا آمار دقیقی از وضعیت معتادان موجود نیست و اینکه مصرف افراد تا چقدر اعتیاد محسوب می شود؟ در آزمایشات قبل از ازدواج یک نوع ورودی داریم که خیلی هم دقیق نیست و شامل مواردی می شود که نمی توان آمار دقیقی از آن بدست آورد.
خانم موسوی کارشناس مسئول کاهش اعتیاد در معاونت بهداشت افزود: ستاد مبارزه با مواد مخدر برای همه نهادها تکلیف مشخص کرده که بایستی برنامه ریزی نیز بکند تا به نتیجه مطلوب برسیم . 
در ادامه دکتر واشانی مدیر سلامت روانی و اعتیاد علوم پزشکی ایران گفت: طریقه ورود به عنوان برنامه موثر و اثر بخش و جلب مشارکت های سازمانی را نداریم کار اصلی بدست استانداری می باشد . در بحث آسیب های اجتماعی اعتبارات و برنامه های خاص شکل گرفته است و در بحث مهارت های فرزند پروری و مهارت های زندگی و فعالیت های که داریم باید جمع بندی کنیم و سپس مطالبه اعتباری داشته باشیم . 
 
دکتر رستمیان در پایان جلسه مسئولیت های مرتبط را تقسیم بندی کرد.این مسئولیت ها شامل موارد:  بحث پژوهشی، گزارش بهداشت و درمان همه دانشگاه های استان تهران از چند سال گذشته است که به عهده دکتر نوروزی گذاشته شد،  بحث پیشگیری و اطلاعات عملکرد دانشگاه ها بصورت برجسته به عهده دکتر قنبری و بحث تعرفه های بیمه سلامت بیماران بی هویت با دکتر رضائی از دانشگاه شهید بهشتی می باشد.

خبرنگار: اسلامی نیا
عکاس: میری
 
   1397/4/12 12:46     
  
تعداد بازدید :  213